Strona główna nauka/tech Wyjaśnienie epickiej katastrofy powodziowej w Europie

Wyjaśnienie epickiej katastrofy powodziowej w Europie

4
0


Odra Polska 4 września 2024 r. Adnotacja
Zdjęcie satelitarne rzeki Odry w południowo-wschodniej Polsce przed powodzią wykonane 4 września 2024 roku przez Operational Land Imager na satelicie Landsat 8.
Odra Polska 20 września 2024 Adnotacja
Zdjęcie satelitarne powodzi wzdłuż Odry w południowo-wschodniej Polsce wykonane 20 września 2024 r. przez Operational Land Imager na satelicie Landsat 8.

Ulewne deszcze pochodzące z zablokowanego systemu burzowego spowodowały katastrofalne powodzie w takich krajach jak Polska i Słowacja.

We wrześniu 2024 r. Europę Środkową i Wschodnią spustoszyła burza Borys, która przyniosła bezprecedensowe opady deszczu, powodując wylanie rzek takich jak Odra i Dunaj i zalanie rozległych obszarów. Doprowadziło to do wysiedlenia ponad 25 000 ludzi, a burza utrzymywała się przez wiele dni ze względu na wyjątkową konfigurację meteorologiczną, w której zimna masa powietrza arktycznego spotykała się z ciepłym powietrzem śródziemnomorskim.

Niszczycielskie opady deszczu w Europie Środkowo-Wschodniej

We wrześniu 2024 r. powolna burza wywołała intensywne opady deszczu w Europie Środkowej i Wschodniej. Potop zatopił całe dzielnice i zmusił dziesiątki tysięcy osób do ewakuacji zalanych miast.

W dniach 11–18 września system burz niskiego ciśnienia nawiedził część Austrii, Polski, Słowacji i Czechy (Czechy) z ulewnymi opadami deszczu. Burza powstała, gdy a fala zimnego arktycznego powietrza zanurzył się w południowej Europie i spotkał się z ciepłym, wilgotnym powietrzem znad Morza Śródziemnego. Układ niskiego ciśnienia został odcięty od dominującego strumienia strumieniowego (tzw odcięcie niskie), pozwalając mu zalegać w regionie przez kilka dni.

Rekordowe opady deszczu w Austrii i Czechach

System, nazwany przez brytyjskie Biuro Meteorologiczne Storm Boris, najbardziej uderzył w Czechy i Austrię, które w ciągu tygodnia aż trzykrotnie Według Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych ilość opadów typowa dla całego miesiąca września. We wschodniej Austrii, niedaleko Wiednia, w tym tygodniu spadło 215 milimetrów (8,5 cala) deszczu. Wszystkie te opady miały jednak konsekwencje wykraczające poza obszary najbardziej dotknięte.

18 września poziom wody w Odrze w południowo-wschodniej Polsce przekroczył poziom wody najwyższa kategoria alertów ustalony przez krajowy Instytut Meteorologii. Rzeka ma swój początek w górach Odry w Czechach i płynie na północ przez Polskę do Niemiec. Woda przekroczyła brzegi rzeki pod Wrocławiem i zalała okoliczne pola uprawne, widoczne na zdjęciu powyżej (na dole), wykonanym 20 września 2024 r. Górne zdjęcie przedstawia ten sam region 4 września, przed burzą. Obydwa zdjęcia zostały wykonane przez OLI (Operational Land Imager) na satelicie Landsat 8 i mają fałszywe kolory, aby podkreślić obecność wody (ciemnoniebieski).

Wody powodziowe nasypowe na Słowacji i w Polsce

Dunaj przekroczył swoje brzegi na Słowacji, powodując powódź do stolicy, Bratysławy. Poniższe zdjęcie w sztucznych kolorach, wykonane przez OLI-2 na satelicie Landsat 9, przedstawia zalane obszary wzdłuż Dunaju 21 września. Według doniesienia prasowenieubłagany deszcz zmusił dziesiątki ludzi do opuszczenia domów.

Bratysława, Słowacja Powódź 2024 Z adnotacją
Zdjęcie satelitarne Dunaju przekraczającego brzegi na Słowacji wykonane 21 września 2024 r. przez OLI-2 na satelicie Landsat 9.

Pęknięcie tamy prowadzi do śmiertelnej powodzi

W polskim górskim miasteczku Stronie Śląskie, niedaleko granicy z Czechami, a pękła tama i spowodował śmiertelną powódź. Według stanu na 20 września powodzie w Europie Środkowej i Wschodniej oraz we Włoszech przyczyniły się do wysiedlenia ponad 25 000 osób Unia Europejska.

NASA Zdjęcia z Obserwatorium Ziemi wykonane przez Michalę Garrison na podstawie danych Landsat z amerykańskiej służby geologicznej.



Link źródłowy