Ta historia pierwotnie pojawił się WIRED Włochy i został przetłumaczony z języka włoskiego.
To najważniejszy moment w życiu samolotu pasażerskiego: kiedy nowy właściciel podpisuje jego umowę i odbiera, podobnie jak kierowca odbierający nowy samochód od dealera.
Samolot, o którym mowa, to Airbus A321neo i zaparkowany jest na lotnisku Hamburg-Finkenwerder, drugim porcie lotniczym w Niemczech, które Airbus wykorzystuje do testowania, logistyki i dostarczania samolotów do klientów. Wokół samolotu zgromadzili się piloci i personel pokładowy, a także dwóch dyrektorów Wizz Air, taniej węgierskiej linii lotniczej, która wkrótce odbierze samolot.
Linie lotnicze i producenci nigdy nie ujawniają, ile płacą za poszczególne samoloty – częściowo dlatego, że ceny zależą od wielu czynników, w tym od liczby zakupionych samolotów i historii komercyjnej każdej linii lotniczej – ale zakup samolotu nigdy nie jest tani. Bazową cenę pojedynczego Airbusa A321neo szacuje się na około 110 milionów dolarów.
Ten konkretny samolot, zarejestrowany przez Wizz Air jako H9-WNM, został wyprodukowany w fabryce Airbusa w Hamburgu w nieco ponad rok. Zakład jest jednym z czterech ośrodków produkcyjnych firmy, pozostałe znajdują się w Tuluzie we Francji; Komórka, Alabama; i Tianjin w Chinach. Te gigantyczne warsztaty, zwane liniami montażu końcowego (FAL), to miejsca, w których łączą się części konstrukcyjne samolotu, elektronika pokładowa, komponenty hydrauliczne i mechaniczne oraz inne elementy.
Zanim jednak te komponenty dotrą do FAL, muszą zostać wyprodukowane. Niektóre są produkowane wewnętrznie przez Airbusa, inne przez strony trzecie, a w ich wspólne wytwarzanie zaangażowane są dziesiątki fabryk i ośrodków na całym świecie. Zgromadzenie ich wszystkich razem stanowi ogromne wyzwanie logistyczne. Ten złożony balet obejmuje transport statkiem, pociągiem, drogą i powietrzem przy użyciu małej floty specjalnych samolotów transportowych – znanych jako Belugas– odgrywa kluczową rolę. Samoloty te, charakteryzujące się ogromnym obwodem przypominającym wieloryby bieługi, zostały stworzone przez firmę Airbus w celu przenoszenia dużych komponentów, takich jak kadłuby, z jednego ośrodka produkcyjnego do drugiego.