Alex Mashinsky, były Dyrektor generalny upadłego pożyczkodawcy kryptograficznego Celsjusza przyznał się do winy za dwa zarzuty oszustwa, za które łącznie grozi maksymalna kara 30 lat więzienia.
W następstwie upadku firmy Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarżył Maszyńskiego o siedem zarzutów oszustwa, spisku i manipulacji na rynku. Początkowo nie przyznał się do winy, ale w styczniu miał stanąć przed procesem karnym w południowym dystrykcie Nowego Jorku.
Jednak na wtorkowej rozprawie Mashinsky zamiast tego przyznał się do jednego oszustwa na rynkach towarowych i jednego oszustwa na papierach wartościowych. Mashinsky przyznał się do okłamywania klientów Celsjusza w sprawie podstawowych aspektów działalności, w tym sposobu wykorzystania ich funduszy, twierdzi Departament Sprawiedliwości, a także manipulowania ceną zastrzeżonego tokena kryptograficznego dla własnych korzyści finansowych.
W ramach ugody Mashinksky zgodził się na utratę 48 milionów dolarów z tytułu nieuczciwie zdobytych zysków. Wyrok zostanie wydany 8 kwietnia 2025 r.
„Aleksander Mashinsky zaaranżował jedno z największych oszustw w branży kryptowalut” – stwierdził w oświadczeniu amerykański prokurator Damian Williams. „Dzisiejsze wyroki skazujące odzwierciedlają zaangażowanie tego Urzędu w pociągnięcie oszustów takich jak Mashinsky do odpowiedzialności za ich zbrodnie”.
Założona przez Mashinsky’ego w 2017 roku firma Celsjusza reklamowała się jako alternatywa nowej ery dla tradycyjnych banków – jako „najbezpieczniejsze miejsce dla Twojego krypto” – stwierdza Departament Sprawiedliwości.
Firma przyjęła depozyty kryptowalutowe, które inwestowała lub pożyczała w celu sfinansowania płatności odsetek na rzecz klientów. Ludzi przyciągały obietnice odsetek sięgających 17 procent depozytów – kilkadziesiąt razy wyższych niż stawki oferowane wówczas przez banki. Departament Sprawiedliwości twierdzi, że w szczytowym okresie Celsjusza posiadał aktywa klientów o wartości ponad 25 miliardów dolarów.
Jednak w maju 2022 r. sytuacja uległa pogorszeniu. The upadek stablecoina Terra Luna jednocześnie dmuchnął dziura warta miliardy dolarów w bilansie Celsjusza, a gdy ceny kryptowalut spadły, spanikowani klienci pośpieszyli do wypłaty kryptowalut o wartości miliardów dolarów ze swoich kont Celsjusza. Po inwestycjach w Terra Luna i inne aktywa zgorzkniałofirma nie miała już środków na spłatę i ostatecznie została zmuszona do zawieszenia wypłat. W lipcu tego roku stopnie Celsjusza ogłosił upadłośćzatrzymując 4,7 miliarda dolarów ze środków swoich klientów.