Strona główna nauka/tech „Wszyscy musimy pilnie zjednoczyć siły, aby przekazać przyszłym pokoleniom solidną i sprawiedliwą...

„Wszyscy musimy pilnie zjednoczyć siły, aby przekazać przyszłym pokoleniom solidną i sprawiedliwą Ziemię” – mówi ekspert

50
0


środowisko

Źródło: Alena Koval z Pexels

Jakiś artykuł w specjalnym numerze The Planetary Future opublikowanym w Polityka i Prawo Środowiskowe uważa Planetary Trust za istotne ramy leżące u podstaw dzisiejszego kalejdoskopowego świata, dokonuje przeglądu ważnych osiągnięć we wdrażaniu Trustu i skupia się na ważnych krokach, które należy podjąć już teraz, aby zapewnić sprawiedliwy, solidny system Ziemi dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Doktor Bharat H. Desai z Uniwersytetu Jawaharlala Nehru, Centrum Międzynarodowych Studiów Prawnych i redaktor naczelny EPL zauważa: „Nabierające burze i rosnąca liczba dowodów naukowych podkreślają, że kryzys środowiskowy na poziomie planety wygasa. Czy możemy odwrócić ten kryzys planetarny? Jakiej korekty kursu to wymaga? Co czeka naszą planetarną przyszłość w obliczu szybko uszczuplającego się czasu?

„Zaprosiliśmy światowych liderów myśli, aby głośno i przyszłościowo myśleli o przyszłości planety i wnieśli swój wkład w nasze czasopismo. Główny artykuł Edith Weiss Brown i inne artykuły w tym specjalnym numerze zatytułowanym The Planetary Future zasiewają nasiona odpowiedniego ubijania wśród światowych naukowców środowiska i decydentów, zwłaszcza w ramach przygotowań do Szczytu Przyszłości w 2024 r.”.

Edith Brown Weiss, doktor JD, emerytowany profesor uniwersytetu na Uniwersytecie Georgetown i Francis Cabell Brown profesor prawa międzynarodowego Emerita, Georgetown Law w Waszyngtonie, USA, są jednymi z czołowych myślicieli zaproszonych do współtworzenia czasopisma. Mówi: „Znajdujemy się w historycznym momencie dla naszej przyszłości. Możemy zjednoczyć siły i przekazać Ziemię przyszłym pokoleniom w dobrym stanie, aby mogły z niej korzystać i cieszyć się jej dobrodziejstwami, albo możemy skupić się tylko na teraźniejszości i przekazać im zbezczeszczona planeta i zupełnie inny system ziemski.

„Technologie informacyjne umożliwiły powstanie czegoś, co nazwałem kalejdoskopowym światem, charakteryzującym się szybkimi zmianami, nowymi i stanowiącymi wyzwanie problemami, wieloma zróżnicowanymi aktorami i zmiennymi wzorcami interakcji między nimi. Komplikuje to wysiłki na rzecz ochrony naszej planety”.

W 1984 roku profesor Brown Weiss zaproponował, aby gatunek ludzki zachował zasoby naturalne i kulturowe planety w zaufaniu dla wszystkich pokoleń gatunku ludzkiego. Ten Planetary Trust zobowiązuje każde pokolenie do zachowania różnorodności bazy zasobów i przekazania planety przyszłym pokoleniom w nie gorszym stanie niż ją otrzymała. Zatem obecne pokolenie pełni zarówno funkcję powiernika dla przyszłych pokoleń, jak i beneficjenta Trustu.

Według dr Browna Weissa znaczące wydarzenia, które zaszły w ciągu ostatnich dwóch dekad, dają nadzieję na większe uwzględnienie przyszłych pokoleń, równość międzypokoleniową i założenie Planetary Trust.

„Pięćdziesiąt lat po sztokholmskiej konferencji w sprawie środowiska człowieka w 1972 r. wiele się nauczyliśmy i podjęliśmy znaczące działania na szczeblu międzynarodowym i lokalnym. Chociaż pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, historia sugeruje, że możemy odnieść sukces. Państwa, organizacje międzynarodowe, społeczeństwo obywatelskie i inne grupy i sieci zaczęły myśleć o przyszłości, ale czas ucieka” – ostrzega.

„Wiele ważnych zmian w uwzględnianiu przyszłości miało od tego czasu miejsce w sporach sądowych, porozumieniach instytucjonalnych w obrębie krajów lub między krajami, krajowych przepisach konstytucyjnych, ustawodawstwie krajowym w określonym sektorze, takim jak górnictwo, inicjatywach międzynarodowych oraz raportach wysokiego szczebla i innych dokumenty. Organizacje pozarządowe, instytucje religijne i sektor prywatny wniosły znaczący wkład. Wskazują one sposób na zaangażowanie wszystkich w celu ochrony naszego wspólnego dziedzictwa.

„Patrząc w przyszłość na następne stulecie, musimy pilnie zaangażować państwa i wszystkie podmioty, aby uwzględniły przyszłość we wszystkich politykach i decyzjach. Pierwszym krokiem jest wspólne uznanie, że istnieje de facto Planetary Trust i że musimy podjąć konkretne kroki, aby je wdrożyć, stanowi to globalne i lokalne dobro publiczne” – mówi dr Brown Weiss.

Wkład dr Browna Weissa w to specjalne wydanie „Marshalling the Planetary Trust” zaleca, aby Szczyt Przyszłości ONZ przyjął sześć kluczowych zobowiązań:

  1. Systematyczne rozważanie przyszłości i potwierdzanie zasady równości międzypokoleniowej
  2. Reprezentacja dla przyszłych pokoleń
  3. Monitorowanie, ocena i gromadzenie wyciągniętych wniosków
  4. Badania i rozwój naukowo-technologiczny
  5. Innowacje instytucjonalne
  6. Edukacja i podnoszenie świadomości społecznej

Jej konkretne zalecenia dotyczące kierowania Planetary Trust są następujące:

  • Musimy przeciwstawić się zachętom do myślenia krótkoterminowego. To jest dziś najważniejsze wyzwanie. Wszyscy musimy zdać sobie sprawę z pilności zajęcia się długoterminową przyszłością.
  • Musimy dzisiaj zająć się problemem ubóstwa. Każdy ma prawo do korzystania z Planetary Trust.
  • Musimy wypracować sposoby koordynacji działań i współpracy, pomimo trudności, jakie stwarza dzisiejszy anarchiczny, kalejdoskopowy świat.
  • Musimy walczyć z dezinformacją, która stanowi poważne zagrożenie dla urzeczywistnienia Planetary Trust.

Doktor Brown Weiss podsumowuje: „Przyszły Szczyt ONZ może być punktem zwrotnym w wysłaniu krytycznego sygnału na arenie międzynarodowej i lokalnej, że musimy zmienić naszą perspektywę i uwzględnić przyszłość w naszych decyzjach i praktykach. Szczyt gromadzi wszystkie kraje na wspólnym spotkaniu wysokiego szczebla, aby zapewnić szeroki konsensus w kwestiach i podjąć decyzję o ich rozwiązaniu. Daje to szansę na zresetowanie myślenia o przyszłości, potwierdzenie równości międzypokoleniowej i uruchomienie kaskady środków mających na celu uwzględnienie przyszłości we wszystkim, co nas dotyczy. Do.”

Więcej informacji:
Edith Brown Weiss, Zarządzanie funduszem planetarnym, Polityka i Prawo Środowiskowe (2024). DOI: 10.3233/EPL-239021

Bharat H. Desai, Przyszłość planetarna: część – I, Polityka i Prawo Środowiskowe (2024). DOI: 10.3233/EPL-239032

Cytat: „Wszyscy musimy pilnie zjednoczyć siły, aby przekazać przyszłym pokoleniom solidną i sprawiedliwą Ziemię” – mówi ekspert (2024, 12 sierpnia), pobrano 12 sierpnia 2024 r. z https://phys.org/news/2024-08-urgently -band-robust-earth-future.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy