Strona główna Polityka Wyszukiwarka Google to nielegalny monopol – orzekł amerykański sędzia

Wyszukiwarka Google to nielegalny monopol – orzekł amerykański sędzia

45
0


Google ma obecnie wynik 0 na 2 w procesach antymonopolowych. Sędzia okręgowy USA Amit Mehta orzekł w poniedziałek, że Google bezprawnie utrzymuje swoją dominację w wyszukiwarce, wykorzystując antykonkurencyjne umowy, aby uniemożliwić rywalom zyskanie na popularności.

Orzeczenie to jest następstwem trwającego tydzień procesu toczącego się w zeszłym roku na sali sądowej Mehta w Waszyngtonie, podczas którego Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zarzucił, że Google stało się najczęściej używaną wyszukiwarką na świecie, płacąc partnerom, takim jak Apple i Samsung, za promowanie jej na ich urządzeniach i oprogramowaniu. Google przypisał swój sukces zapewnianiu najlepszych usług i argumentował, że musiał stawić czoła znaczącej konkurencji ze strony takich firm jak Microsoft i innych.

Metha w niektórych kwestiach stanęła po stronie Google, ale odrzuciła jej ogólny argument, że firma nie posiada żadnego nielegalnego monopolu. W zeszłym roku ława przysięgłych sądu federalnego w San Francisco uznała sklep z aplikacjami Google Play za nielegalnego monopolistę.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób Google będzie musiał dostosować swoją działalność w świetle wyroków wydanych w San Francisco i Waszyngtonie. Mehta zorganizuje oddzielny proces w celu ustalenia środków zaradczych w sprawie przeszukania, a sędzia rozważa proponowane kary w postępowaniu sądowym dotyczącym Play. Jednak niektóre zmiany wprowadzone przez Google w odpowiedzi na kontrole antymonopolowe w ostatnich latach były kosztowne.

W poniedziałek Google i Departament Sprawiedliwości nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz.

Sprawa przed Mehtą ma swoje korzenie w zwiększonym nadzorze nad branżą technologiczną za czasów ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa. Departament Sprawiedliwości pozwał Google w 2020 r., zanim Trump opuścił urząd, a pozew ten był wówczas pierwszym z kilku przeciwko firmom z branży Big Tech, który trafił do sądu.

To rozwijająca się historia. Prosimy o sprawdzanie aktualizacji.



Link źródłowy