Strona główna Biznes Wzmocnienie szkieletu gospodarczego Europy – Euractiv

Wzmocnienie szkieletu gospodarczego Europy – Euractiv

27
0


Europejski private equity średniego rynku jest kluczowym ogniwem w europejskim ekosystemie inwestycyjnym i łańcuchach wartości. Daje małym i średnim przedsiębiorstwom solidne podstawy, które umożliwiają im konkurowanie w skali globalnej i sprostanie wielu wyzwaniom stojącym przed Europą, zapewniając jednocześnie wzrost i dobrobyt krajom i społecznościom. Jeśli private equity jest kamieniem węgielnym europejskiej gospodarki, to średni rynek jest solidnym fundamentem wspierającym ten kluczowy sektor.

Segment private equity średniej wielkości odnosi się do inwestycji w małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) o wysokim potencjale wzrostu, zazwyczaj obejmujących zastrzyki kapitałowe w wysokości od 15 do 150 milionów euro na spółkę. W przeciwieństwie do wykupów na większą skalę, private equity średniej wielkości koncentruje się na skalowaniu nienotowanych na giełdzie przedsiębiorstw, które już istnieją, ale potrzebują strategicznych inwestycji i wiedzy operacyjnej, aby osiągnąć nowe etapy wzrostu.

Private equity średniego rynku nie jest bynajmniej wyłączną cechą Europy, ale jest to segment, w którym Europa radzi sobie wyjątkowo dobrze. Jest zamieszkana przez dużą liczbę wysoce doświadczonych menedżerów skupionych na potrzebach rozwijających się przedsiębiorstw i sposobach ich dostarczenia. Na całym kontynencie rozwijają firmy tryskające innowacjami, pomagając im tworzyć i komercjalizować rozwiązania, które przeciwdziałają zmianom klimatycznym i zapewniają większą suwerenność Europy w sektorach od opieki zdrowotnej po obronność. Private equity nie mogło uniknąć niedawnych zawirowań na rynkach europejskich. Jednak raport Invest Europe dotyczący średnich rynków pokazuje, że przy zainwestowaniu 35 miliardów euro w 1067 przedsiębiorstw średniej wielkości w 2023 r. skala inwestycji pozostaje wyższa niż w jakimkolwiek roku przed pandemią i jest mniej więcej dwukrotnie większa niż dziesięć lat temu.

Oddalając się, wsparcie średniego rynku dla europejskiego szkieletu produkcyjnego i usługowego zostanie zwielokrotnione. W latach 2019–2023 fundusze zainwestowały 215 miliardów euro w ponad 4000 spółek. Oznacza to kapitał i wiedzę operacyjną, które pomogą firmom przetrwać pandemię, zakłócenia w łańcuchu dostaw i napięcia geopolityczne, pomagając jednocześnie w otwieraniu nowych rynków, opracowywaniu nowych produktów i usług oraz wdrażać najlepsze praktyki ESG i inne inicjatywy tworzenia wartości.

Wsparcie średniego rynku dla Europy wykracza daleko poza jej działalność i program strategiczny. Dane Invest Europe pokazują, że fundusze średniej klasy zapewniały inwestorom zwrot na poziomie 16,90% rocznie od momentu powstania do końca 2023 r., co oznacza szybsze tempo w porównaniu z rokiem poprzednim. Kwota ta znacznie przekroczyła poziom 7,15% rocznie wygenerowany przez benchmark akcji notowanych na giełdzie MSCI Europe w tym samym okresie i znacznie przewyższała stopę zwrotu wynoszącą 13,29% rocznie wygenerowaną przez spółki z Ameryki Północnej. Zwroty te wracają do funduszy emerytalnych, ubezpieczycieli i innych inwestorów długoterminowych, aby zwiększyć fundusze emerytalne i oszczędności. Siła europejskiego rynku średniego oznacza znaczny napływ inwestycji z Ameryki Północnej i Azji, przy jednoczesnym zapewnieniu, że największe europejskie pule kapitałowe przyczynią się do europejskiego wzrostu.

Istnieją również silne korzyści społeczne. Firmy wspierane przez fundusz private equity średniej wielkości utworzyły w 2022 r. ponad 160 000 nowych miejsc pracy netto, co odpowiada wzrostowi zatrudnienia o 7,9%, czyli prawie czterokrotności całkowitej liczby nowych miejsc pracy w Europie wynoszącej 2,0%. Te miejsca pracy zostały dodane w firmach znajdujących się w sercu Europy

transformacja ekologiczna i cyfrowa: o 20% więcej pracowników zatrudnionych w sektorze energii i ochrony środowiska, o 15% więcej w ICT oraz o 10% w finansach i ubezpieczeniach, sektorze napędzanym siłą Europy w zakresie dynamicznych technologii fintech.

Sukces rodzi sukces, a dzięki bogatemu doświadczeniu w zakresie pozyskiwania funduszy na koniec 2023 r. fundusze dysponowały kwotą 96 miliardów euro w postaci suchego proszku do inwestycji. Liczba ta jest w przybliżeniu dwukrotnie większa niż dziesięć lat temu, co oznacza znaczną rezerwę kapitału na nowe możliwości, które tworzą wartość społeczną i gospodarczą, jednocześnie napędzając europejską transformację i rozwój.

W obliczu niepewności gospodarczej w Europie fundusze private equity średniej wielkości pozostają odporną, przystosowawczą siłą, która nieustannie wspiera ambitne cele UE w zakresie wzrostu, zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności. Niezależnie od pogody ekonomicznej, fundusze private equity średniej wielkości budują lepsze przedsiębiorstwa, wzmacniają pozycję społeczności i wzmacniają drogę Europy do zrównoważonej, suwerennej przyszłości.





Link źródłowy