Strona główna Polityka Większość amerykańskich nastolatków korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji. Większość ich rodziców nie...

Większość amerykańskich nastolatków korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji. Większość ich rodziców nie wie

38
0


Narasta nowa fala niepokoju związanego z dziećmi i technologią, a rodzice i eksperci coraz częściej zadają pytania, w jaki sposób dzieci korzystają ze smartfonów, mediów społecznościowych i ekranów. Nie powstrzymuje to nastolatków od korzystania z generatywnej sztucznej inteligencji. Nowe badania ujawnia, jakich narzędzi sztucznej inteligencji używają nastolatki w Stanach Zjednoczonych i jak często, a także jak mało wiedzą o tym ich rodzice.

Według nich siedmiu na dziesięciu nastolatków w Stanach Zjednoczonych korzystało z narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji raport opublikowany dzisiaj przez Common Sense Media. Organizacja non-profit przeanalizowała odpowiedzi na ankiety przeprowadzone od marca do maja 2024 r. przeprowadzone przez amerykańskich rodziców i uczniów szkół średnich, aby ocenić skalę i kierunki wdrażania sztucznej inteligencji wśród nastolatków. Ponad połowa ankietowanych uczniów korzystała z generatorów tekstu AI i chatbotów, takich jak ChatGPT i Gemini, a także wyszukiwarek z wynikami generowanymi przez sztuczną inteligencję. Około 34 procent korzystało z generatorów obrazu, takich jak DALL-E, a 22 procent korzystało z generatorów wideo.

Badanie wskazuje, że nastolatki w USA wdrażają sztuczną inteligencję w takim samym tempie jak rówieśnicy w Wielkiej Brytanii, gdzie Urząd ds. Komunikacji znaleziony pod koniec ubiegłego roku czterech na pięciu nastolatków korzystało z narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji. Pokazuje również, że tempo adopcji przyspiesza; W wcześniejszy raport na temat nastolatków i sztucznej inteligencji opublikowanej przez Common Sense Media w czerwcu tego roku, na podstawie odpowiedzi z końca 2023 r. wynika, że ​​tylko około połowa respondentów korzystała z generatywnej sztucznej inteligencji.

Najczęstszym powodem korzystania ze sztucznej inteligencji były kwestie związane ze szkołą; ponad połowa przyznała, że ​​używa go do „pomocy w odrabianiu zadań domowych”, głównie podczas „burzy mózgów”. (Starsze nastolatki robiły to częściej niż młodsze). Drugim najczęstszym powodem była dobra, staromodna nuda, a następnie tłumaczenie treści z jednego języka na drugi. Jeden na pięciu nastolatków korzystał z generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji, aby żartować z przyjaciółmi.

Wyniki ankiety podkreślają, jak trudny i zagmatwany moment przypadł instytucjom edukacyjnym. Sześciu na 10 nastolatków stwierdziło, że w ich szkole albo nie obowiązują zasady dotyczące sztucznej inteligencji, albo nie wiedzą, jakie to zasady. Nie ma jasnego, wyłaniającego się standardu określającego, czy nauczyciele powinni akceptować, czy odrzucać wykorzystanie sztucznej inteligencji; prawie taka sama liczba nastolatków zgłosiła używanie sztucznej inteligencji bez zgody nauczyciela, co liczba deklarująca, że ​​korzystała z niej za błogosławieństwem nauczyciela. Ponad 80 procent rodziców stwierdziło, że szkoła ich dziecka „nie przekazała” żadnych informacji na temat generatywnej sztucznej inteligencji. Tylko 4 procent zgłosiło, że szkoły zakazują generatywnej sztucznej inteligencji. „Obserwujemy niemal paraliż szkół” – mówi Amanda Lenhart, szefowa działu badań Common Sense.

Kiedy nauczyciele rzeczywiście rozmawiali ze swoimi uczniami na temat wykorzystania sztucznej inteligencji, zwykle kształtowało to sposób, w jaki dzieci postrzegały tę technologię. „Nastolatki naprawdę słuchają i uczą się” – mówi Lenhart, zauważając, że uczniowie, którym nauczyciele przekazali instrukcje, częściej rozumieli, jak działa technologia i częściej sprawdzali, czy nie są to halucynacje, czy też tworzyli zdania zgodne z faktami. „To robi dużą różnicę.”

Jednym z godnych uwagi wniosków z ankiety było to, jak wielu rodziców nie ma pojęcia, czy ich dzieci korzystają z generatywnej sztucznej inteligencji. Tylko 37 procent rodziców dzieci korzystających z narzędzi AI było świadomych tego. Prawie jedna czwarta rodziców dzieci korzystających z narzędzi AI błędnie założyła, że ​​tak nie jest. Większość rodziców nie rozmawiała ze swoimi dziećmi o sztucznej inteligencji.



Link źródłowy