Strona główna nauka/tech Zaskakująca samoświadomość ryb ujawniona w badaniu lustrzanym

Zaskakująca samoświadomość ryb ujawniona w badaniu lustrzanym

40
0


Bluestreak Cleaner Wrasse Fish
Nowe badanie pokazuje, że wargacz błękitny potrafi ocenić swój rozmiar za pomocą lusterek, demonstrując elementy samoświadomości, takie jak obraz ciała i intencje. Ten przełom uwypuklił podobieństwa poznawcze między ludźmi i rybami.

Wargacz czystszy sprawdza wielkość swojego ciała przed walką, ponieważ posiada własną reprezentację mentalną.

Naukowcy z Osaka Metropolitan University odkryli, że wargacz błękitnostreakowy wykorzystuje lustra, aby ocenić swój rozmiar w porównaniu z potencjalnymi konkurentami, co stanowi pierwszy dowód prywatnej samoświadomości u zwierząt innych niż ludzie. To zachowanie potwierdza teorię, że ryby te posiadają stany psychiczne, takie jak obraz ciała i cele, co sugeruje złożony poziom samoświadomości, wcześniej nierozpoznany u ryb.

Ryby i samoświadomość

A co by było, gdyby ten przysłowiowy człowiek w lustrze był rybą? Czy zmieniłoby to swoje postępowanie? Według grupy badawczej kierowanej przez Osaka Metropolitan University tak, tak.

Dziś (11 września) o godz Raporty naukowebadacze podają, że po raz pierwszy zwierzę inne niż człowiek wykazało posiadanie pewnych stanów psychicznych (np. obrazu ciała mentalnego, standardów, intencji, celów), które są elementami prywatnej samoświadomości. Według badań wargacz błękitnostreakowy (Labroides dimidiatus) sprawdzili w lustrze rozmiar swojego ciała, zanim zdecydowali się zaatakować ryby nieco większe lub mniejsze od nich samych.

Bluestreak Cleaner Wargacz Lustro
Wargacz błękitnopręgowy (Labroides dimidiatus) pływa w zbiorniku po prawej stronie, a jego lustrzane odbicie po lewej stronie. Źródło: Uniwersytet Metropolitalny w Osace

Zespół składający się z studentki OMU Graduate School of Science, Taigi Kobayashiego, specjalnie mianowanego profesora Masanori Kohdy, profesora Satoshi Awata i specjalnie mianowanego badacza Shumpei Sogawy oraz profesora Redouana Bshary’ego ze szwajcarskiego uniwersytetu w Neuchâtel, znalazł się w grupie, która w zeszłym roku zgłosiła istnienie wargacza czystszego potrafił zidentyfikować swoje fotografie jako siebie na podstawie swojej twarzy poprzez samorozpoznanie w lustrze.

Wgląd w ewolucję samoświadomości

Tym razem zachowanie wargacza sprzątającego, polegające na tym, że w razie potrzeby spoglądało w lustro zainstalowane w zbiorniku, wskazywało na możliwość, że ryby używały lustra do porównywania własnego rozmiaru ciała z rozmiarami innych ryb i przewidywania wyniku walk.

„Odkrycie, że ryby potrafią używać lustra jako narzędzia, może pomóc w wyjaśnieniu podobieństw między samoświadomością ludzi i zwierząt innych niż ludzie oraz dostarczyć ważnych wskazówek pozwalających wyjaśnić, w jaki sposób samoświadomość ewoluowała” – stwierdził doktorant Kobayashi.

Odniesienie: „Czystsze ryby posiadające zdolność samorozpoznawania w lustrze precyzyjnie realizują swoją wielkość ciała w oparciu o swój obraz mentalny” 11 września 2024 r., Raporty naukowe.
DOI: 10.1038/s41598-024-70138-7



Link źródłowy