Strona główna Sporty WKKW na igrzyskach olimpijskich: Wielka Brytania zachowała tytuł drużynowy i zdobyła pierwsze...

WKKW na igrzyskach olimpijskich: Wielka Brytania zachowała tytuł drużynowy i zdobyła pierwsze w kraju złoto na Igrzyskach w Paryżu

31
0

Wielka Brytania zachowała tytuł olimpijski w drużynie WKKW i zdobyła pierwszy w kraju złoty medal na Igrzyskach w Paryżu w 2024 r.

Mistrzowie Tokio 2020 Laura Collett i Tom McEwan, do których dołączyła numer jeden na świecie Ros Canter, przypieczętowali zwycięstwo w poniedziałkowym ostatnim etapie skoków przez przeszkody w Chateau de Versailles.

Zespół Wielkiej Brytanii zakończył trzydniowe zawody z wynikiem 91,30 punktów karnych i uzyskał imponującą przewagę 12,3 nad gospodarzami, Francją, podczas gdy Japonia sięgnęła po brąz.

Collett, McEwan i Canter prowadzili w rankingach przed finałem skoków, ale ich przewaga drastycznie spadła w niedzielnym biegu przełajowym po rekordowym występie w ujeżdżeniu.

Triumf w Tokio był pierwszą drużyną Wielkiej Brytanii, która od 49 lat zdobyła złoto w zawodach WKKW, ponieważ do Colletta – po raz kolejny jadącego na London 52 w Paryżu – i McEwana dołączył Oliver Townend, a Canter był wówczas podróżującym rezerwowym.

Trzy lata po tym sukcesie drużynie udało się obronić tytuł olimpijski po raz pierwszy od zdobycia kolejnych złotych medali w 1972 roku.

Później w poniedziałek brytyjscy kolarze będą walczyć o medale w indywidualnym WKKW po tym, jak cała trójka zakwalifikuje się do finału, który rozpocznie się o 14:00 czasu polskiego.

Collett rozpocznie finał indywidualny z pozycji brązowego medalu, tracąc 1,3 punktu karnego do lidera Niemiec Michaela Junga, a drugi w kolejności Australijczyk Christopher Burton ma 0,7 przewagi.

Srebrny medalista indywidualny z Tokio McEwan na jeździe JL Dublin jest czwarty, ze stratą 2,7 punktów karnych do miejsc na podium.

Jednak Canter z Lordships Graffalo zajmuje w sumie 23. miejsce po otrzymaniu 15 kar za skoki w przełajach, co spadło z szóstego na 24. miejsce.