Strona główna zdrowie Wzrasta obawa o pominięcie badań na cukrzycę – może to oznaczać, że...

Wzrasta obawa o pominięcie badań na cukrzycę – może to oznaczać, że DWIE TRZECIE kobiet w ciąży pozostają niezdiagnozowane

33
0


Z badań wynika, że ​​u dwóch trzecich kobiet w ciąży poważna choroba może nie zostać zdiagnozowana z powodu nieprawidłowych badań przesiewowych.

Badanie wykazało, że powszechnie stosowane testy na cukrzycę ciążową, która powoduje wysoki poziom cukru we krwi i zwykle występuje w drugim i trzecim trymestrze ciąży, pozwalają prawidłowo wykryć jedynie 29% przypadków.

Nieleczona choroba może powodować powikłania ciąży zarówno u matki, jak i u dziecka, w tym zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy typu II, większego niż zwykle wzrostu dziecka i przedwczesnego porodu.

Chociaż jest to rzadkie, może również powodować urodzenie martwego dziecka.

W rezultacie NHS zaleca, aby kobiety zagrożone cukrzycą ciążową poddawały się w trzecim i czwartym miesiącu ciąży badaniu przesiewowemu zwanemu doustnym testem tolerancji glukozy (OGTT).

Badanie wykazało, że powszechnie stosowane testy na cukrzycę ciążową prawidłowo identyfikują jedynie w 29% przypadków. (Zdjęcie stockowe)

Badanie wykazało, że powszechnie stosowane testy na cukrzycę ciążową prawidłowo identyfikują jedynie w 29% przypadków. (Zdjęcie stockowe)

W Wielkiej Brytanii aż połowa klinik położniczych korzysta z tego przypadkowego testu podczas pierwszej wizyty przesiewowej pacjentów. (Zdjęcie stockowe)

W Wielkiej Brytanii aż połowa klinik położniczych korzysta z tego przypadkowego testu podczas pierwszej wizyty przesiewowej pacjentów. (Zdjęcie stockowe)

Ze względu na czas trwania i przygotowanie do badania – które wymaga od matki postu przez dziesięć godzin i wykonania dwóch oddzielnych badań krwi – badanie wykazało, że duża część placówek opieki zdrowotnej jako pierwsza stosowała standardowy test poziomu glukozy z nakłucia palca .

Tylko w przypadku, gdy kobiety uzyskają pozytywny wynik tego testu, zostaną poproszone o poddanie się bardziej rygorystycznemu i czasochłonnemu badaniu przesiewowemu OGTT.

W Wielkiej Brytanii aż połowa klinik położniczych korzysta z tego przypadkowego testu podczas pierwszej wizyty przesiewowej pacjentów.

Naukowcy odkryli jednak, że w tym dwuetapowym procesie przeoczono dużą liczbę przypadków cukrzycy ciążowej.

Badając 99 kobiet, u których ostatecznie zdiagnozowano tę chorobę, odkryli, że mniej niż jedna trzecia prawidłowo zidentyfikowała wysoki poziom cukru we krwi za pomocą prostszego testu. Pozostałym dwóm trzecim błędnie przyznano wynik fałszywie negatywny i nie zaoferowano im dalszych badań przesiewowych.

Autor badania, położnik Kenji Tanimura z Uniwersytetu w Kobe w Japonii, wyraził nadzieję, że zachęci to do stosowania dokładniejszych metod przesiewowych badań poziomu glukozy: „Celem jest ochrona większej liczby matek i dzieci przed problemami związanymi z ciążą i porodem spowodowanymi tą formą cukrzycy”.



Link źródłowy