Z nowego badania wynika, że jeśli chodzi o zdrowie, lepiej będzie, jeśli lekarz będzie kobietą.
Naukowcy przyjrzeli się interakcjom między ponad 200 000 pacjentów i ponad 200 chirurgami i odkryli, że kobiety poświęcają większą uwagę swoim pacjentom.
Wśród chirurgów 14 specjalizacji lekarki spędzały średnio więcej czasu na dokumentowaniu czasu spędzonego z pacjentami, pisały dłuższe notatki dotyczące opieki i więcej czasu przeglądały elektroniczną dokumentację pacjenta.
Badanie jest częścią coraz większej liczby badań sugerujących, że lekarki są bardziej współczujące i chętniej ratują życie pacjentów.
Badania sugerują, że kobiety-chirurdzy spędzały więcej czasu na pisaniu notatek o postępach pacjentów i przeglądaniu dokumentacji medycznej niż ich koledzy
I choć chirurdzy płci męskiej logowali się do elektronicznych systemów opieki zdrowotnej przez większą liczbę dni w miesiącu, kobiety robiły to częściej w dni wolne.
Według ankiety przeprowadzonej przez Association of American Medical Colleges zaledwie 38 procent lekarzy w USA to kobiety.
Naukowcy ocenili spotkania 222 539 pacjentów z udziałem 224 chirurgów w jednym szpitalu.
Większość lekarzy, bo 70 procent, stanowili mężczyźni, a pozostałą część stanowiły kobiety.
W swojej analizie zespół przejrzał 171 812 notatek dotyczących postępów pacjentów, 252 883 dokumentów i 2,1 miliona minut spędzonych w systemie elektronicznej dokumentacji zdrowotnej.
Chirurdzy kształcili się w 14 specjalnościach, z których najczęstszą była chirurgia ogólna.
W chirurgii ortopedycznej największy odsetek chirurgów płci męskiej (84%), podczas gdy w chirurgii ogólnej najwięcej było kobiet (51%).
Chirurdzy płci męskiej również byli bardziej doświadczeni – średnio 17 lat w porównaniu do 9 lat w przypadku kobiet.
Pacjenci leczeni przez obie płcie mieli średnio od 57 do 59 lat.
Chirurdzy płci męskiej planowali o 12 procent więcej wizyt dziennie i o 26 więcej tygodniowo niż ich odpowiedniki.
Logowały się także do elektronicznych systemów opieki zdrowotnej około 18 razy w miesiącu w porównaniu do kobiet, które logowały się 16 razy w miesiącu.
Jednak kobiety-chirurdzy spędzały w systemie do 158 procent więcej czasu poza godzinami pracy w porównaniu z ich odpowiednikami.
I chociaż chirurdzy płci męskiej pisali o około 32 procent więcej notatek medycznych niż kobiety, kobiety pisały o około 40 procent dłuższe notatki dotyczące postępów, a ich pisanie zajmowało prawie dwa razy więcej czasu.
Kobiety częściej pisały notatki ręcznie, zamiast korzystać ze sztucznej inteligencji lub narzędzia do transkrypcji.
„Te ustalenia są spójne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały dysproporcje między płciami [electronic health record] stosowania wśród pracowników służby zdrowia” – napisali naukowcy.
„Przyczyny różnic w liczbie pacjentów i sposobie sporządzania dokumentacji medycznej pomiędzy chirurgami płci męskiej i żeńskiej wymagają dalszych badań. Możliwe, że różnice w wyborach i preferencjach zawodowych mogą przyczyniać się do tych dysproporcji.
„Na przykład kobiety-chirurdzy mogą zdecydować się na lżejszy grafik, aby zrównoważyć obowiązki osobiste i zawodowe”.
Zespół zasugerował również, że mniejsza liczba pacjentów może dać kobietom więcej czasu na zadania administracyjne, takie jak ręczne wpisywanie notatek pacjenta.
Głównym ograniczeniem badania było włączenie jedynie chirurgów z jednej instytucji, co doprowadziło do mniej zróżnicowanej próby.
Inną kwestią było to, że w badaniu tak naprawdę nie uwzględniono jakości świadczonej opieki ani wyników zdrowotnych pacjentów.
Badanie opublikowano we wtorek w Sieć JAMA otwarta.