Strona główna Biznes Wielbiciele UE wzywają do bardziej społecznego planu Junckera – Euractiv

Wielbiciele UE wzywają do bardziej społecznego planu Junckera – Euractiv

35
0


Podczas gdy UE ma nadzieję odzyskać wzrost gospodarczy i konkurencyjność dzięki ambitnemu planowi inwestycyjnemu, wielcy UE biją na alarm w związku z brakiem odpowiednich inwestycji społecznych i wzywają Komisję do rozszerzenia zakresu tzw. planu Junckera.

W nowym raporcie opublikowanym w poniedziałek (23 lutego) a grupa wysokiego szczebla utworzona przez zespół doradców Przyjaciół Europy opowiada się za przyjęciem szerszego podejścia do inwestycji, szczególnie w zakresie opieki nad osobami potrzebującymi i znajdującymi się w niekorzystnej sytuacji oraz w kształceniu i szkoleniu.

„Jest to niezbędne, aby uniknąć długoterminowych obciążeń wzrostu gospodarczego” – stwierdza grupa, w skład której wchodzi wielu byłych komisarzy, urzędników, aktywistów i naukowców.

„Rosnące nierówności sprawiły, że w UE występują nierówności i brak równowagi między ludźmi, ale także państwami członkowskimi” – argumentują, dodając, że rozpad strefy euro jest nadal możliwy, a tkanka społeczna UE znajduje się pod poważnym obciążeniem.

Polityka społeczna to nie Kopciuszek

Aby odwrócić tę tendencję, grupa nalega, aby inwestycjom ludzkim nadać równy priorytet inwestycjom w infrastrukturę, innowacje i wszystkie inne obszary postrzegane jako kluczowe dla globalnej konkurencyjności Europy.

Plan inwestycyjny Junckera ma odblokować 315 miliardów euro na finansowanie projektów mających na celu ożywienie gospodarki UE.

>> Przeczytaj: Ujawniono plan inwestycyjny Junckera o wartości 315 miliardów euro: piętnastokrotna dźwignia i solidarność dla południa

Chociaż oczekuje się, że w ramach planu utworzy się ponad 2 miliony miejsc pracy w ciągu trzech lat dzięki uruchomieniu wielkich projektów infrastrukturalnych, inwestowanie w ludzi jest równie ważne jak nowe wysiłki inwestycyjne – podkreślają wielcy UE.

Wyzwanie polega nie tylko na podniesieniu poziomu edukacji, ale także na zniwelowaniu pogłębiających się przepaści w zakresie umiejętności i wykształcenia pomiędzy „posiadającymi” i „nieposiadającymi”, jak czytamy w raporcie Przyjaciół Europy.

UE i państwa członkowskie w sprzeczności

Grupa słusznie wskazuje, że za politykę społeczną odpowiadają przede wszystkim państwa członkowskie, „ale wielu z nich nie ma zaufania do europejskiego modelu społecznego, podczas gdy UE brakuje poczucia wspólnego celu, który inspiruje decydentów”.

„Istnieją kontrowersje i zamieszanie co do tego, kto powinien co zrobić” – zauważyła grupa, podkreślając potrzebę odzyskania zaufania do przyszłości europejskich państw opiekuńczych.

Kryzys z pewnością wstrząsnął państwem opiekuńczym, jakie znamy, ale jest miejsce na zmiany i spójność między państwami członkowskimi UE. Oznacza to również rozwiązanie napięć między pokoleniami i zwiększenie zaufania w kwestiach takich jak mobilność i migracja.

„Potrzebujemy takiego poziomu inwestycji społecznych w całej Europie, który przygotuje państwa opiekuńcze do odpowiedniego reagowania na współczesne rodzaje ryzyka społecznego” – powiedział EURACTIV David Begg, wiceprzewodniczący Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. „To wymaga odpowiedniej podstawy opodatkowania”.

Alarmujące dane po kryzysie

Najnowsze dane wykazało, że ponad jedna trzecia ludności Bułgarii, Rumunii, Grecji, Łotwy i Węgier jest zagrożona ubóstwem i wykluczeniem społecznym. W połowie z 28 państw członkowskich UE co najmniej jedno na troje dzieci żyje w ubóstwie.

>> Przeczytaj: Alarmujący raport ujawnia szerzącą się biedę w całej Europie

W samych Niemczech 12 milionów ludzi uważa się za biednych, to więcej niż kiedykolwiek odnotowano, jak wynika z innego badania przeprowadzonego przez niemieckie stowarzyszenie na rzecz opieki społecznej, które wskazuje, że nowa płaca minimalna obowiązująca w tym kraju raczej nie pomoże tej sytuacji.

W niedawnym konferencja na temat nierówności w zeszłym tygodniu aktywiści jednomyślnie nawoływali Komisję Junckera do umieszczenia Europy socjalnej w centrum jej programu politycznego.

Conny Reuter, Sekretarz Generalny Solidaru, ubolewał, że przewodniczący Juncker całkowicie zlekceważył wymiar społeczny Unii Europejskiej w obszarze zarządzania gospodarczego papier przedstawił przywódcom UE dwa tygodnie temu.

„To, że potrzebne są środki równoważące, zostało ponownie wykazane w raporcie w sprawie zatrudnienia i rozwoju społecznego 2014, który dostarcza dowodów na to, że rozbieżności gospodarcze i społeczne w europejskich państwach członkowskich i regionach oraz pomiędzy nimi rosną, podobnie jak nierówność i ubóstwo” – stwierdził.

Pakiet Inwestycji Społecznych

Komisja Barroso przeforsowała pakiet inwestycji społecznych w 2013 r., wychodząc z założenia, że ​​polityka społeczna jest aktywem produktywnym, a nie tylko czystym czynnikiem kosztowym. Jednak wdrażanie w państwach członkowskich przebiega powoli, powiedział EURACTIV urzędnik Komisji.

Dlatego Komisja Junckera musi bezwzględnie podkreślać korzyści gospodarcze wynikające z publicznych wydatków socjalnych – nalega grupa wysokiego szczebla Przyjaciół Europy. Ostatnie badania OECD dotyczące wpływu równości społecznej na wzrost gospodarczy wykazały kluczową rolę polityki społecznej, jednak nie dotarło to jeszcze do opinii publicznej.

Istnieje ryzyko, że włączenie polityki społecznej do głównego nurtu polityki pozostanie pustym pojęciem i zostanie zdyskredytowane, jeśli Komisja nie wyjaśni, w jaki sposób zamierza zrównać ją z celami makroekonomicznymi.

Krystyna Lagardedyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), ostrzegł, że: „Rosnąca nierówność może zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu i więziom społecznym, a także może spowodować niestabilność polityczną”.

A autorzy Raport o globalnym ryzyku 2014opublikowane przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) w Davos, uznają rosnącą przepaść między bogatymi i biednymi za największe ryzyko dla gospodarki światowej.

Nowy przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił plan uruchomienia 315 miliardów euro w celu ożywienia europejskiej gospodarki.

Komisarz ds. miejsc pracy, wzrostu gospodarczego, inwestycji i konkurencyjności Jyrki Katainen zaplanował, że pakiet będzie obejmował partnerstwo publiczno-prywatne, aby zwiększyć zdolność kredytową Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i innych pożyczkodawców w Unii, zwiększyć poziom inwestycje państw członkowskich w infrastrukturę i dalszy rozwój jednolitego rynku.

Szczegóły planu ujawniono 25 listopada. Kapitał z EBI z siedzibą w Luksemburgu znajduje się w centrum planu, który obejmuje utworzenie europejskiego funduszu inwestycji strategicznych, a także narzędzia umożliwiające EBI podejmowanie większego ryzyka w inwestycjach.

Istotnym elementem planu Junckera jest także solidarność z krajami Europy Południowej, najbardziej dotkniętymi kryzysem i środkami oszczędnościowymi.

>> Przeczytaj: Ujawniono plan inwestycyjny Junckera o wartości 315 miliardów euro: piętnastokrotny efekt dźwigni i solidarność dla południa





Link źródłowy