Po premierze w drugim sezonie niezwykle popularnego thrillera Netflix „Squid Game” wielu widzów krytykuje południowokoreański serial za obsadzenie heteroseksualnego, cispłciowego aktora w roli transpłciowej kobiety biorącej udział w zabójczych grach.
W nowym sezonie, który miał swoją premierę w czwartek, występuje aktor Park Sung-hoon, znany z roli złoczyńców w serialach telewizyjnych „Chwała” i „Królowa łez”. Hyun-juuczestniczka, która bierze udział w grze o wysokie stawki w nadziei, że wygraną wykorzysta na opłacenie operacji potwierdzającej płeć.
Choć niektórzy widzowie spekulowali, że fabuła może pomóc w zwróceniu uwagi na społeczność trans – która jest marginalizowana w koreańskim społeczeństwie i niedostatecznie reprezentowana w krajowym przemyśle rozrywkowym – inni twierdzili, że serial nie trafił w sedno, ponieważ w tej roli nie wystąpił aktor transpłciowy.
„2 Netflix Squid Games 2 nie odniosło takiego sukcesu, ponieważ w tę postać zatrudniono heteroseksualnego faceta” – jeden z widzów wysłane na X. „Czułem się wymuszony, a nie organiczny”.
Ani twórca „Squid Game”, Hwang Dong-hyuk, ani Park nie odpowiedzieli na prośbę NBC News o komentarz. Netflix potwierdził, że podczas tworzenia drugiego sezonu serialu współpracował z konsultantami trans i LGBTQ, ale w wywiadzie dla TV Guide Hwang stwierdził, że znalezienie aktora transpłciowego do tej roli jest „prawie niemożliwe”.
„Kiedy prowadziliśmy badania w Korei, prawie nie było aktorów, którzy byliby otwarcie transseksualni, a co dopiero otwarcie homoseksualni” – powiedział placówce. „Niestety w społeczeństwie koreańskim społeczność LGBTQ jest obecnie raczej marginalizowana i bardziej zaniedbana, co rozdziera serce”.
Drugi sezon ponownie koncentruje się wokół Gracza 456, którego prawdziwe imię brzmi Gi-hun, który powraca do gry trzy lata po swoim pierwszym zwycięstwie. Tym razem przybył, aby położyć temu kres i chronić innych graczy przed przemocą i śmiercią.
Wśród uczestników jest Hyun-ju, była żołnierz sił specjalnych, która staje się coraz bardziej cenna dla innych graczy zarówno jako emocjonalna skała, jak i siła konkurencyjna. W jednej scenie Hyun-ju wyjaśnia, dlaczego woli pozostać przy grze, zamiast z niej zrezygnować, ujawniając pozostałym, że kiedy rozpoczęła zmianę płci, „wszystko się zmieniło”.
„Moja mama bardzo płakała. A mój ojciec przestał się do mnie odzywać. Zostałam wyrzucona z pracy i straciłam wszystkich przyjaciół” – mówi Hyun-ju, wyjaśniając, że dzięki wygranej przeprowadzi się do Tajlandii, zakończy okres przejściowy i rozpocznie nowe życie. „Nie skończyłem z leczeniem i procedurami. ale nie zarabiałem żadnych pieniędzy, więc mój dług rósł. Chociaż poczułam się wyzwolona, moje życie stało się o wiele trudniejsze”.
Park opisała Hyun-ju jako postać, która pomimo uprzedzeń i trudności, z jakimi musiała się zmierzyć, nadal wykazuje „niesamowitą siłę, zdecydowanie i naturalne przywództwo”.
„Dzięki swojej odporności przełamuje stereotypy i błyszczy jako inspirująca postać” – powiedział Park.
Choć Hwang stwierdził, że ma „całkowite zaufanie” do Parka, jeśli chodzi o dobre przedstawienie tej postaci, krytycy argumentowali, że właściwa reprezentacja wymaga czegoś więcej niż tylko talentu – liczy się także widoczność transpłciowa.
„Fakt, że mężczyzna zachowuje się jak transpłciowa kobieta w grze w kałamarnice, nie pasuje mi” – inny użytkownik X wysłane. „Rozumiem, że chcą być włączający, ale po prostu zatrudniają prawdziwą transpłciową kobietę lub kobietę”.
John Cho, adiunkt antropologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, specjalizujący się w badaniach nad płcią, seksualnością i queer, wyjaśnił, że w przypadku wielu mniejszości rasowych i seksualnych obsadzenie mężczyzny cispłciowego w jednej z rzadkich w Korei ról transpłciowych może być postrzegane jako „policzek w twarz”. Powiedział także, że ujawniło to rażącą rozbieżność.
„To nie jest tak, że mamy setki trans aktorów czy aktorek reprezentujących postacie cispłciowe” – stwierdziła Cho. „Istnieją historycznie zakorzenione nierówności strukturalne w zakresie dostępu do reprezentacji”.
Choć podkreślanie historii trans mogłoby być pozytywnym krokiem naprzód, dodał, „osobom trans i ogólnie osobom queer w przeszłości i nadal odmawia się widoczności jako obywateli”.
Cho stwierdziła, że nie można badać tej kwestii bez przyjrzenia się rzeczywistym dysproporcjom, jakie istnieją w społeczności queer w Korei. W ankiecie przeprowadzonej wśród południowokoreańskiej młodzieży LGBTQ, która została uwzględniona w badaniu przeprowadzonym w 2021 r Straż Praw Człowieka W raporcie 96% respondentów stwierdziło, że doświadczyło dyskryminacji lub znęcania się w szkole. W raporcie odniesiono się również do sondażu przeprowadzonego w 2014 r. przez Koreańską Krajową Komisję Praw Człowieka, z którego wynika, że 80% młodzieży LGBTQ przyznało, że otrzymuje dyskryminujące komentarze ze strony nauczycieli.
Cho powiedziała, że jedną z potencjalnych przyczyn jest to, że przez lata kraj próbował ugruntować swoją pozycję państwa narodowego ze swoją armią i wzmocnieniem tradycyjnych standardów męskości. W 2021 roku transpłciowy żołnierz sierż. sztabowy. Byun Hui-su popełnił samobójstwo po zwolnieniu ze służby wojskowej. Chciała przenieść się do żeńskiego korpusu wojskowego po przejściu operacji potwierdzającej płeć, ale z powodu operacji uznano ją za „niepełnosprawną” i niezdolną do służby. Kilka miesięcy po jej śmierci Sąd Rejonowy w Daejeon nakazał armii uznanie jej za kobietę i unieważnienie jej zwolnienia w drodze pośmiertnego zwycięstwa.
„Ta kontrowersja jest ważna, ponieważ rozpoczyna rozmowy” – powiedziała Cho. „Ale te rozmowy muszą być znacznie bardziej rozbudowane i skomplikowane, abyśmy nie utknęli”.