Strona główna Polityka Załoga Nascar Pit wykorzystuje sztuczną inteligencję do idealnego pit stopu

Załoga Nascar Pit wykorzystuje sztuczną inteligencję do idealnego pit stopu

24
0


Płatnik Formuły 1, Liberty Media, być może wepchnął ten sport głęboko w amerykańskie serce – tam jest teraz trzy Grand Prix w USA, ale to Nascar w dalszym ciągu gromadzi tam swoją widownię telewizyjną, pomimo niewielkiego spadku w przypadku mistrzostw F1 i IndyCar na „otwartym kole”.

Europejscy fani wyścigów słyną z węszenia nad wyścigami samochodów seryjnych, ale jest coś w rzekomo zaawansowanym technologicznie, wolnossącym popychaczu V8 – o pojemności 358 cali sześciennych (5,8 litra) i mocy 670 KM – ładującym się wokół owalu, który dociera do części, których nie osiągają inne serie wyścigów. A może zrezygnowałeś.

Nie oznacza to, że sieć Nascar nie stara się zdobyć przewagi technologicznej na wszelkie możliwe sposoby. Lenovo współpracuje z jedną z największych nazw serii, Wyścigi Richarda Childressaaby pomóc w finezji pit stopów podczas wyścigu — a jest ich wiele w serii Nascar Cup, od pięciu do 12, w zależności od toru i tego, co dzieje się na torze. W szczególności firma wykorzystuje sztuczną inteligencję do uzyskiwania wglądu w tankowanie w czasie rzeczywistym.

Zużycie paliwa to oczywiście kluczowy element każdego wyścigu Nascar, niemal sztuka sama w sobie, a ponadto jest źródłem dramatów i niebezpieczeństw. (Uwaga: tankowanie jest zakazane w F1 od 2010 roku ze względu na koszty i bezpieczeństwo). Same samochody nie są wyposażone we wskaźniki poziomu paliwa w kokpicie, więc stratedzy zespołów muszą stale monitorować ilość paliwa tankowanego podczas tankowania. pit stop i tempo jego zużycia.

Podobnie jak w każdym innym przypadku, zużycie paliwa zależy od wielu zmiennych, w tym od długości i konfiguracji toru oraz prędkości, z jaką poruszają się samochody. Podczas wyścigu należy przestrzegać szeregu „ostrzeżeń”, podczas których samochody zazwyczaj zużywają o połowę mniej paliwa.

W Nascar kierowcy korzystają również z techniki „przeciągu”, która pozwala im utrzymać prędkość w grupie bez konieczności używania pełnego gazu. Mniejsze zużycie paliwa oznacza mniej postojów w pit stopach, a kiedy się je wykona, pochłaniają mniejszą ilość. Samochód z serii Nascar Cup – który nie jest najbardziej energooszczędnym urządzeniem – zużywa średnio 100 galonów (380 litrów) paliwa podczas wyścigu.

Lżejsza jest zawsze szybsza

Nie jest to nauka ścisła, ale celem zespołu AI firmy Lenovo jest możliwie zbliżenie jej do tej. Pomyślano, że gdyby RCR mogło zmierzyć czas, przez jaki kanistry były podłączone do samochodów, zespół mógłby dokładniej obliczyć ilość dostarczonego paliwa.

To był skrót. Odpowiedzią Lenovo było opracowanie systemu wykorzystującego samochodowe transpondery i kamerę zamontowaną nad pitboxem RCR w celu zidentyfikowania, kiedy samochód wjechał do boksu i rozpoczęcia transmisji wideo w czasie rzeczywistym.

„Silnik sztucznej inteligencji analizuje każdą klatkę i klasyfikuje, czy kanister z paliwem jest podłączony, czy odłączony” – wyjaśnia Sachin Wani, analityk danych Lenovo AI. „Pracujemy przy 30 klatkach na sekundę, więc informacje są podawane z dokładnością do około 0,03 sekundy. Wcześniej specjalista od paliwa wiedział, że musi wpompować paliwo trwające około siedmiu sekund – bez żadnych dodatkowych urządzeń ze względów bezpieczeństwa”.

„Zatem sprowadzało się to do obliczeń mentalnych, co oznaczało, że siedem sekund mogło stać się ośmioma lub dziewięcioma. Albo, co gorsza, pięć lub sześć. To oczywiście psuje strategię i stwarza sytuację, w której brakuje paliwa i muszą zjechać do pit stopu” – mówi Wani.



Link źródłowy