Z obszernej analizy wynika, że jedna na trzy osoby zażywające leki przeciwbólowe na receptę wykazuje oznaki uzależnienia.
Badanie – w którym wzięło udział ponad 4,3 miliona dorosłych cierpiących na ból przewlekły – wykazało, że prawie co dziesiąty przepisany opioid stał się uzależniony.
Eksperci stwierdzili, że sugeruje to, że skala problemu jest znacznie większa, niż się obawiano, i wezwali do wprowadzenia bardziej rygorystycznych wytycznych dotyczących przepisywania leków.
Opioidy, takie jak kodeina, morfina, oksykodon i tramadol, mogą zapewnić bardzo skuteczną ulgę w bólu, jeśli są stosowane krótkoterminowo.
Jednakże stosowane przez dłuższy czas mogą prowadzić do uzależnienia, powodować problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, a nawet śmierć w wyniku przypadkowego przedawkowania lub choroby serca wynikające z działań niepożądanych.
Jedna trzecia badanych pacjentów wykazywała oznaki uzależnienia od opioidów, a u 12 procent stwierdzono ryzyko zaburzeń związanych z używaniem opioidów.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu przeanalizowali 148 badań, w których wzięło udział ponad 4,3 miliona dorosłych pacjentów z przewlekłym bólem leczonych opioidowymi lekami przeciwbólowymi na receptę.
Podzielono je na cztery kategorie, w zależności od tego, jak w badaniach zdefiniowano problematyczne używanie opioidów.
Ustaliło, że prawie co dziesiąty pacjent miał formalną diagnozę uzależnienia i zaburzeń związanych z używaniem opioidów.
Prawie co trzecia osoba (30%) wykazywała oznaki i objawy uzależnienia oraz zaburzeń związanych z używaniem opioidów, takie jak głód narkotykowy, tolerancja lub odstawienie.
Jak wynika z ustaleń opublikowanych w czasopiśmie Addiction, nieprawidłowe zachowanie – w tym konieczność wcześniejszego uzupełnienia leku, wielokrotne zwiększanie dawki lub częste gubienie recept – było widoczne u jednego na pięciu (22 procent).
Według badaczy około 12 procent osób jest zagrożonych uzależnieniem i zaburzeniami związanymi z używaniem opioidów.
Główna autorka Kyla Thomas, profesor medycyny zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Bristolu, stwierdziła: „Klinicyści i decydenci potrzebują dokładniejszych szacunków dotyczących częstości problematycznego używania opioidów u pacjentów z bólem, aby móc ocenić prawdziwą skalę problemu”. w razie potrzeby zmienić wytyczne dotyczące przepisywania leków oraz opracować i wdrożyć skuteczne interwencje w celu rozwiązania problemu.
Piosenkarz Purple Rain, Prince, przez wiele lat przed śmiercią odczuwał znaczny ból, a w jego domu znaleziono setki środków przeciwbólowych. W 2018 roku jego rodzina złożyła pozew przeciwko lekarzowi, zarzucając mu, że nie leczył prawidłowo uzależnienia gwiazdy od opioidów.
„Świadomość skali problemu jest niezbędnym krokiem do poradzenia sobie z nim”.
Większość badań objęła pacjentów w Ameryce Północnej w latach 2010–2021, chociaż Wielka Brytania również zmaga się z uzależnieniem od narkotyków na receptę.
W zeszłym roku NHS wydała nowe wytyczne mające na celu ograniczenie niewłaściwego przepisywania środków przeciwbólowych i innych leków uzależniających, co kosztuje służbę zdrowia około 500 milionów funtów rocznie.
W następstwie kampanii mającej na celu ograniczenie używania uzależniających i potencjalnie szkodliwych narkotyków zmniejszono liczbę recept na opioidy o pół miliona, z 5,68 mln do 5,23 mln.
Od 2017 roku The Mail prowadzi kampanię na rzecz większego uznania kryzysu związanego z uzależnieniem od narkotyków na receptę.
Rzecznik NHS England powiedział: „Przy właściwym stosowaniu leki mogą pomóc w zapewnieniu pacjentom leczenia zmieniającego życie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na potencjalne ryzyko uzależnienia i odstawienia niektórych leków, w tym opioidów, dlatego też nasze ramy opieki spersonalizowanej zawierają wytyczne dotyczące postępowania w przypadku problemowego używania opioidów.
„Każda decyzja o przepisaniu leku powinna być podejmowana pomiędzy lekarzem przepisującym a pacjentem, a w razie potrzeby pacjenci powinni uzyskać wsparcie, gdy lek przestanie przynosić zamierzone korzyści”.