Strona główna Polityka Więcej organizacji humanitarnych wykorzysta potencjał sztucznej inteligencji

Więcej organizacji humanitarnych wykorzysta potencjał sztucznej inteligencji

17
0


Dla wielu osób obsługiwanych przez sektor humanitarny rok 2024 był najgorszym okresem. The najnowsze szacunki ONZ osób zmuszonych do ucieczki przed przemocą i katastrofą to rekord 120 milionów, a liczba ta podwoiła się w ciągu ostatniej dekady. Szersza liczba osób potrzebujących pomocy humanitarnej, wynosząca 300 milionów, powiększyła się w wyniku coraz brutalniejszych konfliktów i rosnących skutków kryzysu klimatycznego. Odnotowano również postęp w realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ stagnacja lub spadek w ponad połowie krajów niestabilnych. Dziecko urodzone w tych krajach ma dziesięciokrotnie większe ryzyko znalezienia się w ubóstwie niż dziecko urodzone w państwie stabilnym.

Bezprecedensowe liczby pokazują potrzebę nowej fali humanitarnej: technologicznej, wykorzystującej moc technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji. Przez lata (słusznie) debatowaliśmy nad zagrożeniami i korzyściami związanymi ze sztuczną inteligencją i czekaliśmy na nadejście obietnicy „AI na dobre”. W 2025 roku w sektorze pomocy, rozwoju i pomocy humanitarnej ten moment może wreszcie nadejść.

Odpowiednio wykorzystana sztuczna inteligencja może otworzyć nowe granice w działaniach humanitarnych – pod względem skali, szybkości, zasięgu, personalizacji i oszczędności. Moja organizacja, Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC) oraz nasze wewnętrzne laboratorium badań i innowacji, Airbel, badają zastosowania sztucznej inteligencji w naszym programowaniu pomocy humanitarnej. Widzimy rozwiązania wyłaniające się w trzech kluczowych obszarach – informacji, edukacji i klimatu – każdy wzmocniony obiecującymi partnerstwami i współpracą publiczno-prywatną.

Na przykład w przypadku uchodźców zmuszonych do ucieczki przed konfliktem najważniejszym priorytetem są aktualne, dokładne i kontekstowe informacje na temat tego, komu można ufać oraz gdzie znaleźć pomoc i bezpieczeństwo. Globalny projekt informacyjny Drogowskaz, wspierany przez Google.org – organizację charytatywną Google – we współpracy z IRC, Cisco Foundation, Zendesk i Tech for Refugees, dostarcza najważniejsze informacje milionom wysiedleńców za pośrednictwem kanałów cyfrowych i mediów społecznościowych, pozbawiając siły przemytników, którzy żyją na dezinformacji lub dezinformacji, i ratowanie życia na szlakach migracyjnych. W miarę rozwoju tych prac Signpost tworzy „laboratorium prototypowania sztucznej inteligencji”, aby zmniejszyć ryzyko i ocenić skuteczność generatywnej sztucznej inteligencji dla całego sektora humanitarnego.

Organizacje humanitarne badają również potencjał generatywnej sztucznej inteligencji w celu ulepszenia i personalizacji edukacji dzieci dotkniętych kryzysami, których jest 224 miliony na całym świecie. Ogromnym wyzwaniem jest przetestowanie i wzmocnienie potencjału ChatGPT w lokalnych językach. Na przykład modele sztucznej inteligencji nie rozumieją języków afrykańskich. Lelapa AIafrykańskie „laboratorium badawcze i produktowe dotyczące sztucznej inteligencji” pracuje nad tym, aby to zmienić, rozwijanie nowych języków sprowadzić sztuczną inteligencję do Afryki, podczas gdy OpenAI zaczął oferować niski i obniżony koszt dostępu do ChatGPT dla organizacji non-profit.

OpenAI wspiera także rozwój AprendAIglobalna, oparta na sztucznej inteligencji platforma edukacyjna typu chatbot, która zapewnia spersonalizowane cyfrowe doświadczenia edukacyjne na dużą skalę za pośrednictwem platform komunikacyjnych dla dzieci, nauczycieli i rodziców dotkniętych kryzysem, a wszystko to przy jednoczesnym testowaniu i wzmacnianiu potencjału ChatGPT w lokalnych językach.

Wreszcie widzimy, jak moc sztucznej inteligencji jest skalowana w celu ochrony społeczności przed surowymi skutkami ekstremalnych warunków pogodowych. We współpracy z organizacjami pozarządowymi, rządami i ONZ, Google wystartowało oparte na sztucznej inteligencji „Flood Hub”, które jest obecnie w stanie prognozować powodzie w 80 krajach. Google.org wraz z IRC i organizacją pozarządową Daj bezpośrednioIwykorzystuje uczenie maszynowe w północno-wschodniej Nigerii w celu ustanowienia systemów prognozowania, które uruchamiają wczesne ostrzeżenia i transfery pieniężne przed niszczycielskimi zagrożeniami klimatycznymi.

Izraelski uczony i historyk Yuval Noah Harari opisał sztuczną inteligencję jako najniebezpieczniejszą technologię, jaką kiedykolwiek stworzyliśmy – i potencjalnie najbardziej korzystną. W 2025 r. świadczenia te muszą przypaść najbiedniejszym na świecie.



Link źródłowy