Dane pokazują, że wskaźniki karmienia piersią małych dzieci osiągnęły rekordowy poziom, a ponad połowa nowych matek kontynuuje karmienie piersią w wieku od sześciu do ośmiu tygodni.
W roku 2023/24 około 52,7% dzieci nadal karmiło piersią swoje niemowlę na tym etapie – najwięcej od rozpoczęcia porównywalnych rekordów w roku 2015/2016.
Według rządowego Biura ds. Poprawy Zdrowia i Dysproporcji, liczba ta wzrosła z 49,2% w roku 2022/23 i 48,0% w 2019 r.
Jednak Anglia radzi sobie gorzej niż inne kraje – 71 procent dzieci na całym świecie nadal jest karmionych piersią w wieku jednego roku.
Urzędnicy ds. zdrowia twierdzą, że karmienie piersią zapewnia „najlepszy możliwy start w życiu dziecka”, chroniąc je przed infekcjami i zapewniając matce ważne korzyści zdrowotne.
Zdjęcie stockowe przedstawiające młodą matkę przytulającą i obejmującą swoje małe dziecko z miłością i troską
Zdjęcie stockowe przedstawiające młodą matkę karmiącą piersią chłopca. Dzieci karmione piersią lepiej radzą sobie w testach na inteligencję i rzadziej mają nadwagę lub otyłość w późniejszym życiu
Dzieci karmione piersią lepiej radzą sobie w testach na inteligencję i rzadziej mają nadwagę lub otyłość w późniejszym życiu.
Kobiety karmiące piersią mają również zmniejszone ryzyko zachorowania na raka i cukrzycę typu 2.
Rząd zaleca, aby niemowlęta były karmione wyłącznie piersią i przez pierwsze 6 miesięcy życia otrzymywały wyłącznie mleko matki.
Następnie można wprowadzić inne napoje i produkty spożywcze.
Jednak wiele kobiet ma trudności z rozpoczęciem lub kontynuowaniem karmienia piersią, a inne rezygnują z karmienia piersią wcześniej, niż by chciały, ze względu na brak odpowiednich udogodnień w pracy.
Spośród 72 władz lokalnych posiadających ważne dane za lata 2023/24 i 2022/23 46 znacząco zwiększyło swój wskaźnik karmienia piersią, 26 utrzymywał się na stałym poziomie, a żaden nie zmniejszył się znacząco w tym okresie.
Jednakże w Anglii występuje duże zróżnicowanie i waha się od 27,6% w Halton do 81,2% w Hertfordshire.
Matki mieszkające na obszarach zamożnych w dalszym ciągu częściej karmią piersią niż matki mieszkające na obszarach bardziej ubogich.
Jednak w ciągu ostatniego roku różnica między obszarami najbardziej i najmniej potrzebującymi zmniejszyła się z 15,8 punktu centralnego do 10,7 punktu procentowego.
Większość grup dotkniętych deprywacją odnotowuje wzrost z roku na rok, z wyjątkiem obszarów najbogatszych, w których odnotowano marginalny spadek.
Clare Livingstone, doradca zawodowy ds. polityki i zdrowia publicznego w Royal College of Midwives, powiedziała: „Dobrze jest widzieć wzrost liczby kobiet decydujących się na karmienie piersią, chociaż wiemy, że istnieją różnice w tych wskaźnikach, co ma poważne konsekwencje za nierówności zdrowotne.
„Wiemy, że karmienie piersią może czasami stanowić wyzwanie.
„Dlatego od dawna wzywamy do odpowiedniego inwestowania w specjalistyczne i dostosowane do potrzeb wsparcie dla wszystkich kobiet, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, zarówno w czasie ciąży, jak i w okresie poporodowym.
„Kobietom powracającym do pracy również należy zapewnić lepsze wsparcie, zapewniając im dostęp do miejsc, w których można odciągać i przechowywać mleko matki”.
Alison Morton, dyrektor naczelna Institute of Health Visiting, stwierdziła, że karmienie piersią ma „głęboko pozytywny wpływ na zdrowie”.
Dodała: „Niestety, główne statystyki krajowe maskują ogromne różnice we wskaźnikach karmienia piersią w różnych częściach kraju, których nie można uzasadnić.
„Wiemy, że kobiety mają znacznie większe szanse na sukces w karmieniu piersią, jeśli mają dostęp do dobrego wsparcia w karmieniu piersią – niestety nie jest ono powszechnie dostępne i zbyt wiele rodzin o tym zapomina.
„Konieczne są pilne działania, aby zakończyć loterię kodów pocztowych i odbudować opiekę poporodową dla wszystkich kobiet i ich dzieci – potrzebujemy większej liczby pielęgniarek środowiskowych i położnych”.
Shereen Fisher, dyrektor Inicjatywy Przyjaznej Dziecku w brytyjskim Komitecie UNICEF, powiedziała: „Wsparcie na rzecz karmienia niemowląt nie powinno być loterią kodów pocztowych; należy to zagwarantować wszystkim dzieciom i ich rodzinom”.
Rzecznik Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej powiedział: „Korzyści z karmienia piersią dla zdrowia dziecka i matki są znaczące i dobrze ugruntowane.
„Pozytywne jest to, że na niektórych obszarach więcej matek karmi piersią, a różnice między rodzinami zamieszkującymi obszary najbardziej i najmniej ubogie uległy zmniejszeniu.
„Ważne jest, aby wszystkie rodziny otrzymały wsparcie w dokonaniu właściwego dla nich wyboru.
„Chcemy zapewnić każdemu dziecku najlepszy start w życiu, co obejmuje pomoc rodzinom w dostępie do wsparcia w zakresie karmienia dziecka”.