Nadchodzący raport byłego Włocha Prym ministrze I były prezes Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi w sprawie przyszłości europejskiej konkurencyjności stanowi cenną okazję do ukształtowania programu politycznego UE na nadchodzącą kadencję legislacyjną UE i na kolejne lata.
The raport będzie foknas oN tmi UE”S AIm do poziomwściekłość jego liczny mocne strony i przewagi konkurencyjne także atakowaćg npist.chalaminges i twarzilitujące podwójne przejście w kierunku zrównoważonej gospodarki cyfrowej.
Dlaczego jednak sprawozdanie Draghiego zostało opóźnione i jakich reakcji możemy się spodziewać Do To? Aby lepiej to zrozumieć, rozmawialiśmy z reporterem ekonomicznym Euractiv, Thomasem Moller-Nielsenem.
W tym odcinku dowiesz się więcej na temat:
-
Raport Draghiego, którego autorem jest były premier Włoch i prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, koncentruje się na ożywieniu europejskiej konkurencyjności w obliczu wyzwań gospodarczych oraz przejściu na zrównoważoną i cyfrową gospodarkę.
-
Opóźnienie raportu wynika z potencjalnie kontrowersyjnych propozycji, w tym znacznych inwestycji publicznych, wspierania większych europejskich przedsiębiorstw i dywersyfikacji łańcuchów dostaw materiałów krytycznych.
-
Nacisk Draghiego na konkurencyjność i potencjalne zalecenia polityczne, takie jak cła i dotacje, wzbudziły obawy, że raport jest nadmiernie przyjazny dla biznesu i zaniedbuje względy społeczne.
-
Pomimo tych obaw Draghi wyraził zaangażowanie w ochronę europejskiej siatki bezpieczeństwa socjalnego i nawiązał współpracę ze związkami zawodowymi, aby rozwiać ich obawy. Dopiero okaże się, jaki będzie ostateczny wpływ i odbiór raportu, zwłaszcza że Węgry obejmą prezydencję w UE w lipcu.