Strona główna Polityka Wielka Brytania rozważa wprowadzenie nowych zakazów stosowania smartfonów dla dzieci

Wielka Brytania rozważa wprowadzenie nowych zakazów stosowania smartfonów dla dzieci

46
0


Zaskakująco niewiele wiemy o skutkach zakazów używania smartfonów w szkołach, mówi Sonia Livingstone, profesor w London School of Economics, która bada, jak technologie cyfrowe wpływają na młodych ludzi. Istnieje stosunkowo niewiele dobrych badań w tej dziedzinie, a te, które przeprowadzono, często wskazują na sprzeczne kierunki. „Jest prawie wystarczająco dużo dowodów sugerujących, że uniemożliwianie dzieciom dostępu do telefonów poprawia koncentrację”, mówi Livingstone, ale znacznie trudniej jest powiedzieć, że zakaz używania telefonów prowadzi do mniejszego znęcania się i większej ilości zabawy. „Badania są po prostu na to niewystarczające” – mówi.

Livingstone twierdzi, że oddzielenie wpływu smartfonów na konkretne kwestie, takie jak znęcanie się, zdrowie psychiczne, czas snu, ćwiczenia i koncentrację, jest niezwykle trudne. Wskazuje na brak usługi w zakresie zdrowia psychicznego dla młodych ludzi i słaba płaca i warunki dla nauczycieli, jak również inne potencjalne problemy, które są pomijane na rzecz zakazów używania smartfonów. Mówi, że telefony mogą stanowić część problemu, ale traktuje się je również jako rozwiązanie uniwersalne. „Wydają się tym, z czym możemy coś zrobić” – mówi – „i wydają się najbardziej oczywistą nowością”.

Proponowana nowa ustawa podniesie również wiek, w którym dzieci mogą wyrazić zgodę na korzystanie z ich danych przez media społecznościowe, z 13 do 16 lat. „Jeśli uda nam się stworzyć wersję tych aplikacji i wersję smartfonów skutecznie dla osób U16, sprawi to, że łatwiej im jest wylogować się z pracy i zająć się realnymi zajęciami” – powiedział MacAllister Dzisiaj pokazywać. Wielka Brytania przyjęła już ustawę w 2023 r. – tzw Akt bezpieczeństwa w Interneciet – która ma chronić dzieci przed pewnymi treściami, ale większość zapisów ustawy nie weszła jeszcze w życie.

Zamiast skupiać się na zakazach, ustawodawcy powinni bardziej zastanowić się, jak uczyć dzieci zdrowszych relacji z technologią i pociągać firmy technologiczne do odpowiedzialności, mówi Pete Etchells, profesor na Uniwersytecie Bath Spa i autor książki Odblokowane: Prawdziwa nauka o czasie ekranowym. „Musimy pomyśleć o tym, jak projektujemy [digital technologies] lepiej i wspieraj ludzi w zrozumieniu, jak z nich korzystać” – mówi.

Zdaniem Etchells dotarcie do tego celu oznacza odejście od uproszczonych narracji, takich jak założenie, że ograniczenie czasu przed ekranem doprowadzi do większej liczby zabaw na świeżym powietrzu. Wskazuje na ustawę obowiązującą w Korei Południowej z 2011 r., która zabraniała dzieciom grania w gry online w godzinach od północy do 6 rano. Po czterech latach zakaz nie przyniósł znaczących zmian w zakresie korzystania z Internetu lub godziny snu. Prawo zostało zniesione w 2021 roku.

„Jeśli porozmawiasz z jakimkolwiek specjalistą zajmującym się zdrowiem psychicznym lub badaczem zajmującym się tą dziedziną, powie ci, że nie ma jednej pierwotnej przyczyny pogarszania się lub poprawy sytuacji” – mówi Etchells. Postrzeganie ograniczeń smartfonów jako głównej odpowiedzi na problemy młodych ludzi może okazać się rozwiązaniem łatwym, a nie właściwym.



Link źródłowy