Badania wskazują, że zagrożone wyginięciem nielotne ptaki w Nowej Zelandii zamieszkują regiony niegdyś zamieszkiwane przez wymarłe moa, co podkreśla wartość przyrodniczą tych obszarów w minimalnym stopniu dotkniętych działalnością człowieka i wprowadza nową metodę badania wymierania wysp.
Naukowcy odkryli, że zagrożone nieloty w Nowej Zelandii znajdują schronienie w tych samych obszarach, gdzie żyje ich sześć gatunek moa odkryto ostatnio przed ich wyginięciem.
Międzynarodowy zespół badaczy, kierowany przez naukowców z Uniwersytetu w Adelajdzie, do dokonania odkrycia wykorzystał skamieniałości i modelowanie komputerowe, rzucając światło na tajemnicę o istotnych korzyściach ochronnych.
„Nasze badania przezwyciężyły dotychczasowe wyzwania logistyczne, polegające na prześledzeniu dynamiki populacji sześciu gatunków moa w rozdzielczościach, które wcześniej nie były uważane za możliwe” – powiedział starszy autor, profesor nadzwyczajny Damien Fordham z Instytutu Środowiska Uniwersytetu w Adelajdzie.
„Zrobiliśmy to, łącząc wyrafinowane modele obliczeniowe z obszernymi zapisami kopalnymi, informacjami o paleoklimacie i innowacyjnymi rekonstrukcjami kolonizacji i ekspansji ludzi w całej Nowej Zelandii.
„Nasze badania pokazują, że pomimo dużych różnic w ekologii, demografii i czasie wyginięcia gatunków moa, ich rozmieszczenie uległo załamaniu i skupiły się na tych samych obszarach Wysp Północnej i Południowej Nowej Zelandii”.
To niedawne odkrycie, opublikowane w Ekologia i ewolucja przyrodyodkryli, że te cmentarzyska moa znajdują się w tym samym odizolowanym, zimnym, górzystym środowisku, w którym obecnie żyje wiele ostatnich populacji najbardziej zagrożonych nielotnych ptaków Nowej Zelandii. Należą do nich Mount Aspiring na Wyspie Południowej i pasmo Ruahine na Wyspie Północnej.
Ostatnie schronienia Moa i współczesne nielotne ptaki
„Populacje moa prawdopodobnie zniknęły najpierw z najwyższej jakości siedlisk nizinnych, które preferowali polinezyjscy koloniści, a tempo spadku populacji malało wraz z wysokością i odległością pokonywaną w głąb lądu” – powiedział główny autor, dr Sean Tomlinson z Uniwersytetu w Adelajdzie.
„Wskazując ostatnie populacje moa i porównując je z rozmieszczeniem żyjących nielotnych ptaków w Nowej Zelandii, odkryliśmy, że te ostatnie schronienia dają schronienie wielu z dzisiejszych utrzymujących się populacji takahē, kiwi słabego i grubo plamistego”.
„Co więcej, te starożytne ostoje moa pokrywają się z ostatnią populacją kontynentalną krytycznie zagrożonego kākāpō”.
Chociaż niedawne przyczyny wymierania rodzimych ptaków nielotnych w Nowej Zelandii różnią się od tych, które spowodowały starożytne wymieranie moa, badania te pokazują, że ich dynamika przestrzenna pozostaje podobna.
„Kluczową cechą wspólną dawnych i obecnych ostoi nie jest to, że są one optymalnymi siedliskami dla ptaków nielotnych, ale to, że w dalszym ciągu są one ostatnimi i najmniej dotkniętymi przez ludzkość ostojami” – powiedział autor dr Jamie Wood, również z Instytutu Środowiska Uniwersytetu w Adelajdzie.
Podobnie jak wcześniejsze fale ekspansji Polinezji, przekształcanie siedlisk przez Europejczyków w całej Nowej Zelandii i rozprzestrzenianie się przywiezionych przez nich zwierząt miało charakter kierunkowy i przebiegało z terenów nizinnych do mniej gościnnych, zimnych, górskich regionów”.
Nowe badania pokazują, że duchy przeszłości gatunków mogą dostarczyć bezcennych informacji na temat działań ochronnych ukierunkowanych na żyjące w Nowej Zelandii nielotne ptaki, podkreślając ogromne znaczenie ochrony odległych, dzikich miejsc.
Zapewnia także nową, ważną metodę zrozumienia przeszłych wymierań na wyspach, w przypadku których dane kopalne i archeologiczne są ograniczone, co ma miejsce w przypadku większości wysp Pacyfiku.
Odniesienie: „Ekologiczna dynamika wymierania moa ujawnia zbieżne ostoje, w których dziś żyją nielotne ptaki” Sean Tomlinson, Mark V. Lomolino, Jamie R. Wood, Atholl Anderson, Stuart C. Brown, Sean Haythorne, George LW Perry, Janet M. Wilmshurst , Jeremy J. Austin i Damien A. Fordham, 24 lipca 2024 r., Ekologia i ewolucja przyrody.
DOI: 10.1038/s41559-024-02449-x
Badanie zostało sfinansowane przez Australijską Radę ds. Badań Naukowych.