Strona główna zdrowie Według ekspertów z Harvardu zaskakujący produkt spożywczy, który powoduje cukrzycę, mimo że...

Według ekspertów z Harvardu zaskakujący produkt spożywczy, który powoduje cukrzycę, mimo że NIE zawiera cukru

63
0


Nie zawiera cukru, jest nieprzetworzony i pochodzi od zwierzęcia.

Jednak według czołowych naukowców z Harvardu jedzenie czerwonego mięsa może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Jedzenie 2,5 uncji wołowiny dziennie, czyli mniej więcej tyle, co jeden pasztecik In-N-Out Burger, wiązało się z o 26% większym ryzykiem zdiagnozowania choroby.

Autorzy nowego artykułu zapewnili DailyMail.com, że wzięto pod uwagę wszystkie inne czynniki związane z dietą i stylem życia (cukrzyca typu 2 jest zwykle powiązana z dietą bogatą w cukier, ubogą w błonnik, niezdrową żywnością i siedzącym trybem życia).

Nowe badania sugerują, że osoby stosujące dietę bogatą w mięso zwierzęce mogą być bardziej narażone na rozwój cukrzycy

Nowe badania sugerują, że osoby stosujące dietę bogatą w mięso zwierzęce mogą być bardziej narażone na rozwój cukrzycy

Jest to porcja wołowiny ważąca około 100 gramów lub 3,5 uncji w porównaniu do wielkości dłoni. Osoby biorące udział w badaniu najbardziej narażone na rozwój cukrzycy jadły mniej wołowiny dziennie, około 2,5 uncji

Jest to porcja wołowiny ważąca około 100 gramów lub 3,5 uncji w porównaniu do wielkości dłoni. Osoby biorące udział w badaniu najbardziej narażone na rozwój cukrzycy jadły mniej wołowiny dziennie, około 2,5 uncji

Jak wynika z badań, w których wzięło udział ponad 200 000 dorosłych w wieku powyżej 36 lat, problemem jest żelazo hemowe – rodzaj żelaza występujący w mięsie i nabiale.

Sugerują, że żelazo hemowe powoduje stan zapalny w organizmie. To sprawia, że ​​organizm jest mniej wrażliwy na insulinę – hormon kontrolujący poziom cukru we krwi, a łącznie te dwa czynniki mogą zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Odkrycia te sugerują, że dieta oparta na roślinach może pomóc w ochronie przed rozwojem cukrzycy, powiedział Dailymail.com autor badania, dr Frank Hu, profesor żywienia i epidemiologii Fredricka J. Stare’a na Harvardzie.

„Ograniczenie spożycia żelaza hemowego, zwłaszcza z czerwonego mięsa, i przyjęcie diety opartej w większym stopniu na roślinach może być skuteczną strategią obniżania ryzyka cukrzycy” – stwierdził dr Hu.

Ma to kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę powszechność cukrzycy typu 2 w Stanach Zjednoczonych. W 2021 r. na cukrzycę chorowało 38 milionów dorosłych w USA, Według CDC.

To około 14 procent populacji.

Schorzenie powoduje problemy z przetwarzaniem cukru i regulacją energii. Nieleczona cukrzyca może powodować poważne problemy, takie jak uszkodzenie nerwów, choroby serca i udar.

Cukrzyca typu 1 jest zwykle spowodowana chorobą autoimmunologiczną. Z kolei cukrzyca typu 2 jest często spowodowana wyborami dotyczącymi stylu życia, takimi jak dieta bogata w cukier i brak ćwiczeń fizycznych.

Większości ludzi, którzy chcą uniknąć cukrzycy, zaleca się, aby za wszelką cenę unikali cukru. Ale mięso zwykle nie jest usuwane z menu.

Mięso zwierzęce jest coraz częściej traktowane jako przyczyna wielu problemów zdrowotnych, takich jak rak, mimo że jest bogate w białko i składniki odżywcze, takie jak witamina B.

Dietetycy doskonale zdają sobie sprawę z tych obaw, powiedziała DailyMail.com Michelle Routhenstein, dietetyczka z zakresu kardiologii zapobiegawczej i założycielka Entirely Nourished, która nie była zaangażowana w badanie.

„Chcemy ograniczyć spożycie czerwonego mięsa” – powiedziała. Dodał jednak, że dla osób jedzących mniej mięsa zwierzęcego kluczowe znaczenie ma spożywanie wystarczającej ilości białka i żelaza z innych źródeł.

Można go znaleźć w warzywach liściastych, takich jak jarmuż, a także w roślinach strączkowych i orzechach.

Naukowcy twierdzą, że żelazo hemowe może zwiększać stan zapalny i zmniejszać wrażliwość organizmu na insulinę, a oba te czynniki mogą przyczyniać się do zwiększonego ryzyka cukrzycy

Naukowcy twierdzą, że żelazo hemowe może zwiększać stan zapalny i zmniejszać wrażliwość organizmu na insulinę, a oba te czynniki mogą przyczyniać się do zwiększonego ryzyka cukrzycy

Badania w coraz większym stopniu wiążą mięso zwierzęce z cukrzycą.

W tym badaniu, które zostało opublikowane w czasopiśmie Metabolizm naturybadacze z Harvardu skupili się na jednym składniku mięsa zwierzęcego, który ich zdaniem może powodować to powiązanie: żelazie hemowym.

Jest to rodzaj żelaza pochodzący z hemoglobiny – substancji chemicznej występującej we krwi, która pomaga organizmowi przenosić tlen. Zawiera go większość produktów pochodzenia zwierzęcego, ale w różnych ilościach.

Wołowina i jagnięcina są szczególnie bogate w składniki odżywcze.

W tym przypadku naukowcy podzielili 204 600 uczestników na pięć grup na podstawie spożycia przez nich żelaza ze zwierząt, roślin i suplementów.

Kontrolowano także czynniki takie jak rasa, masa ciała, aktywność fizyczna, spożycie cukru i tłuszczu, palenie tytoniu, ciśnienie krwi, wywiad rodzinny i inne.

„Dlatego jest mało prawdopodobne, że inne wybory żywieniowe będą miały wpływ na wyniki” – powiedziała DailyMail.com autorka badania Fenglei Wang, pracownik naukowy na Wydziale Żywienia w Harvard TH Chan School of Public Health.

U osób, które spożywały najwięcej żelaza hemowego, około półtora mg dziennie, czyli mniej więcej dwie i pół uncji wołowiny lub trzy uncje jagnięciny, ryzyko zachorowania na cukrzycę było o 26% wyższe w porównaniu z osobami, które przyjmowały najmniej żelaza hemowego.

Typowa porcja wołowiny to około trzech uncji, burger In-N-Out z jednym pasztecikiem zawiera około dwóch uncji wołowiny. Zjedzenie jednego Big Maca, który zawiera nieco ponad trzy uncje wołowiny dziennie, spowoduje przekroczenie tego limitu.

Grupa o najwyższym ryzyku zachorowania na cukrzycę spożywała równowartość pięciu Big Maców tygodniowo.

Ponieważ poprzednie badania wykazały podobne powiązanie, Wang stwierdził, że ich ustalenia „nie są zbyt zaskakujące”.

Naukowcy nie są pewni, co może wyjaśniać związek między żelazem hemowym a cukrzycą typu 2. Ale Wang powiedział, że u osób spożywających duże ilości żelaza hemowego we krwi występują również oznaki insulinooporności i stanu zapalnego.

Kiedy organizm staje się oporny na insulinę, przestaje skutecznie przetwarzać cukier we krwi, co może prowadzić do jego gromadzenia się w krwiobiegu, co prowadzi do cukrzycy.

Zapalenie może również powodować cukrzycę, powodując obciążenie trzustki lub innych narządów trawiennych, utrudniając organizmowi przetwarzanie cukru.

JEŚLI MASZ HISTORIĘ ZDROWIA, CHĘTNIE JĄ WYsłuchamy. SKONTAKTUJ SIĘ Z [email protected]



Link źródłowy