Strona główna zdrowie Wiodący na świecie ekspert ujawnia intrygującą przyczynę gwałtownego wzrostu zachorowań na raka...

Wiodący na świecie ekspert ujawnia intrygującą przyczynę gwałtownego wzrostu zachorowań na raka jelita grubego u młodych osób – bakterię występującą w dzieciństwie u jednej z pięciu osób

23
0


To zjawisko wprawia lekarzy na całym świecie w zakłopotanie: rak jelita, zwykle choroba osób starszych, w ciągu ostatnich 30 lat wzrósł o 50 procent wśród osób w wieku 20, 30 i 40 lat.

Teraz, w fascynującej dyskusji pomiędzy dwoma czołowymi światowymi ekspertami w dziedzinie raka, przedstawiono nową teorię wyjaśniającą ten trend.

Uznając, że prawdopodobnie składa się na to „kilka” czynników, najlepsi specjaliści sugerują, że częściowo przyczyną może być powszechna infekcja u dzieci.

W wywiadzie dla The Health Foundation dr Charles Swanton, główny klinicysta brytyjskiego oddziału badań nad rakiem, wspomniał o „pojawiających się danych” wskazujących, że określony typ bakterii E. coli może „przyczyniać się przynajmniej do niektórych procesów inicjacji nowotworu”.

Dodał, że wykazano, że infekcja prowadząca do objawów zatrucia pokarmowego powoduje mutacje w naczyniach krwionośnych jelit, które mogą napędzać rozwój nowotworu.

Rak jelita może powodować obecność krwi w kale, zmianę rytmu wypróżnień, pojawienie się guza w jelitach, który może powodować niedrożność. U niektórych osób w wyniku tych objawów występuje również utrata masy ciała

Rak jelita może powodować obecność krwi w kale, zmianę rytmu wypróżnień lub guzek w jelitach, który może powodować niedrożność. Niektóre osoby cierpią również na utratę wagi w wyniku tych objawów

Czołowi lekarze onkolodzy Kimmie Ng (na zdjęciu), specjalistka onkologii i dyrektor Centrum Raka Jelita Grubego o Młodym Początku w Dana Farber Cancer Institute w Bostonie oraz Charles Swanton, główny klinicysta Cancer Research UK, dyskutują o przyczynach tego niepokojącego wzrostu

Czołowi lekarze onkolodzy Kimmie Ng, specjalistka onkologii i dyrektor Centrum Raka Jelita Odbytniczego o Młodym Początku w Dana Farber Cancer Institute w Bostonie, oraz Charles Swanton (na zdjęciu), główny klinicysta Cancer Research UK, omawiają przyczyny tego niepokojącego wzrostu

Czołowi lekarze onkolodzy Kimmie Ng (po lewej), specjalistka onkologii i dyrektor Centrum Raka Jelita Grubego o Młodym Początku w Dana Farber Cancer Institute w Bostonie oraz Charles Swanton (po prawej), główny klinicysta w Cancer Research UK, dyskutują o przyczynach tego niepokojącego zjawiska wzrastać

Doktor Kimmie Ng, specjalistka onkologii i dyrektor ośrodka raka jelita grubego o młodym początku w Instytucie Onkologii im. Dana Farbera w USA, podzieliła się uwagami dr Swantona.

Odpowiedziała: „To odkrycie jest naprawdę prowokacyjne i bardzo interesujące” i dodała, że ​​infekcja prawdopodobnie będzie „bardzo wczesnym wydarzeniem” w czyimś życiu.

To jest co jest zgodne z naszymi hipotezami, że niezależnie od narażenia lub czynnika podżegającego, prawdopodobnie dzieje się to na wczesnym etapie życia”.

Teorię tę potwierdzają niepokojące twierdzenia dr Ng, że wielu jej pacjentów z rakiem jelita grubego to w rzeczywistości dzieci.

Doktor Ng powiedziała w swojej własnej klinice, że zaczęła spotykać się z większą liczbą dzieci chorych na tę chorobę niż kiedykolwiek wcześniej.

„Chociaż niekoniecznie są publikowane dane na temat tempa wzrostu zachorowań i jego wpływu na populację pediatryczną, przynajmniej anegdotycznie z pewnością widuję niektóre dzieci chore na raka jelita grubego” – stwierdziła.

Dane z JAMA Surgery wykazały, że ryzyko raka okrężnicy u osób w wieku od 20 do 34 lat wzrośnie o 90 procent

Dane z JAMA Surgery wykazały, że ryzyko raka okrężnicy u osób w wieku od 20 do 34 lat wzrośnie o 90 procent

Dodała, że ​​wzrasta także liczba zachorowań na raka tarczycy oraz raka nerek, który również występuje u młodych ludzi.

Rodzaj E. coli, który wskazali eksperci, to specyficzny szczep znany jako E. coli PKS-dodatni.

Nie jest ona powiązana z epidemiami zatruć pokarmowych, ale uważa się, że rozwija się poprzez interakcje z bilionami drobnoustrojów żyjących w naszych jelitach.

Naukowcy nie są do końca pewni, jak rozwija się PKS-dodatnia E. coli, ale jedno badanie przeprowadzone w 2022 r. wykazało związek między obecnością bakterii w nowotworach jelita grubego a dietą w stylu zachodnim.

2020 badanie opublikowane w czasopiśmie Nature sugerują, że ryzyko zachorowania na raka jelita może wzrosnąć po zakażeniu tym specyficznym typem bakterii E. coli.

Naukowcy uważają, że bakteria ta – występująca nawet u jednej na pięć osób – uwalnia toksynę, która może uszkodzić komórki wyściełające jelita. Badanie wskazuje, że z czasem może to potencjalnie przekształcić niektóre komórki w nowotworowe.

Chociaż za wzrost zachorowalności na nowotwory często obwinia się naszą dietę bogatą w niezdrowe jedzenie, palenie tytoniu i otyłość, eksperci twierdzą, że te subtelne zmiany w bakteriach jelitowych są znacznie bardziej prawdopodobne, że są głównym czynnikiem.

Dr Ng twierdzi, że z jej doświadczenia wynika, że ​​wielu jej pacjentów to osoby młode i nie otyłe.

W rzeczywistości wiele młodych osób, u których zdiagnozowano raka jelita grubego, prowadzi zdrowy i aktywny tryb życia, co sugeruje, że za wzrostem liczby przypadków nie stoi wyłącznie otyłość.

„Wielu z nich to triathloniści i maratończycy, dlatego naprawdę zagadkowe jest, dlaczego tak się dzieje” – stwierdziła.

„Mam na myśli wysuniętą hipotezę, że powodem wzrostu zachorowalności na wszystkie nowotwory układu trawiennego jest powszechny fakt, że otyłość jest czynnikiem ryzyka.

– Ale sama nie zaobserwowałam tego u pacjentów, którymi się opiekowałam.

Dr Swanton dodał, że choć wiele badań naukowych wskazuje, że otyłość jest dużym czynnikiem ryzyka wczesnego wystąpienia raka jelita grubego, sugeruje, że nie zawsze tak jest.

Powiedział: „Moje wrażenie, przynajmniej z klinicznego punktu widzenia, jest takie, że ten argument nie zawsze przynosi owoce i że wiele z tych nowotworów o wczesnym początku występuje u osób, które nie są otyłe ani z nadwagą”.

MailOnline wielokrotnie dokumentował globalny wzrost zachorowań na raka jelita grubego wśród młodych ludzi.

Być może najbardziej rozpoznawalną ofiarą tego trendu jest Deborah James – znana jako „bowel baby” – u której zdiagnozowano chorobę w wieku zaledwie 35 lat, a w ostatnich dniach jej życia w 2022 roku zebrała miliony na cele charytatywne.

Analiza sugeruje, że od chwili obecnej do 2040 r. ogólna liczba zgonów z powodu raka jelita w Wielkiej Brytanii będzie rosła o 2500 rocznie.

Tymczasem liczba osób w Wielkiej Brytanii, u których zdiagnozowano tę chorobę, wzrośnie w tym samym okresie o około jedną dziesiątą.

Rak jelita zabija obecnie co roku około 17 000 Brytyjczyków, a tylko połowa zdiagnozowanych osób ma przeżyć 10 lat po dowiedzeniu się, że jest chora.

RAK Okrężnicy: JAKIE SĄ SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE?

Rak jelita grubego atakuje jelito grube, które składa się z okrężnicy i odbytnicy.

Takie nowotwory zwykle rozwijają się z przednowotworowych narośli, zwanych polipami.

Objawy obejmują:

  • Krwawienie od dołu
  • Krew w stolcu
  • Zmiana rytmu wypróżnień trwająca co najmniej trzy tygodnie
  • Niewyjaśniona utrata masy ciała
  • Ekstremalne, niewyjaśnione zmęczenie
  • Ból brzucha

Większość przypadków nie ma jasnej przyczyny, jednak ryzyko jest większe, jeśli:

  • Są po 50. roku życia
  • Mają historię rodzinną tego stanu
  • Mają osobistą historię polipów w jelitach
  • Cierpisz na nieswoiste zapalenie jelit, np. chorobę Leśniowskiego-Crohna
  • Prowadzić niezdrowy tryb życia

Leczenie zwykle obejmuje operację oraz chemio- i radioterapię.

Ponad dziewięć na dziesięć osób z rakiem jelita w pierwszym stadium przeżywa pięć lub więcej lat od postawienia diagnozy.

Niestety, tylko około jedna trzecia wszystkich nowotworów jelita grubego jest diagnozowana na tym wczesnym etapie.

Większość osób zgłasza się do lekarza, gdy choroba rozprzestrzeniła się poza ścianę jelita grubego, odbytnicy lub do odległych części ciała, co zmniejsza szansę na wyleczenie raka jelita grubego.

Według danych Bowel Cancer UK, co roku w Wielkiej Brytanii u ponad 41 200 osób diagnozuje się raka jelita grubego.

Według National Cancer Institute w USA choroba ta dotyka rocznie około 40 osób na 100 000 dorosłych.



Link źródłowy