Naukowcy ostrzegają, że obawy związane z żywnością ultraprzetworzoną (UPF) „mogą oznaczać, że ludzie będą się odżywiać jeszcze mniej zdrowo”.
W ostatnich latach w badaniach powiązano UPF – które zwykle zawierają dużo soli, cukru i tłuszczów nasyconych – ze zwiększonym ryzykiem otyłości, chorób serca, raka i przedwczesnej śmierci.
Przykładami mogą być ciastka, lody, przetwory mięsne, chipsy, chleb produkowany masowo, napoje gazowane i niektóre płatki śniadaniowe.
Jednakże dwóch ekspertów argumentowało, że badania nad UPF są wciąż w powijakach i należy dowiedzieć się więcej, zanim ludzie zaczną zaprzestać ich spożywania.
Ostrzegli również, że wiele UPF – takich jak fasolka po bretońsku, sosy do makaronów na bazie warzyw i niektóre zupy – jest w rzeczywistości bardzo pożywnych i może przyczyniać się do zdrowej diety.
W ostatnich latach badania powiązały UPF – które zwykle zawierają dużo soli, cukru i tłuszczów nasyconych – ze zwiększonym ryzykiem otyłości, chorób serca, raka i przedwczesnej śmierci
Eksperci ds. żywności twierdzą, że niektóre UPF mogą być „częścią zdrowej diety”. Według Brytyjskiej Fundacji Żywienia (BNF) najważniejsza jest fasolka po bretońsku, paluszki rybne i chleb pełnoziarnisty. Sosy do makaronu na bazie pomidorów, pełnoziarniste płatki śniadaniowe i jogurty owocowe to także „zdrowa żywność przetworzona” – twierdzi organizacja charytatywna
Naukowcy z uniwersytetów w Aberdeen i Liverpoolu stwierdzili, że wytyczne dotyczące zdrowia publicznego powinny w dalszym ciągu koncentrować się na diecie bogatej w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, przy jednoczesnym ograniczeniu pokarmów bogatych w tłuszcze, cukier i sól.
W nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie PLOS Medicine argumentowali, że ogólne ostrzeżenia zdrowotne dotyczące UPF mogą najbardziej odczuć mniej zamożni ludzie, jeśli nie ma więcej dowodów naukowych.
Profesor Eric Robinson z Uniwersytetu w Liverpoolu powiedział: „Należy unikać żywności sklasyfikowanej jako ultraprzetworzona, która zawiera dużo tłuszczu, soli i/lub cukru, ale nie dotyczy to wielu rodzajów żywności ultraprzetworzonej.
„Powinniśmy bardzo dokładnie przemyśleć, jakie porady są udzielane społeczeństwu, zamiast przekazywać uproszczone i potencjalnie wprowadzające w błąd komunikaty, które trafiają na pierwsze strony gazet”.
Ogólnie rzecz biorąc, UPF zwykle zawierają dodatki i składniki, które nie są używane podczas gotowania od podstaw, takie jak konserwanty, emulgatory oraz sztuczne barwniki i aromaty.
Niektórzy eksperci twierdzą, że nie jest jasne, dlaczego UPF są powiązane ze złym stanem zdrowia i zastanawiają się, czy jest to spowodowane przetwarzaniem, dodatkami, czy też faktem, że ludzie jedzą mniej pożywne inne produkty.
W artykule stwierdzono, że usunięcie dogodnych opcji wiąże się z potencjalnymi „kosztami społecznymi dla wielu osób o bardziej ograniczonych zasobach”.
Tymczasem może wystąpić negatywny wpływ na zdrowie psychiczne „tych, którzy martwią się o swoje zdrowie lub żyją z zaburzeniami odżywiania, zwłaszcza jeśli warunki społeczne utrudniają unikanie UPF”.
Profesor Alexandra Johnstone z Uniwersytetu w Aberdeen powiedziała: „Musimy strzec się możliwości, że osoby w naszym społeczeństwie, które i tak są najbardziej narażone na ryzyko, że nie będzie ich stać na zdrowe odżywianie, nie znajdą się w jeszcze gorszej sytuacji w miarę kontynuowania w celu zbadania powiązań między niektórymi ultraprzetworzonymi produktami spożywczymi a złym stanem zdrowia.
„Potrzebujemy większej liczby wysokiej jakości badań mechanistycznych na ludziach z zastosowaniem kontrolowanych diet, aby poznać wpływ profilu składników odżywczych i ultraprzetwarzania jako takiego”.
System Nova, opracowany przez naukowców z Brazylii ponad dziesięć lat temu, dzieli żywność na cztery grupy w oparciu o stopień przetworzenia, któremu została poddana. Do nieprzetworzonej żywności należą owoce, warzywa, orzechy, jaja i mięso. Przetworzone składniki kulinarne – których zwykle nie spożywa się samodzielnie – obejmują oleje, masło, cukier i sól
W artykule podsumowano: „Na podstawie wszystkich dostępnych dowodów nie uważamy, że właściwe jest doradzanie konsumentom, aby unikali wszelkich filtrów UPF.
„Oczekujemy dalszych dowodów, które umożliwią wytyczne dla konsumentów dotyczące konieczności ograniczania spożycia określonych środków spożywczych w zależności od ich stopnia lub rodzaju przetworzenia”.
Komentując badanie, dr Hilda Mulrooney, czytelniczka działu żywienia i zdrowia na London Metropolitan University, dodała: „To ważny i aktualny artykuł, biorąc pod uwagę obecny poziom zainteresowania UPF i ich potencjalnym wpływem na zdrowie.
„Należy przyznać, że szczególnie w przypadku niektórych grup żywność sklasyfikowana jako UPF w bardzo znaczący sposób przyczynia się do spożycia składników odżywczych, co w innym przypadku byłoby trudne do osiągnięcia.
„Wiele dostępnych badań pokazuje powiązania między UPF a skutkami zdrowotnymi i nie może wykazać związku przyczynowego.
„To rozróżnienie jest ważne, biorąc pod uwagę, że wiele UPF – na przykład płatki śniadaniowe i pieczywo – w znacznym stopniu przyczynia się do spożycia składników odżywczych przez ludność Wielkiej Brytanii”.