Włochy przedstawią swój nowy plan budżetowy dopiero w przyszłym miesiącu, nie dotrzymując wrześniowego terminu wyznaczonego przez Unię Europejską, ponieważ parlament chce, aby Ministerstwo Skarbu uwzględniło nadchodzące rewizje danych o wzroście gospodarczym za lata 1995-2023, powiedział minister.
Krajowy urząd statystyczny ISTAT ogłosił w tym tygodniu rewizję w górę produktu krajowego brutto (PKB) na 2021 r. w wysokości od 0,9 do 1,2% i zapowiedział, że pełną korektę przedstawi 23 września.
„Nie wiemy, jaki będzie wpływ korekt, ale mogą one mieć wpływ na dane z planu budżetowego” – powiedział reporterom Luca Ciriani, minister ds. stosunków z parlamentem, pod koniec spotkania z liderami partii.
„Rząd przedstawi plan w pierwszym tygodniu października, aby prawodawcy mogli przyjrzeć się wpływowi danych pochodzących z ISTAT” – dodał.
Ministerstwo Skarbu podało wcześniej, że plan, który obejmuje zaktualizowane cele dotyczące finansów publicznych, zostanie zaprezentowany do połowy tego miesiąca, przed unijnym terminem upływającym 20 września.
Ciriani powiedziała, że Bruksela już nieformalnie przesunęła ten termin na koniec września.
Rząd przeprowadzi jednak wstępną dyskusję na temat celów planu i prognoz PKB 17 września, przed rewizjami ISTAT, oznajmił w oświadczeniu minister gospodarki Giancarlo Giorgetti, sygnalizując, że Ministerstwo Skarbu realizowało swoje prace prognostyczne zgodnie z harmonogramem.
Urzędnik rządowy powiedział, że nie oczekuje się, aby zmiany w ISTAT miały znaczące konsekwencje dla napiętych finansów państwa Rzymu.
Włochy zostały w tym roku objęte przez UE tzw. procedurą nadmiernego deficytu po tym, jak deficyt budżetowy na 2023 r. osiągnął poziom 7,4% PKB, najwyższy w strefie euro i znacznie przekraczający pułap 3% Unii Europejskiej.
W swoim planie budżetowym, który ma na celu zmniejszenie luki fiskalnej zgodnie z zaleceniami UE, a także zgodność z najnowszą reformą reguł fiskalnych bloku, Ministerstwo Skarbu zamierza potwierdzić zobowiązanie do sprowadzenia deficytu poniżej 3% w 2026 r., podają źródła miesiąc.
Brukselskie postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego zobowiązuje Włochy do obniżenia strukturalnego deficytu budżetowego – po uwzględnieniu czynników jednorazowych i wahań cyklu koniunkturalnego – o 0,5% lub 0,6% PKB rocznie.
Nowe reguły fiskalne wymagają powolnego, ale stałego tempa redukcji deficytu nominalnego i długu od 2025 r. przez cztery do siedmiu lat, w zależności od zobowiązań dotyczących reform i inwestycji strategicznych.