CARACAS, Wenezuela – Wenezuelski sędzia wydał w poniedziałek nakaz aresztowania byłego kandydata opozycji na prezydenta Edmundo Gonzáleza w ramach śledztwa w sprawie wyników długo oczekiwanych lipcowych wyborów, które według twierdzeń wygrały zarówno partia rządząca, jak i jej przeciwnicy.
Nakaz został wydany na wniosek władz, które oskarżają Gonzáleza, były dyplomataza różne przestępstwa, w tym spisek, fałszowanie dokumentów i uzurpację władzy. Posunięcie to stanowi ostatnią eskalację represji wobec opozycji, która miała miejsce miesiąc po tym, jak urzędnicy wyborczy ogłosili, że prezydent Nicolás Maduro wygrał trzecią kadencję.
Władze wystąpiły o nakaz po tym, jak González trzykrotnie nie stawił się, aby odpowiedzieć na pytania prokuratorów. González (75 l.) od następnego dnia po wyborach nie pojawił się publicznie. Jego kampania nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz ze strony Associated Press.
Prokuratorzy skupili się na tysiącach arkusze kalkulacyjne zwane aktami — kilkumetrowe wydruki przypominające paragony z zakupów — od dawna uważane za ostateczny dowód wyników wyborów w Wenezueli. Każdy z 30 000 elektronicznych maszyn do głosowania użytych w wyborach 28 lipca wydrukował kilka egzemplarzy arkuszy, których informacje zostały również przesłane do Krajowej Rady Wyborczej.
Władze wyborcze lojalne wobec partii rządzącej ogłosiły zwycięzcą Maduro kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych, nie opublikowały jednak wyników w podziale na urządzenia do głosowania, jak miało to miejsce w poprzednich wyborach prezydenckich. Krajowa Rada Wyborcza stwierdziła, że nie może udostępnić szczegółowych informacji ze względu na włamanie na jej stronę internetową.
Partia rządząca Maduro również odmówiła publikacji kopii zestawień.
Opozycja uzyskała jednak arkusze z wynikami ponad 80% maszyn, i powiedzieli, że pokazują Maduro znaczną porażkę z Gonzálezem, a następnie opublikowali je w Internecie.
W miarę narastania międzynarodowej presji, aby opublikować zestawienie wyników, Maduro zwrócił się do Sądu Najwyższego kraju o audyt procesu wyborczego. Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości, w skład którego wchodzą lojaliści Maduro, stwierdził 22 sierpnia, że opublikowane przez opozycję liczenie głosów było fałszywe i potwierdził zwycięstwo Maduro.
González został wezwany do prokuratury dopiero w piątek.
Kwestionował działania prokuratorów ze względu na brak gwarancji należytego procesu i oskarżył prokuratora generalnego Tarka Williama Saaba, wieloletniego sojusznika Maduro, o bycie „oskarżycielem politycznym”, który „z góry potępia”. González odrzucił wezwanie na przesłuchanie, podnosząc między innymi, że nie określono w nim warunków, w jakich miał się stawić.
„Maduro stracił kontakt z rzeczywistością” liderka opozycji María Corina Machado napisano w X po wydaniu nakazu. „Nakaz aresztowania wydany przez reżim w celu grożenia prezydentowi-elektowi Edmundo Gonzálezowi przekracza nową linię, która tylko wzmacnia determinację naszego ruchu. Wenezuelczycy i demokracje na całym świecie są bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek w naszym dążeniu do wolności”.
Z przeglądu AP zestawień opublikowanych przez opozycję wynika, że González zdobył znacznie więcej głosów, niż twierdził rząd. Analiza podaje w poważne wątpliwości oficjalne oświadczenie o zwycięstwie Maduro.
AP przetworzył prawie 24 000 zdjęć reprezentujący wyniki z 79% maszyn do głosowania, co daje zestawienie 10,26 miliona głosów. Przetworzone zestawienia wykazały również, że González otrzymał więcej głosów na 20 476 kwitach w porównaniu z zaledwie 3157 na Maduro.