Wyznaczając kluczowe priorytety nadchodzącego porozumienia UE w sprawie czystego przemysłu, sekretarz stanu ds. gospodarki Niemiec Sven Giegold powiedział w poniedziałek (30 września), że chce, aby Komisja nadała priorytet energii odnawialnej, przyjmując twarde stanowisko w sprawie energii jądrowej i celów Francji w zakresie energii odnawialnej.
Oczekuje się, że w ciągu pierwszych 100 dni druga Komisja von der Leyen to zrobi zarys „czystego porozumienia przemysłowego” – powiązanie zielonego wzrostu ze wspieraniem konkurencyjności przemysłu w obliczu globalnych rywali Unii.
W tej strategii niemiecka potęga przemysłowa, największa gospodarka UE, chce wyraźnie skoncentrować się na energii odnawialnej.
„Nasza europejska gospodarka potrzebuje niedrogich, szybkich i ogromnych ilości energii odnawialnej” – powiedział Giegold podczas wydarzenia zorganizowanego przez Ambasadę Danii w Berlinie.
„Będziemy potrzebować ogromnych inwestycji, aby przyspieszyć naszą transformację energetyczną, a jednocześnie zapewnić konkurencyjność naszemu przemysłowi” – dodał, wskazując do unijnego funduszu projektów transgranicznych znanego jako instrument „Łącząc Europę”, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz jego spór z Paryżem dotyczący niewystarczających celów w zakresie energii odnawialnej.
„Ważne jest, aby wyłączyć energię jądrową i jej produkcję ze wszystkich funduszy UE” – stwierdził niemiecki polityk.
„Komisja musi w pełni narzucić strategię na rok 2030 [renewable energy] ram” – powiedział Giegold, dodając – odbiegając od scenariusza – że zamiast „odkładać na półkę postępowania w sprawie naruszenia traktatu, jak widzieliśmy w przeszłości”.
Bruksela naciska na Francję, aby nadrobiła braki w zakresie energii odnawialnej na 2020 r. i uwzględniła do 2030 r. udział energii odnawialnej na poziomie 44%, co będzie zgodne z ambicjami UE zakładającymi osiągnięcie 42,5% we wszystkich krajach.
Lista życzeń dotycząca Porozumienia w sprawie czystego przemysłu
Oprócz szybszego wprowadzenia energii odnawialnej dzięki „dalszym zwolnieniom z [environmental impact] ocen” – Giegold nakreślił kilka innych niemieckich priorytetów nadchodzącej strategii UE.
W oparciu o cele w zakresie energii odnawialnej na rok 2030 UE powinna również ustanowić ramy na rok 2040, uzupełnione nowymi, ambitniejszymi celami w zakresie efektywności energetycznej – stwierdził.
„Powinien obejmować nowe standardy grzewcze, plan działania dotyczący pomp ciepła i inicjatywę renowacyjną” – wyjaśnił, zauważając, że plan działania dotyczący pomp ciepła został ostatnio odłożony na półkę w 2023 r.
Wodór wytwarzany ze źródeł odnawialnych powinien podlegać „pragmatycznym ramom” – podkreślił niemiecki polityk, ponawiając telefony od swojego szefa, ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni)aby opóźnić rygorystyczne zasady produkcji do końca lat 30. XXI wieku.
Wreszcie jego propozycje obejmują „plan działania dotyczący elastyczności”, który ma zachęcać konsumentów energii elektrycznej do dostosowywania się do wahań dostaw energii elektrycznej, oraz „unię sieci” mającą na celu dokonanie przeglądu unijnego zbioru przepisów dotyczących planowania sieci – co jest obecnie realizowane przez operatorów sieci co dziesięć lat.
[Edited by Martina Monti/Anna Brunetti]