Strona główna Polityka X Elona Muska pozywa reklamodawców w związku z rzekomym bojkotem

X Elona Muska pozywa reklamodawców w związku z rzekomym bojkotem

25
0


X złożył dziś pozew przeciwko grupie głównych reklamodawców w związku z rzekomym spiskiem mającym na celu wstrzymanie przekazywania środków na reklamę platformie mediów społecznościowych, która od czasu przejęcia Elona Muska jest postrzegana jako bardziej podatna na hostowanie kontrowersyjnych treści.

Z pozwu złożonego przed sądem federalnym w Teksasie wynika, że ​​dziesiątki reklamodawców zastosowało się do zaleceń kluczowej koalicji reklamowej Global Alliance for Responsible Media (GARM), aby bojkotować kupowanie reklam w X od czasu przejęcia firmy przez Muska. W pozwie podano, że taki obrót wydarzeń kosztował firmę miliardy dolarów przychodów. Pozew ma na celu nieokreślone odszkodowanie za naruszenie amerykańskiego prawa antymonopolowego.

Prawicowy serwis wideo Rumble, założony ponad 10 lat temu jako alternatywa dla YouTube i pozycjonowany jako platforma „odporna na anulowanie kultury”, ogłosił we wtorek, że złożył podobny pozew. „GARM był spiskiem mającym na celu bojkot Rumble’a i innych reklamodawców, a to jest nielegalne” – twierdzi firma opublikowane na jego koncie X.

Komisja Sądownictwa Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, kontrolowana przez Republikanów i wyrażająca zaniepokojenie cenzurą prawicowych poglądów w mediach społecznościowych, prowadzi dochodzenie w sprawie GARM. W raport wstępny w lipcu komisja stwierdziła, że ​​„zakres, w jakim GARM zorganizował swoje stowarzyszenie handlowe i koordynuje działania pozbawiające konsumentów możliwości wyboru, jest prawdopodobnie nielegalny w świetle przepisów antymonopolowych i zagraża podstawowym wolnościom Stanów Zjednoczonych”. Pozew X w dużej mierze opiera się na wewnętrznych e-mailach GARM sprawdzonych przez panel Kongresu.

W film udostępniony XDyrektor naczelna X, Linda Yaccarino, stwierdziła, że ​​jest „zszokowana” dowodami odkrytymi przez Komisję Sądownictwa Izby Reprezentantów, wskazującymi, że miał miejsce „systematyczny nielegalny bojkot przeciwko X”. Yaccarino próbowała zjednoczyć użytkowników X, odwołując się w swoim oświadczeniu do wolności słowa. Wskazując bezpośrednio na kamerę, zarzuciła, że ​​reklamodawcy „celowali w naszą firmę i Was, naszych użytkowników” oraz „zagrażali Waszemu światowemu rynkowi”.

„Ludzie czują się zranieni, gdy rynek pomysłów jest ograniczony” – powiedział Yaccarino.

Światowa Federacja Reklamodawców z siedzibą w Brukseli, która nadzoruje GARM, nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie pozwów. W pozwie X jako pozwanych wymieniane są także Unilever, Mars, CVS i duńska firma energetyczna, natomiast pozew Rumble’a dodatkowo skierowany jest przeciwko agencji reklamowej WPP. Żadna ze spółek nie odpowiedziała natychmiast na prośby o komentarz.

W pozwie X twierdzi, że w przeszłości reklamodawcy musieli indywidualnie zawierać umowy z firmami z branży mediów społecznościowych, aby wyznaczyć granice dotyczące rodzaju sponsorowanych treści. Dzięki GARM reklamodawcy byli w stanie połączyć swoją władzę, ustanowić standardy branżowe w zakresie moderowania treści i egzekwować je. Zdaniem X GARM ma obecnie zbyt wiele do powiedzenia w sprawie treści, na jakie mogą zezwalać platformy mediów społecznościowych.

„Na konkurencyjnym rynku każda platforma mediów społecznościowych ustalałaby standardy bezpieczeństwa marki optymalne dla tej platformy i jej użytkowników, a reklamodawcy jednostronnie wybieraliby platformy, na których się reklamują.” – stwierdza skarga. „Jednak zbiorowe działania konkurujących reklamodawców mające na celu narzucenie standardów bezpieczeństwa marki, które mają być stosowane przez platformy mediów społecznościowych, skracają proces konkurencyjny i pozwalają, aby zbiorowe poglądy grupy reklamodawców mających władzę rynkową przeważały nad interesami konsumentów”.



Link źródłowy