Wydaje się, że inteligentni ludzie mają w życiu wszelkie zalety.
Zwykle dostają lepszą pracę, zarabiają więcej i ogólnie odnoszą większe sukcesy niż ci, którzy są mniej utalentowani umysłowo.
Psychologowie podejrzewają jednak, że osoby o dużej inteligencji stają w życiu codziennym przed wyjątkowymi wyzwaniami w porównaniu z przeciętnym człowiekiem.
Na przykład nadmierne myślenie jest powszechne wśród osób z wysokim IQ, co oznacza, że mogą mieć problemy ze snem w nocy lub rozmyślać o łagodnych interakcjach z innymi jeszcze długo po ich zakończeniu.
Poniżej czterech psychologów i psychoterapeutów ujawniło DailyMail.com wyjątkowe wyzwania stojące przed wysoce inteligentnymi ludźmi.
Rozmowa
Wysoce inteligentni ludzie mogą uważać krótkie rozmowy za szczególnie nudne i wyczerpujące psychicznie
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Krótka rozmowa jest nieunikniona, zwłaszcza gdy utkniesz w windzie lub dogonisz kolegów w poniedziałkowy poranek.
Chociaż większość z nas nie myśli o pytaniach typu „jaka jest pogoda” i „czy wczoraj wieczorem oglądałeś mecz”, osoby o wysokiej inteligencji mogą się ich szczególnie bać.
Martina Cola, badaczka psycholingwistyki w Myśl po włoskupowiedział DailyMail.com, że wysoce inteligentni ludzie „często szukają złożoności w rozmowach, przez co rutynowe lub płytkie wymiany zdań wyczerpują psychicznie”.
„Na przykład w obliczu krótkiej rozmowy, której często brakuje głębi, mogą czuć się zniechęceni i zmęczeni, ponieważ rozmowa nie stymuluje ich intelektualnie.
„W rezultacie utrzymywanie uprzejmej wymiany zdań staje się męczące, ponieważ brakuje jej nagrody poznawczej, której poszukują”.
Podążanie za trendami
Eksperci powiedzieli DailyMail.com, że osoby z wysokim IQ mogą mieć trudności z nadążaniem za najnowszymi trendami, ponieważ są „małe lub powierzchowne”.
Dla wielu osób bycie na bieżąco z najnowszymi programami telewizyjnymi i najważniejszymi kwestiami związanymi z modą jest czymś naturalnym.
Ale trywialne rzeczy, takie jak połączenie konkretnego swetra z określoną spódnicą, mogą nie być priorytetem dla osób z wysokim IQ.
Doktor Jennifer Hartstein, psychoterapeutka w Psychologia Hartsteina w Nowym Jorku, powiedział DailyMail.com: „Wysoce inteligentni ludzie często nie mają energii mentalnej, by zajmować się drobnostkami i powierzchownością.
„Coś w rodzaju nadążania za trendami w modzie może powodować poczucie zmęczenia, ponieważ nie stanowi żadnego wyzwania psychicznego.
„Ludzie wysoce inteligentni mogą czuć się znudzeni, gdy nie są stymulowani, co powoduje pewne zmęczenie”.
Utrzymywanie przyjaźni i randek
Eksperci sugerują, że osoby wysoce inteligentne mogą potrzebować więcej przestrzeni osobistej, co może prowadzić do trudności w utrzymywaniu przyjaźni i romantycznych związków
Wyjątkowo inteligentni ludzie mogą również mieć trudności z utrzymaniem przyjaźni lub romantycznych związków.
Jonathan Alpert, psychoterapeuta i trener wydajności w Nowym Jorku, powiedział DailyMail.com: „Widziałem bardzo inteligentnych ludzi zmagających się z relacjami, ponieważ czasami intelektualizują pewne rzeczy i mają trudności z tworzeniem więzi z innymi w oparciu o uczucia i emocje.
– Jest z tym trochę miecza obosiecznego. Kiedy starają się dopasować, mogą czuć się zaniepokojeni i wycofywać, co jeszcze bardziej utrudnia nawiązywanie przyjaźni.
Może to również oznaczać kłopoty w ich życiu randkowym.
Napisała dla niej Imi Lo, psychoterapeutka i konsultantka z Australii Psychologia dzisiaj że wysoce inteligentni ludzie często potrzebują więcej przestrzeni osobistej i samotności, co może powodować rozłamy w relacjach.
Zauważyła również, że niektóre osoby z wysokim IQ mogą również wykazywać zwiększoną wrażliwość na dotyk fizyczny, co utrudnia budowanie zaufania lub intymność z partnerem.
Kontrolowanie swoich emocji
Psychologowie powiedzieli DailyMail.com, że wysoce inteligentni ludzie mogą zmagać się z niecierpliwością i niepokojem częściej niż przeciętny człowiek
Osoby o wysokiej inteligencji są zwykle bardziej analityczne i logiczne niż ich bardziej przeciętni odpowiednicy.
Jednak dr Dakari Quimby, psycholog kliniczny z Podręcznik HelpGuidepowiedział DailyMail.com: „Bycie wysoce inteligentnym nie musi koniecznie oznaczać, że dobrze radzi sobie z zarządzaniem emocjami.
„Zrównoważenie emocji własnych i innych może być wyzwaniem, szczególnie dla osób, które są bardziej logiczne i zorientowane na rozum niż emocje”.
Trudności w regulowaniu emocji idą w parze ze zwiększoną wrażliwością obserwowaną u niektórych wysoce inteligentnych ludzi, ponieważ problemy z głośnymi dźwiękami i jasnym światłem mogą sprawić, że będą niecierpliwi i bardziej podatni na wybuchy.
Osoby z wysokim IQ mogą również zmagać się z syndromem oszusta z powodu sukcesów w swoich dziedzinach, co może powodować uczucie przytłoczenia lub niepokoju.
Spanie
Badania wykazały, że osoby z wysokim IQ częściej cierpią na brak snu lub bezsenność
Ponieważ ich umysły mają trudności z wyłączeniem się, osoby z wyższym IQ mogą mieć większe problemy z zasypianiem niż inne osoby.
Na przykład badanie z 2022 r. przeprowadzone w Dziennik badań nad snem przyjrzeli się 182 osobom, które albo cierpiały na brak snu, albo odpoczywały normalnie w ciągu nocy.
Następnie poproszono ich o wykonanie ćwiczeń poznawczych sprawdzających umiejętności matematyczne, pamięć i uwagę, aby sprawdzić ich inteligencję płynną, zdolność rozwiązywania problemów lub logicznego myślenia.
Zespół odkrył, że osoby z wyższą inteligencją płynną wypadły gorzej w tych testach po doświadczeniu deprywacji snu. Jednakże osoby z normalną inteligencją nie różniły się w testach, niezależnie od tego, czy spały normalnie, czy nie.
Sugerowało to, że inteligentni ludzie byli bardziej podatni na brak snu.
Dr Hartstein zauważyła, że ta grupa również może mieć problemy ze snem, ponieważ „niezbyt dobrze sobie radzi z dbaniem o siebie”.
Powiedziała: „W rzeczywistości mogą nie wiedzieć, jak się zrelaksować, co będzie miało wpływ na ich jakość snu i zdolność do dobrego snu.
„Tak naprawdę nie wiedzą, jak się naładować. Pokrywa się z nadmiernym myśleniem, ale może również nakładać się na niezdolność do wykonania zadań lub chęć zawsze robienia rzeczy doskonale, co odsuwa uwagę od dbania o siebie i potrzeb jednostki.