Badanie wykazało, że przestrzeganie diety MIND wiąże się z niższym ryzykiem zaburzeń poznawczych, szczególnie wśród kobiet i osób rasy czarnej. Jednak badanie pokazuje jedynie powiązanie, a nie dowód i ograniczało się do starszych osób czarno-białych.
Badanie opublikowane w Neurologiaczasopismo medyczne Amerykańskiej Akademii Neurologii, sugeruje, że u osób, których dieta jest bardziej zgodna z dietą MIND, ryzyko zaburzeń poznawczych może być zmniejszone. Wyniki były spójne zarówno u osób rasy czarnej, jak i białej. Jednak wyniki jedynie wskazują na związek i nie potwierdzają, że dieta MIND bezpośrednio zapobiega zaburzeniom funkcji poznawczych.
Dieta MIND to połączenie diety śródziemnomorskiej i DASH. Obejmuje zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż i kapusta włoska, a także inne warzywa. Zaleca produkty pełnoziarniste, oliwę z oliwek, drób, ryby, fasolę i orzechy. Przedkłada jagody nad inne owoce i zaleca jedną lub więcej porcji ryb tygodniowo.
„Wraz ze wzrostem liczby osób cierpiących na demencję wraz ze starzeniem się społeczeństwa niezwykle istotne jest znalezienie zmian, które możemy wprowadzić, aby opóźnić lub spowolnić rozwój problemów poznawczych” – powiedział autor badania Russell P. Sawyer, lekarz medycyny z Uniwersytetu Cincinnati w Ohio i członek Amerykańskiej Akademii Neurologii. „Szczególnie interesowało nas, czy dieta wpływa na ryzyko zaburzeń poznawczych zarówno u czarnoskórych, jak i białych uczestników badania”.
Przegląd badań
W badaniu wzięło udział 14 145 osób, których średni wiek wynosił 64 lata. Spośród uczestników 70% było rasy białej, a 30% rasy czarnej. Obserwowano ich średnio przez 10 lat.
Uczestnicy wypełnili ankietę dotyczącą swojej diety w ciągu ostatniego roku. Naukowcy sprawdzili, jak bardzo żywność spożywana przez ludzi odpowiada diecie MIND.
Jeden punkt przyznawano za każde z poniższych: trzy lub więcej dziennych porcji pełnego ziarna; sześć lub więcej tygodniowych porcji zielonych warzyw liściastych; jedna lub więcej porcji dziennych innych warzyw; dwie lub więcej tygodniowych porcji jagód; jedna lub więcej tygodniowych porcji ryb; dwie lub więcej tygodniowych porcji drobiu; trzy tygodniowe porcje fasoli; pięć dziennych porcji orzechów; cztery lub mniej tygodniowych porcji czerwonego mięsa; jedna lub mniej tygodniowych porcji dań szybkich lub smażonych; jedna lub więcej tygodniowych porcji oliwy z oliwek; oraz jedna lub mniej łyżek masła lub margaryny dziennie; pięć lub mniej tygodniowych porcji ciastek i słodyczy; i jeden kieliszek wina dziennie. Łączna liczba punktów możliwych do zdobycia wyniosła 12.
Grupowanie uczestników i pomiary poznawcze
Następnie badacze podzielili uczestników na trzy grupy. W grupie niższej średni wynik dotyczący diety wynosił pięć, w grupie środkowej średni wynik wynosił siedem, a w grupie wyższej średni wynik wynosił dziewięć.
Na początku i na końcu badania mierzono umiejętności myślenia i zapamiętywania.
W trakcie badania zaburzenia funkcji poznawczych rozwinęły się u 532 osób, czyli u 12% z 4456 osób w grupie stosującej niską dietę; u 617 osób, czyli 11% z 5602 osób w grupie środkowej; oraz u 402 osób, czyli 10% z 4086 osób w grupie wysokiej.
Po uwzględnieniu takich czynników, jak wiek, wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca, naukowcy odkryli, że u osób z grupy wyższej ryzyko zaburzeń poznawczych było o 4% mniejsze w porównaniu z osobami z grupy niskiej.
Analizując uczestników płci męskiej i żeńskiej, badacze odkryli o 6% zmniejszone ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych w przypadku kobiet, które najściślej przestrzegały diety, ale nie zmniejszyło tego ryzyka w przypadku mężczyzn.
Naukowcy sprawdzili także, jak szybko spada zdolność myślenia ludzi w miarę pojawiania się problemów. Odkryli, że u osób, które ściślej przestrzegały diety MIND, spadek aktywności był wolniejszy niż u osób, które tego nie robiły, a związek ten był silniejszy u osób rasy czarnej niż u osób rasy białej.
„Odkrycia te wymagają dalszych badań, zwłaszcza w celu zbadania zróżnicowanego wpływu na mężczyzn i kobiety oraz osoby czarno-białe, ale ekscytujące jest rozważenie, że ludzie mogliby wprowadzić kilka prostych zmian w swojej diecie i potencjalnie zmniejszyć lub opóźnić ryzyko problemów poznawczych” powiedział Sawyer.
Ograniczeniem badania było to, że obejmowało wyłącznie starsze osoby rasy czarnej i białej, więc wyniki mogą nie być takie same w przypadku innych populacji.
Odniesienie: „Powiązanie przestrzegania diety w stylu UMYSŁU z ryzykiem upośledzenia funkcji poznawczych i spadku w kohorcie REGARDS” Russella P. Sawyera, Jessiki Blair, Rhonny Shatz, Jennifer J. Manly i Suzanne E. Judd, 18 września 2024 r. , Neurologia.
DOI: 10.1212/WNL.0000000000209817
Badanie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Zaburzeń Neurologicznych i Udaru mózgu oraz Narodowy Instytut ds. Starzenia się.