Strona główna Biznes Zabezpieczenie łańcuchów dostaw, najgorszy koszmar przemysłu obronnego – Euractiv

Zabezpieczenie łańcuchów dostaw, najgorszy koszmar przemysłu obronnego – Euractiv

67
0


Ponieważ kraje zachodnie wzywają do zwiększenia zdolności produkcyjnej przemysłu obronnego, łańcuchy dostaw stają się czynnikiem ryzyka, jak poinformowało EURACTIV kilka źródeł europejskiego przemysłu obronnego.

Aby zaspokoić pilne potrzeby Ukrainy w zakresie broni, UE przedstawiła plan zwiększenia zdolności produkcyjnej amunicji i rakiet oraz wezwała państwa trzecie, takie jak Korea Południowa, do wysłania amunicji do Kijowa.

NATO również ma nadzieję określić długoterminowe potrzeby swoich członków w zakresie różnych zdolności, jak donosił EURACTIV w zeszłym miesiącu, kiedy ministrowie obrony NATO po raz pierwszy spotkali się z przedstawicielami przemysłu.

Przedstawiciele przemysłu obronnego wyrazili jednak obawę, że w dążeniu do zwiększenia produkcji zachodni decydenci w niewystarczającym stopniu zaangażowali dostawców ani w procesy decyzyjne, ani w zabezpieczanie dostępu do funduszy.

Firmy produkujące sprzęt wojskowy korzystają z usług wielu różnych dostawców, którzy z kolei również muszą zwiększyć produkcję i dostawy, aby sprostać zapotrzebowaniu swoich nabywców.

Jednocześnie dostawcy są już pod presją, a skutki pandemii Covid-19 są nadal widoczne w wielu branżach zarówno w Europie, jak i w USA, powiedziały EURACTIV dwa źródła z branży obronnej.

Kolejne blokady spowodowane pandemią, spadki zamówień i ograniczony wzrost gospodarczy powstrzymują mniejsze przedsiębiorstwa od inwestowania w swoje zapasy i spowodowały zwolnienia personelu, podają źródła, dodając, że sytuacja dopiero teraz zaczyna wracać do normy.

Po drugiej stronie Atlantyku, chcąc zabezpieczyć łańcuch dostaw, amerykański producent lotnictwa i rakiet Boeing rozpoczął inwestycje w innych krajach, w tym w Europie, powiedział EURACTIV dyrektor generalny firm, Ted Colbert, na marginesie czerwcowego Salonu Lotniczego w Paryżu .

Colbert powiedział, że w obliczu wojny na Ukrainie działania mające na celu zabezpieczenie łańcucha dostaw są jeszcze ważniejsze.

„Dzisiejsza wojna na Ukrainie […] współpraca w Europie – Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polsce – jest niezwykle ważna w odniesieniu do inwestowania w bazę przemysłową, upewniając się, że mamy silne łańcuchy dostaw, upewniamy się, że mamy na całym świecie talenty do budowania potencjału i zdolności potrzebne do stworzenia silnej bazy przemysłowej w świecie obronności” – powiedział Colbert reporterom.

„Zapasy strategiczne”

Zachodnie sankcje nałożone na Rosję wymierzone są także w dostawy przez Moskwę komponentów, zwłaszcza technologii, do produkcji i konserwacji sprzętu wojskowego.

Jednocześnie Komisja Europejska zaproponowała własną strategię bezpieczeństwa gospodarczego, która obejmowałaby monitorowanie inwestycji w łańcuchy dostaw zlokalizowane w krajach trzecich.

Blok pracuje również obecnie nad ustawą o surowcach krytycznych, aby zdywersyfikować dostawców materiałów krytycznych wykorzystywanych również w produktach obronnych i przetwórstwie krajowym.

Firmy na całym świecie, współpracujące ze swoimi dostawcami nad usprawnieniem i poprawą dystrybucji, twierdzą, że długoterminowe planowanie i sygnały dotyczące popytu pomogłyby zminimalizować ograniczenia.

W rozmowie z EURACTIV kilka źródeł z branży obronnej podkreśliło, że dostęp do komponentów wchodzących w skład systemów jest niezbędny i że budżet UE może odegrać rolę w ich zabezpieczeniu, na przykład poprzez usprawnienie zamówień lub finansowanie magazynów.

W perspektywie średnio- i długoterminowej na całym kontynencie można utworzyć „zapasy strategiczne”, na które mógłby zostać wykorzystany budżet UE, podają trzy źródła branżowe.

Państwa członkowskie UE powinny pomyśleć o „relokalizacji łańcucha dostaw” na kontynencie, aby uniknąć dużej zależności od krajów trzecich, dodało jedno ze źródeł przemysłu obronnego.

Kolejnym istotnym elementem łańcucha dostaw są zasoby ludzkie potrzebne do montażu urządzeń, obsługi maszyn i prowadzenia działalności produkcyjnej.

„Mamy trudności z zatrudnieniem personelu” – powiedziało EURACTIV na początku tego roku kilku przedstawicieli przemysłu obronnego, dodając, że długoterminowa wizja powinna obejmować rozwiązania, które pomogą w zatrudnianiu pracowników na umowy stałe.

Wyraźny sygnał zakupu

Nie wiedząc, jak będą wyglądać przyszłe zapasy i popyt na Zachodzie, firmy z branży obronnej wstrzymują się ze zmianą swojego postępowania, powiedziało EURACTIV kilka źródeł europejskiego przemysłu obronnego.

„To od nowa historia o kurze i jajku” – stwierdził jeden z nich, dodając, że nie można oczekiwać od państw członkowskich składania zamówień, dopóki nie będą miały pewności, że przemysł będzie w stanie nadążać za produkcją i produkować.

Jednocześnie firmy nie będą inwestować w zwiększanie mocy produkcyjnych, dopóki nie będą miały pewności, że państwa złożą zamówienia w dłuższej perspektywie, gwarantujące zwrot z inwestycji.

Ponieważ moce produkcyjne bloku są rozdrobnione, obok zamówień UE mogłaby interweniować, grupując zamówienia i planując sposób „zorganizowania” popytu, sugeruje 10 źródeł przemysłu obronnego.

Byłoby to wyraźne zobowiązanie ze strony państw członkowskich UE, że będą zamawiać – stwierdzili.

[Edited by Alexandra Brzozowski/Nathalie Weatherald]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy