Strona główna nauka/tech Wybuchowa erupcja wyrzuca w niebo kilometry popiołu

Wybuchowa erupcja wyrzuca w niebo kilometry popiołu

33
0


Wulkan Lewotobi Laki Laki wybucha w listopadzie 2024 r. Adnotacja
Zdjęcie satelitarne pióropusza wulkanu płynącego na zachód od Laki-Laki, 13 listopada 2024 r.

Góra Lewotobi Laki-Laki w Indonezji wybuchła pod koniec 2023 r., a jej kulminacją były poważne erupcje do listopada 2024 r., które znacząco wpłynęły na podróże powietrzne, a wysokie pióropusze popiołu były widoczne przez satelitę. Aktywność wulkanu doprowadziła do odwołań wielu lotów i wysiłków mających na celu poprawę bezpieczeństwa podróży lotniczych wokół pyłu wulkanicznego.

Po prawie dwóch dekadach spoczynku, Góra Lewotobi Laki-Lakiwulkan na indonezyjskiej wyspie Flores, obudził się ponownie w wyniku erupcji w grudniu 2023 r. Aktywność znacznie nasiliła się w listopadzie 2024 r. wraz z serią wybuchowych wydarzeń, które wywołały śmiertelne skutki przepływy piroklastycznepokrył region popiołem i wysłał wysokie pióropusze popiołu wysoko do atmosfery, poważnie zakłócając podróże powietrzne.

Obserwacje satelitarne i aktywność wulkaniczna

13 listopada 2024 r. OLI-2 (Operational Land Imager-2) na satelicie Landsat 9 wykonał zdjęcie pióropusza wulkanu dryfującego na zachód od góry Lewotobi Laki-Laki. Tego samego dnia Indonezyjskie Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Zagrożeń Geologicznych (PVMBG) zgłoszone wysokość pióropusza 1200 metrów (3900 stóp). Erupcje te nastąpiły po jeszcze potężniejszych wydarzeniach na początku miesiąca. Jak podaje raport: 7 listopada w wyniku erupcji popiół wzniósł się na wysokość 17 000 metrów (56 000 stóp), a kolejna erupcja z 9 listopada osiągnęła wysokość 15 000 metrów (49 000 stóp). Centrum Doradcze ds. Popiołów Wulkanicznych Darwin (VAAC).

Zagrożenia lotnicze i reakcja na smugi popiołu

MODIS (spektroradiometr obrazowy o umiarkowanej rozdzielczości) włączony NASACzujnik satelitarny Aqua wykonał zdjęcie (poniżej) pozostałości jednej z wysoko lecących, szeroko rozproszonych chmur popiołu nad Flores 9 listopada. Społeczność lotnicza dokładnie śledzi ruch pyłu wulkanicznego, ponieważ może spowodować uszkodzenie do przednich szyb samolotów, płatowców, skrzydeł i elementów silnika. Czasami popiół był przyczyną awarii silnika. Odrzutowce zazwyczaj latają na wysokościach powyżej 10 000 metrów, więc pióropusze popiołu powyżej tej wysokości stanowią szczególne zagrożenie.

Góra Lewotobi Laki Laki wybucha w listopadzie 2024 r. Odnotowano
Zdjęcie satelitarne wysoko lecących, szeroko rozproszonych chmur popiołu nad Flores, 9 listopada 2024 r.

Zwiększanie bezpieczeństwa lotniczego poprzez współpracę

Po erupcji 4 listopada władze podniosły kolor lotniczy z pomarańczowego na czerwony, najwyższy w skali. Według danych linii lotniczych tylko 13 listopada linie lotnicze odwołały ponad 90 lotów i dziesiątki innych lotów w poprzednich dniach z powodu popiołu. lokalne doniesienia prasowe. Anulowania lotów dotknęły zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe, w tym loty do i z Bali, wyspy popularnej wśród podróżujących z zagranicy. Według Agencji kilka lotnisk zostało tymczasowo zamkniętych po erupcji z 4 listopada, choć niektóre zostały częściowo ponownie otwarte do 14 listopada. Glob Dżakarta.

Wcześniejsze badania w zakresie zagrożeń lotniczych i wulkanicznych plasuje indonezyjskie lotniska na trzecim miejscu na świecie pod względem narażenia na aktywność wulkaniczną. Oszacowano to na podstawie liczby aktywnych wulkanów, które powodowały problemy w przeszłości, liczby dotkniętych nimi lotnisk oraz całkowitej liczby skutków spowodowanych pyłem. Inne kraje o wysokim ryzyku to Stany Zjednoczone, Ekwador, Papua Nowa Gwinea, Włochy, Nowa Zelandia, Filipiny, Meksyk, Japonia i Wielka Brytania.

Jakiś ciągła współpraca pomiędzy Program katastrof NASA i kilka centra doradcze dotyczące pyłu wulkanicznegoktóry obejmuje cykl warsztatówma na celu opracowanie bezpieczniejszych i wydajniejszych przekierowań lotów wokół chmur wulkanicznych z wykorzystaniem informacji zebranych przez satelity NASA.

Zdjęcia NASA Earth Observatory wykonane przez Michalę Garrison z wykorzystaniem danych Landsat z US Geological Survey oraz danych MODIS z NASA EOSDIS LANCE i GIBS/Worldview.



Link źródłowy