Strona główna nauka/tech Z nowego badania wynika, że ​​popularne leczenie demencji może wyrządzić więcej szkody...

Z nowego badania wynika, że ​​popularne leczenie demencji może wyrządzić więcej szkody niż pożytku

61
0


Koncepcja neuronauki mózgu neuronu

Badanie wykazało, że leki przeciwpsychotyczne stosowane u pacjentów z demencją wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, takich jak udar i zapalenie płuc, szczególnie wkrótce po rozpoczęciu leczenia. Podkreśla to potrzebę dokładnej oceny i zarządzania stosowaniem leków przeciwpsychotycznych w tej bezbronnej populacji.

Eksperci podkreślają potrzebę zachowania większej ostrożności na początkowych etapach leczenia, ponieważ ryzyko jest największe wkrótce po rozpoczęciu leczenia.

Badanie opublikowane niedawno przez BMJ’a stwierdza, że ​​stosowanie leków przeciwpsychotycznych u osób z demencją wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia wielu poważnych działań niepożądanych, w tym udaru mózgu, zakrzepów krwi, zawału serca, niewydolności serca, złamań, zapalenia płuc i ostrego uszkodzenia nerek, w porównaniu z niestosowaniem.

Odkrycia te wskazują na znacznie szerszy zakres szkód związanych ze stosowaniem leków przeciwpsychotycznych u osób z demencją, niż wcześniej stwierdzono w ostrzeżeniach regulacyjnych, przy czym ryzyko jest najwyższe wkrótce po rozpoczęciu leczenia, co podkreśla potrzebę zachowania większej ostrożności na wczesnych etapach leczenia. Pomimo obaw związanych z bezpieczeństwem leki przeciwpsychotyczne są nadal powszechnie przepisywane w leczeniu behawioralnych i psychologicznych objawów demencji, takich jak apatia, depresja, agresja, lęk, drażliwość, majaczenie i psychoza.

Poprzednie ostrzeżenia regulacyjne dotyczące przepisywania leków przeciwpsychotycznych w przypadku tych objawów opierają się na dowodach dotyczących zwiększonego ryzyka udaru i śmierci, ale dowody na inne niekorzystne skutki są mniej jednoznaczne w przypadku osób z demencją.

Aby rozwiać tę niepewność, badacze postanowili zbadać ryzyko kilku niepożądanych skutków potencjalnie związanych ze stosowaniem leków przeciwpsychotycznych u osób z demencją. Do interesujących wyników należał udar, duże zakrzepy krwi (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa), zawał serca (zawał mięśnia sercowego), niewydolność serca, nieregularny rytm serca (arytmia komorowa), złamania, zapalenie płuc i ostre uszkodzenie nerek.

Projekt badania i metodologia

Korzystając z powiązanych danych dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej, szpitali i śmiertelności w Anglii, zidentyfikowali 173 910 osób (63% kobiet), u których w okresie od stycznia 1998 r. do maja 2018 r. zdiagnozowano demencję (średni wiek 82 lata), którym nie przepisano leku przeciwpsychotycznego w roku poprzedzającym diagnozę. . Następnie każdego z 35 339 pacjentów, którym przepisano lek przeciwpsychotyczny w dniu rozpoznania demencji lub później, dopasowano do maksymalnie 15 losowo wybranych pacjentów, którzy nie stosowali leków przeciwpsychotycznych.

Pacjenci z historią konkretnego badanego wyniku przed postawioną diagnozą zostali wykluczeni z analizy tego wyniku. Najczęściej przepisywanymi lekami przeciwpsychotycznymi były risperidon, kwetiapina, haloperidol i olanzapina, które łącznie stanowiły prawie 80% wszystkich przepisanych leków.

Pod uwagę wzięto także potencjalnie wpływające czynniki, w tym cechy osobiste pacjenta, styl życia, istniejące wcześniej schorzenia i przepisane leki. W porównaniu z niestosowaniem, stosowanie leków przeciwpsychotycznych wiązało się ze zwiększonym ryzykiem wszystkich powikłań, z wyjątkiem arytmii komorowej. Na przykład w ciągu pierwszych trzech miesięcy leczenia częstość występowania zapalenia płuc wśród osób stosujących leki przeciwpsychotyczne wyniosła 4,48% w porównaniu z 1,49% w przypadku osób niestosujących leków. Po roku odsetek ten wzrósł do 10,41% w przypadku osób stosujących leki przeciwpsychotyczne w porównaniu z 5,63% w przypadku osób niestosujących tych leków.

Wśród osób stosujących leki przeciwpsychotyczne ryzyko było również wysokie w przypadku ostrego uszkodzenia nerek (ryzyko zwiększone 1,7 razy), a także udaru i żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ryzyko zwiększone 1,6 razy) w porównaniu z osobami niestosującymi leków. W przypadku prawie wszystkich wyników ryzyko było najwyższe w pierwszym tygodniu leczenia przeciwpsychotycznego, szczególnie w przypadku zapalenia płuc.

Naukowcy szacują, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy leczenia stosowanie leków przeciwpsychotycznych może wiązać się z jednym dodatkowym przypadkiem zapalenia płuc na każdych 9 leczonych pacjentów i jednym dodatkowym zawałem serca na każdych 167 leczonych pacjentów. Po dwóch latach może wystąpić jeden dodatkowy przypadek zapalenia płuc na każdych 15 leczonych pacjentów i jeden dodatkowy zawał serca na każde 254 leczonych pacjentów.

Implikacje badania

Jest to badanie obserwacyjne, zatem nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków na temat przyczyny i skutku, dlatego badacze przestrzegli, że mogło dojść do błędnej klasyfikacji stosowania leków przeciwpsychotycznych. I choć uwzględnili szereg czynników, nie mogą wykluczyć, że inne niezmierzone zmienne mogły mieć wpływ na ich wyniki.

Była to jednak obszerna analiza oparta na wiarygodnych danych dotyczących zdrowia, w ramach której zbadano szeroki zakres zdarzeń niepożądanych i przedstawiono ryzyko względne i bezwzględne w kilku okresach.

W związku z tym naukowcy twierdzą, że leki przeciwpsychotyczne wiążą się ze znacznie szerszym zakresem poważnych działań niepożądanych niż wcześniej podkreślano w ostrzeżeniach regulacyjnych, przy czym największe ryzyko występuje wkrótce po rozpoczęciu leczenia, w związku z czym mają bezpośrednie znaczenie dla twórców wytycznych, organów regulacyjnych, klinicystów, pacjentów, i ich opiekunowie.

Dodają, że wszelkie potencjalne korzyści leczenia przeciwpsychotycznego należy porównać z ryzykiem poważnych szkód, a plany leczenia należy regularnie przeglądać.

Wyniki tego badania wyposażą pracowników służby zdrowia w bardziej szczegółowe dane, które pomogą w podejmowaniu spersonalizowanych decyzji dotyczących leczenia, twierdzą amerykańscy badacze w powiązanym artykule redakcyjnym.

Wyjaśniają, że międzynarodowe wytyczne zalecają ograniczenie stosowania leku do osób dorosłych z poważnymi behawioralnymi i psychologicznymi objawami demencji, jednak w ostatnich latach odsetek przepisywania leku wzrósł, częściowo ze względu na względny niedobór skutecznych nielekowych alternatyw oraz znacznych zasobów potrzebnych do ich wdrożenia. .

„Nadanie większego priorytetu opiece bardziej skoncentrowanej na pacjencie, dostosowanym planom opieki, regularnej ponownej ocenie możliwości leczenia i odchodzeniu od nadmiernego przepisywania leków przeciwpsychotycznych jest spóźnione” – podsumowują.

Odniesienie: „Wiele działań niepożądanych związanych ze stosowaniem leków przeciwpsychotycznych u osób z demencją: dopasowane badanie kohortowe oparte na populacji” przeprowadzone przez: Pearl LH Mok, Matthew J. Carr, Bruce Guthrie, Daniel R. Morales, Aziz Sheikh, Rachel A Elliott, Elizabeth M. Camacho, Tjeerd van Staa, Anthony J. Avery i Darren M. Ashcroft, 17 kwietnia 2024 r., BMJ.
DOI: 10.1136/bmj-2023-076268

Badanie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Badań nad Zdrowiem i Opieką (NIHR).





Link źródłowy