- Około jedna na 10 osób – 3,9 miliona – otrzymuje zasiłki dla osób niepełnosprawnych
Liczba Brytyjczyków otrzymujących rentę inwalidzką gwałtownie wzrosła, choć w innych krajach rozwiniętych nie odnotowano takiego wzrostu.
Jedna na dziesięć osób w wieku produkcyjnym – około 3,9 miliona osób – otrzymuje obecnie zasiłki dla osób niezdolnych do pracy.
Dane Instytutu Studiów Fiskalnych wskazują również na 150-procentowy wzrost liczby nowych wniosków o niepełnosprawność osób poniżej 40. roku życia w ciągu ostatnich czterech lat oraz gwałtowny wzrost liczby wniosków o świadczenia ze względu na zdrowie psychiczne.
Jednak badanie pokazuje, że liczba wniosków o świadczenia rośnie w Wielkiej Brytanii znacznie szybciej niż gdzie indziej – mimo że w innych porównywalnych krajach również odnotowano wzrost liczby zgłoszonych przypadków niepełnosprawności.
To nieuchronnie wpłynie na rosnące przekonanie, że brytyjski system opieki społecznej jest podatny na manipulację ze strony próżniaków.
Liczba Brytyjczyków otrzymujących rentę inwalidzką gwałtownie wzrosła – choć w innych krajach rozwiniętych nie odnotowano takiego wzrostu (zdjęcie pliku)
Jedna na dziesięć osób w wieku produkcyjnym – około 3,9 miliona osób – otrzymuje obecnie zasiłki dla osób niezdolnych do pracy (zdjęcie pliku)
IFS ujawniło, że w ciągu zaledwie czterech lat łączna liczba osób pobierających świadczenia zdrowotne wzrosła o 38 procent z 2,8 miliona osób.
Realne wydatki na takie świadczenia w tym okresie wzrosły o jedną trzecią, z 36 miliardów funtów do 48 miliardów funtów i oczekuje się, że do 2028 roku osiągną poziom 63 miliardów funtów.
Wzrost roszczeń nastąpił we wszystkich samorządach lokalnych w Anglii i Walii, z wyjątkiem City of London, a oficjalna prognoza przewiduje dalszy wzrost.
Obecnie w 20 samorządach lokalnych więcej niż jedna na siedmiu osób w wieku od 16 do 64 lat ubiega się o świadczenia zdrowotne, w porównaniu z dwoma przed pandemią.
Z kolei liczba osób ubiegających się o świadczenia spadła lub pozostała na stałym poziomie w większości porównywalnych krajów.
Dania to jedyny inny kraj, w którym odnotowano znaczny wzrost, ale wynoszący 13 procent od 2019 r., czyli znacznie wolniej niż wzrost w Wielkiej Brytanii.
Dane Instytutu Studiów Fiskalnych pokazują również 150-procentowy wzrost liczby nowych wniosków o rentę inwalidzkią wśród osób poniżej 40. roku życia w ciągu ostatnich czterech lat (obraz pliku)
Odsetek osób zgłaszających niepełnosprawność również wzrósł w Wielkiej Brytanii i w porównywalnych krajach, chociaż w Wielkiej Brytanii wzrost ten był szybszy niż średnia.
John O’Connell z TaxPayers’ Alliance powiedział: „Bezprecedensowy wzrost wymagań stawianych państwu jest wyraźnie nie do utrzymania”.
Liczba nowych świadczeń rentowych dla osób poniżej 40. roku życia wzrosła z 4500 miesięcznie w roku 2019/20 do 11 500 miesięcznie w roku 2023/24.
Sekretarz zdrowia Wes Streeting obiecał reformę i dodał: „Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, do końca kadencji parlamentu 4,3 miliona ludzi może nie pracować z powodu choroby”.