Z nowego badania przeprowadzonego na 200 000 Brytyjczyków wynika, że prawdopodobieństwo bycia gejem jest większe, jeśli jesteś młodszym rodzeństwem.
Naukowcy odkryli, że posiadanie zarówno starszych braci, jak i sióstr było powiązane z seksualnością.
Chociaż poprzednie badania wykazały związek między byciem gejem a posiadaniem starszych braci, po raz pierwszy stwierdzono taki sam związek w przypadku starszych sióstr.
Naukowcy odkryli, że związek staje się silniejszy, im więcej starszego rodzeństwa ma mężczyzna.
Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne odkryli, że ten sam związek nie dotyczy lesbijek i starszego rodzeństwa.
Badanie wykazało, że im więcej braci się ma, tym większe jest ryzyko, że zostanie gejem
Co ciekawe, badanie wykazało, że związek między liczbą rodzeństwa był związany wyłącznie z byciem homoseksualistą.
Liczba rodzeństwa danej osoby nie miała wpływu na prawdopodobieństwo, że jest ona biseksualna.
Miało to jednak związek z tym, czy dana osoba stała się w późniejszym życiu aseksualna, czy też nie – w przypadku osób nieposiadających rodzeństwa znacznie częściej nie odczuwano pociągu seksualnego.
Naukowcy przeanalizowali dane z brytyjskiego Biobanku – długoterminowego badania zdrowia i stylu życia setek tysięcy Brytyjczyków na przestrzeni ich życia.
W ramach tego uczestnikom zadano cztery pytania dotyczące ich seksualności.
Naukowcy odkryli, że posiadanie co najmniej jednego starszego brata było powiązane z posiadaniem co najmniej jednego starszego brata ryzyko homoseksualizmu wzrasta o 10 procent, podczas gdy w przypadku mężczyzn mających starsze siostry odsetek ten wynosił 5 procent.
Odkrycia są powtórzeniem badania przeprowadzonego przez tę samą grupę badaczy z Holandii, opublikowanego na początku tego roku.
Badanie wykazało, że najsilniejszy związek zaobserwowano z mężczyznami, którzy mają trzech starszych braci – prawdopodobieństwo, że ci uczestnicy byli gejami było o 41 procent większe.
Odkryli, że jeśli masz pięciu starszych braci, prawdopodobieństwo bycia gejem wynosi około ośmiu procent, co stanowi czterokrotność prawdopodobieństwa w przypadku przeciętnego mężczyzny.
„Zdecydowana większość ludzi, którzy mają dużo starszych braci, okaże pociąg do płci przeciwnej” – dr Scott Semenyna, profesor psychologii na Uniwersytecie Stetson.
Naukowcy wciąż nie wiedzą, dlaczego istnieje to zjawisko.
Jedna z teorii to „hipoteza odporności matki”.
Zwolennicy twierdzą, że po urodzeniu chłopca białka przedostają się do krwiobiegu matki i powodują produkcję przeciwciał, które wpływają na rozwój seksualny kolejnych dzieci.
Te przeciwciała matczyne kumulują się podczas kolejnych ciąż z płodami płci męskiej.
Jednak eksperci nadal nie są pewni, w jaki sposób te przeciwciała prowadzą do różnic osobowości.
Badanie przeprowadzone w 2017 r. potwierdziło tę teorię, stwierdzając, że „matki synów homoseksualnych mają więcej przeciwciał skierowanych przeciwko białkom specyficznym dla mężczyzn w porównaniu z matkami synów, którzy nie są gejami lub matkami, które w ogóle nie mają synów” – twierdzi dr Scott Semenyna, specjalista ds. Adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu MacEwan w Kanadzie.
Jednak teoria ta została opracowana zanim odkryto związek między starszymi siostrami a homoseksualizmem.
– Oczywiście mogą być inne wyjaśnienia. Wyjaśnienie tej kwestii należy do przyszłych badań” – powiedział Kabátek.