Badanie nie wykazało związku pomiędzy zmianami miesiączki a utratą wagi
Nowe badania sugerują, że zwiększenie poziomu ciał ketonowych we krwi poprzez dietę ketonową lub suplementy może pomóc w uregulowaniu nieregularnych cykli menstruacyjnych, a nawet wznowieniu okresów, które wydają się całkowicie zatrzymane.
W badaniu oceniającym wpływ diet niskotłuszczowych i ketogennych na utratę wagi, zarówno z suplementami ketonowymi, jak i bez nich, 11 z 13 uczestniczek przed menopauzą, które osiągnęły ketozę żywieniową, zgłosiło zmiany w częstotliwości i intensywności cykli menstruacyjnych lub obu przypadkach podczas interwencji.
Kobiety na diecie niskotłuszczowej nie zgłaszały żadnych zmian w okresach. Wszystkie kobiety straciły ten sam względny procent masy ciała. Ich średni wiek wynosił 34 lata, wszyscy byli zdrowi, ale mieli nadwagę.
„Było sześć kobiet, które nie miały okresu od ponad roku i miały wrażenie, że ich typowe cykle dobiegły końca. A miesiączki faktycznie zaczęły się ponownie na diecie” – stwierdziła Madison Kackley, główna autorka badania oraz badacz i wykładowca nauk humanistycznych na Ohio State University.
„Nasza hipoteza po zobaczeniu tych wyników jest taka, że obecność ketonów może pomóc w regulacji zdrowia kobiet pod względem wpływów endokrynologicznych, poznawczych i metabolicznych”.
Badanie zostało niedawno opublikowane w PLOS JEDEN.
Jako doktorant Kackley pracowała w laboratorium kierowanym przez Jeffa Volka, starszego autora artykułu i profesora nauk humanistycznych w Ohio State, który badał wpływ diety ketogennej o bardzo niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu na zdrowie. 25 lat.
Dieta ketonowa przekształca tłuszcz w ketony wykorzystywane przez komórki ciała i mózgu jako alternatywa dla glukozy. Suplementy podnoszą również poziom ciał ketonowych we krwi bez zmiany nawyków żywieniowych. Wszystkie mają na celu wprowadzenie organizmu w ketozę żywieniową – stan organizmu ludzkiego, w którym ma on większy dostęp do ketonów jako paliwa i cząsteczki sygnalizacyjnej.
Projekt badania i wyniki
W badaniu dotyczącym diety odchudzającej wzięło udział dziewiętnaście kobiet – siedem na samej diecie ketogennej, sześć na diecie ketonowej w połączeniu z suplementami soli ketonowej i sześć na diecie niskotłuszczowej. Naukowcy zapewnili całe pożywienie na potrzeby sześciotygodniowego badania.
Obie interwencje spowodowały klinicznie znaczącą utratę wagi, mniej tkanki tłuszczowej, zdrowszy poziom cholesterolu i poprawę insulina wrażliwość.
Historia menstruacji była jednym z kilkudziesięciu pytań dotyczących stylu życia, jakie badacze zadawali podczas dwutygodniowych ocen. Samodzielne raporty uczestników na temat ich cykli zaskoczyły Kackleya i współpracowników.
„To nie jest potwierdzone badanie, ale kiedy przeglądaliśmy odpowiedzi, zdaliśmy sobie sprawę, że zmieniamy większość cykli tych kobiet. Nawet u kobiet, które miały normalne cykle menstruacyjne, ich częstotliwość uległa zmianie” – powiedziała Kackley. „Jedna z naszych uczestniczek miała 33 lata i nigdy w życiu nie miała okresu. Po raz pierwszy miała okres po pięciu dniach stosowania ketozy odżywczej.”
Dwie kobiety, które nie zgłosiły żadnych zmian w swoich cyklach, przyjmowały doustne środki antykoncepcyjne. Kobiety, które zgłaszały zmiany menstruacyjne, nie stosowały środków antykoncepcyjnych.
Głębsze wnikanie w ustalenia związane z suplementacją ketonów jest jednym z celów przyszłego programu badawczego Kackleya. Chociaż dodanie soli ketonowych do diety nie przyczyniło się do poprawy masy ciała ani wskaźników zdrowia, poziom ketonów był wysoki u wszystkich kobiet na diecie ketonowej – w tym u dwóch, których miesiączka nie uległa zmianie. Odkrycie wskazuje na zindywidualizowany wpływ dodanych ketonów do krwi.
„To właśnie obecność ketonów zasadniczo zmieniła cykl menstruacyjny” – powiedziała. „Jeśli więc szukamy efektu sygnalizacyjnego w przeciwieństwie do efektu utraty wagi, to myślę, że suplementacja ketonami może faktycznie odegrać rolę w wielkim schemacie regulacji hormonalnej”.
Przyszłe kierunki zdrowia kobiet
Kackley pracuje obecnie nad ustaleniem mechanizmów wyjaśniających to powiązanie. Założyła nowe laboratorium w stanie Ohio, którego celem jest badanie powiązań między odżywianiem, ćwiczeniami fizycznymi i zdrowiem kobiet.
W ramach oceny i wyboru narzędzia standaryzującego śledzenie cykli menstruacyjnych uczestniczek badania w przyszłych badaniach jej zespół monitoruje obecnie pilotażową grupę kobiet pod kątem zakresu zmian zachodzących pomiędzy miesiączkami i w ich trakcie: siły mięśni, składu tkanki tłuszczowej, zatrzymywanie wody, wydatek energetyczny, poziom hormonów, temperatura ciała i inne. O ile Kackley jest świadomy, te kompleksowe dane nigdy wcześniej nie były gromadzone w celu uwzględnienia cyklicznych zmian w odżywianiu i/lub ćwiczeniach.
Wyobraża sobie określenie interwencji, które nie tylko pomogą rozwiązać problemy zdrowotne kobiet – takie jak zespół policystycznych jajników, okres okołomenopauzalny i depresja poporodowa, nad którymi obecnie pracuje jej laboratorium – ale także odkryją tajemnicę menstruacji, zwłaszcza gdy jest nieregularna lub ustanie. Szacuje się, że każdego roku w Stanach Zjednoczonych od 5 do 7% kobiet w wieku rozrodczym nie miesiączkuje przez trzy miesiące.
„To badanie jest niezwykle ważne, ponieważ dla kobiet pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi” – powiedziała Kackley. „Próbujemy zmienić sytuację kobiet i dać im pewną kontrolę – coś, czego w przeszłości nie mieliśmy w odniesieniu do naszego statusu reprodukcyjnego”.
Odniesienie: „Opis fizjologii miesiączki jest pozytywnie modulowany przez dobrze skomponowaną, kontrolowaną energetycznie dietę ketogenną w porównaniu z dietą niskotłuszczową u kobiet w wieku rozrodczym z nadwagą/otyłością” Madison L. Kackley, Alex Buga, Milene L. Brownlow , Annalouise O’Connor, Teryn N. Sapper, Christopher D. Crabtree, Bradley T. Robinson, Justen T. Stoner, Drew D. Decker, Loriana Soma i Jeff S. Volek, 16 sierpnia 2024 r., PLOS JEDEN.
DOI: 10.1371/journal.pone.0293670
Wydział Nauk Humanistycznych Wydziału Edukacji i Ekologii Człowieka stanu Ohio zapewnił fundusze zalążkowe dla laboratorium Kackleya. Metagenics Inc. dostarczyła suplementy do badania.
Dodatkowi współautorzy to Alex Buga, Teryn Sapper, Christopher Crabtree, Bradley Robinson, Justen Stoner, Drew Decker i Loriana Soma ze stanu Ohio oraz Milene Brownlow i Annalouise O’Connor z Metagenics.