Kraje G7 powinny współpracować z Chinami, aby wdrożyć politykę handlową dostosowaną do klimatu, niezbędną do przyspieszenia globalnych działań klimatycznych, poprzez wykorzystanie siły handlu międzynarodowego do promowania innowacji, obniżania kosztów i stymulowania popytu na towary ekologiczne, piszą Matt Piotrowski i Joseph Dellatte.
Matt Piotrowski jest starszym dyrektorem ds. polityki i badań w Climate Advisers. Joseph Dellatte jest rezydentem programu azjatyckiego w dziedzinie klimatu, energii i środowiska w Institut Montaigne.
Prezydent Francji Emmanuel Macron i chiński Xi Jinping Zgoda na ich niedawnym spotkaniu w celu rozszerzenia współpracy w zakresie zielonej energii, podobnie jak amerykański wysłannik ds. klimatu John Podesta i jego chiński odpowiednik. Pomimo tych pozytywnych kroków w stronę zielonej transformacji, między Chinami a Zachodem utrzymuje się znaczna rozbieżność w zakresie wykorzystania polityk handlowych do osiągnięcia celów klimatycznych.
W ubiegłych latach grupa G7 poczyniła istotne postępy w dostosowywaniu polityki handlowej do celów klimatycznych. Grupa powinna kontynuować swoje działania w zakresie klimatu i handlu, przyjmując „interoperacyjność” systemów danych na temat emisji podczas szczytu przywódców w Apulii we Włoszech w dniach 13–15 czerwca.
Pilna potrzeba zwiększenia ambicji w handlu dostosowanym do klimatu jest oczywista: obecnie handel międzynarodowy – towary będące przedmiotem handlu i ich łańcuchy dostaw – odpowiada za 25% światowych emisji gazów cieplarnianych.
Kontynuując nadawanie priorytetu takim politykom, grupa G7 może przejąć jeszcze większą rolę przywódczą w kwestii zmiany klimatu i wysłać mocne sygnały do Chin i innych głównych graczy.
W ubiegłym roku ministrowie klimatu, energii i środowiska grupy G7 uznali to za istotne wspólna płaszczyzna w kwestiach handlowych i klimatycznych.
Podkreślili znaczenie intensywności emisji w przeciwdziałaniu ucieczce emisji – przenoszeniu emisji gazów cieplarnianych (GHG) z jednego kraju do drugiego w drodze przenoszenia produkcji z krajów o ambitnej polityce klimatycznej do krajów o mniej rygorystycznych politykach.
Zgodzili się także na współpracę w zakresie danych i kwestii technicznych, podkreślając znaczenie opracowania odpowiednich standardów pomiarów i gromadzenia danych. Działania te opierały się na tworzeniu G7 Klub Klimatyczny w 2022 r., którego mandat obejmuje działania zbiorowe w zakresie handlu.
Przywództwo G7 jest szczególnie ważne w promowaniu wzmożonej współpracy w zakresie ujednolicenia rozliczania ucieleśnionych emisji gazów cieplarnianych w przypadku produktów znajdujących się w obrocie handlowym, takich jak stal, aluminium i chemikalia.
Zwiększona koordynacja standardów i protokołów weryfikacji rachunkowości gazów cieplarnianych ma kluczowe znaczenie dla ustanowienia podstaw międzynarodowego systemu handlu, który pobudza innowacje i inwestycje w zielone technologie i zrównoważone praktyki.
W tym celu potrzebujemy spójnych, wiarygodnych danych dotyczących gazów cieplarnianych, aby wdrożyć inteligentną politykę klimatyczną i handlową niezbędną do osiągnięcia zerowej emisji netto do połowy stulecia.
Kluczowym aspektem tej strategii jest zaangażowanie się w koncepcję „interoperacyjności” systemów danych na temat emisji.
Interoperacyjność to zdolność krajów do współdziałania i wymiany informacji, przy jednoczesnym zapewnieniu elastyczności i zróżnicowania krajowej polityki regulacyjnej, handlowej i środowiskowej.
W systemie interoperacyjnym kraje mogą opracować własne zasady i strategie mające na celu zmniejszenie intensywności emisji gazów cieplarnianych w handlu towarami, ale nadal będą w stanie koordynować ze sobą działania w celu ograniczenia emisji i dzielić zasoby potrzebne do dokładnego monitorowania, raportowania i weryfikacji emisji gazów cieplarnianych danych, a wszystko to przy jednoczesnym unikaniu konfliktów.
W maksymalnym możliwym stopniu dążąc do dostosowania, interoperacyjny system umożliwiłby porównanie źródeł danych i metodologii obliczania ucieleśnionych emisji gazów cieplarnianych na poziomie produktu, obiektu lub sektora.
Zapewniając interoperacyjność systemów rachunkowości na poziomie produktu, członkowie G7 mogą osiągnąć szerokie porozumienie w zakresie ważnych kluczowych środków politycznych, takich jak opłaty za import dwutlenku węgla, dotacje, zamówienia publiczne i inne polityki klimatyczne ważne dla budowy solidnego systemu dostosowującego handel do wymogów klimatycznych cele.
Osiągnięcie globalnych, opartych na nauce celów klimatycznych, w tym długoterminowych celów Porozumienia paryskiego, nie będzie możliwe, jeśli kraje nie przyjmą polityki handlowej dostosowanej do klimatu w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Dostosowanie polityki handlowej do celów klimatycznych będzie wymagało procesu wieloletniego. Na arenie politycznej nastąpił już znaczny ruch: na przykład UE obecnie wdraża swoje Mechanizm dostosowania granic emisji dwutlenku węgla (CBAM) – opłata węglowa od importu towarów wysokoemisyjnych, a inne kraje rozważają wprowadzenie własnych CBAM.
W Stanach Zjednoczonych ustawa o ograniczaniu inflacji przewidywała ogromne dotacje na zielone technologie, a jej car klimatyczny John Podesta ogłosił niedawno Oddział specjalny w sprawie klimatu i handlu.
Aby przyspieszyć działania w dziedzinie klimatu poprzez wykorzystanie siły handlu międzynarodowego do promowania innowacji, obniżania kosztów i stymulowania popytu na towary ekologiczne, potrzebne są skuteczniejsze polityki handlowe dostosowane do klimatu.
Aby stworzyć system, w którym polityka handlowa może pomóc nam w osiągnięciu długoterminowych celów klimatycznych, grupa G7 może wykorzystać tegoroczny Szczyt Liderów, aby uwzględnić interoperacyjność, która jest kluczem do pogłębienia współpracy i promowania skutecznych polityk handlowych, które ograniczają emisje i wspierają zrównoważony rozwój, a jednocześnie zapewniając także równość i sprawiedliwość.
Konsensusowe rozwiązania w sprawie rozliczania emisji gazów cieplarnianych, uzgodnione przez kraje G7, mogą również zyskać szersze poparcie polityczne wśród innych krajów, w szczególności Chin, i zapewnić drogę do zaangażowania Pekinu i innych rynków wschodzących oraz gospodarek rozwijających się w zakresie odpowiedzialności za emisję i dostępu do danych.
Współpraca z Chinami w zakresie handlu dostosowanego do klimatu będzie korzystna dla Pekinu i Zachodu oraz pomoże wzmocnić globalną współpracę w dziedzinie klimatu.