Badania wykazały, że ponad połowa ekspertów wchodzących w skład panelu doradczego ds. żywienia brytyjskiego rządu ma powiązania z przemysłem spożywczym.
Co najmniej 11 z 17 członków Naukowego Komitetu Doradczego ds. Żywienia (SACN) ma powiązania z takimi firmami, jak Nestle i największym na świecie producentem lodów, Unileverem.
Konflikt interesów doprowadził do pytań o ich bezstronność i obaw, że przyczynia się do „eksplozji cierpienia i zgonów z powodu chorób dietozależnych w Wielkiej Brytanii”.
SACN to potężna grupa osób powołanych jako niezależni eksperci, którzy mają doradzać rządowi, który z kolei wpływa na politykę.
Badanie wykazało, że doradcy rządu ds. zdrowego odżywiania współpracowali z firmami sprzedającymi śmieciową żywność, takimi jak Nestle.
Od chwili założenia w 2000 r. opracowała ważne wytyczne dotyczące dziennego spożycia soli i cukru, suplementacji witaminy D oraz karmienia dzieci.
Jednak w obliczu gwałtownie rosnącego poziomu otyłości i związanego z nią złego stanu zdrowia pojawiła się krytyka zarówno SACN, jak i urzędnicy dokonujący przeglądu jego zaleceń, nie zrobili wystarczająco dużo, aby temu zaradzić.
Badacze BMJ przyjrzeli się interesom deklarowanym przez członków SACN w publicznie dostępnych dokumentach publikowanych na rządowej stronie internetowej na przestrzeni ostatnich trzech lat.
Ustalili, że David Mela, emerytowany starszy naukowiec z Unilever, pracował doradczo dla firm Unilever, Tate and Lyle, izraelskiej franczyzy Coca Coli, CBC Israel oraz firmy Cargill, która produkuje między innymi kakao i wyroby czekoladowe.
Inna członkini, Julie Lovegrove, jest przewodniczącą grupy ekspertów w Międzynarodowym Instytucie Nauk Przyrodniczych (ILSI) Europe, do której należą Pepsico, amerykański właściciel Cadbury, Mondelez, oraz General Mills, amerykańska firma stojąca za Cheerios i Haagen Dazs.
Co najmniej sześciu z 11 członków podgrupy SACN ds. żywienia matek i dzieci ma powiązania z firmami spożywczymi, w tym producentami żywności dla dzieci i markami mleka modyfikowanego.
Należą do nich Ann Prentice, członkini rady Fundacji Nestle i Marion Hetherington, która podjęła nieodpłatną pracę dla Danone i marki żywności dla dzieci Ella’s Kitchen.
Z dochodzenia BMJ wynika, że dietetyk Ann Prentice jest członkinią rady Fundacji Nestle
Z dochodzenia wynika, że przewodniczący grupy, Ken Ong, otrzymał także fundusze na badania od firmy Mead Johnston Nutrition, która zajmuje się produkcją mleka modyfikowanego.
Wczoraj wieczorem eksperci skrytykowali te stowarzyszenia, sugerując, że mogły one nieświadomie utrudniać postęp w ulepszaniu diety narodu.
Chris van Tulleken, profesor nadzwyczajny na University College London i autor bestsellera na temat żywności ultraprzetworzonej, powiedział: „Nawet drobne konflikty finansowe wpływają na zachowania i przekonania w subtelny lub nieświadomy sposób.
„Pomimo dwudziestu lat pracy skonfliktowanej SACN w Wielkiej Brytanii doszło do eksplozji cierpienia i zgonów z powodu chorób związanych z dietą, dlatego nie sądzę, aby wiarygodne było twierdzenie, że komisja była bardzo skuteczna”.
Dodał: „Jest kilku znakomitych niezależnych ekspertów, ale jest ich mniejszość i moim zdaniem ich pracę utrudnia konflikt interesów z branżą, która spowodowała ten kryzys zdrowotny. SACN musi uniezależnić się od przemysłu spożywczego.
David Mela, emerytowany starszy naukowiec z Unilever, pracował doradczo dla firm Unilever, Tate i Lyle oraz producentów czekolady Cargill
Rob Percival, szef ds. polityki w Soil Association, powiedział: „Obawiamy się, że powiązania z przemysłem spożywczym mogą zagrozić komisji i jej integralności”.
Inni jednak bronili tych powiązań, twierdząc, że są one częściowo wynikiem braku pieniędzy na odpowiednie badania.
Alison Tedstone, była główna dietetyczka w Public Health England, sugeruje również, że odmowa wpuszczenia do SACN ekspertów powiązanych z branżą „zmniejszy” jej wiedzę specjalistyczną i może opóźnić przyszłe ustawodawstwo.
Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) odpowiedział w imieniu SACN i wszystkich członków wymienionych w tym artykule, stwierdzając, że jego członkowie mają obowiązek zgłaszania wszelkich potencjalnych konfliktów interesów.
Rzecznik powiedział, że są one rejestrowane w protokołach posiedzeń komisji, które są również publikowane na stronie internetowej SACN.
Powiedział: „Żaden członek komisji nie jest bezpośrednio zatrudniony w branży spożywczej i wszyscy mają obowiązek działać w interesie publicznym oraz zachować niezależność i bezstronność”.