Strona główna nauka/tech Według archeologów ta starożytna dynastia jest znacznie starsza, niż nam się wydawało

Według archeologów ta starożytna dynastia jest znacznie starsza, niż nam się wydawało

26
0


Koncepcyjne renderowanie zrekonstruowanej Nan Madol
Poprawione datowanie Nan Madol wskazuje na wcześniejszą budowę z X do XV wieku, powiązaną z wahaniami klimatycznymi, takimi jak El Niño i zmiany poziomu morza. Elementy te wpłynęły zarówno na budowę, jak i ostateczny upadek dynastii Saudeleur, służąc jako ostrzeżenie dla współczesnego zarządzania wybrzeżem. Koncepcyjne renderowanie zrekonstruowanej Nan Madol. Źródło: Albert Yu-Min Lin

Wcześniejsze daty budowy Nan Madol pokrywają się ze zmianami poziomu morza wywołanymi klimatem, wpływając zarówno na jego rozwój, jak i upadek, a także dostarczając lekcji dla dzisiejszego zarządzania wybrzeżem.

Nowe badanie podaje zmienione daty budowy starożytnego miejsca na Pacyfiku, ujawniając, że są one powiązane ze wzrostem poziomu morza i zmiennością El Niño-Southern Oscillation (ENSO). Miejsce to, Nan Madol, to monumentalny kompleks zbudowany z kamienia i gruzu koralowego na wyspie Pohnpei na Pacyfiku. Nan Madol było centrum administracyjnym i kulturalnym dynastii Saudeleur. Dokładne daty budowy były niejasne, co przesłaniało możliwe powiązania między historią tego miejsca a zmianami klimatycznymi.

Widok z lotu ptaka Nan Madol
Widok z lotu ptaka na Nan Madol. Źródło: Albert Yu-Min Lin

Zaawansowane techniki randkowe Odkryj wcześniejsze fazy budowy

Aby udoskonalić chronologię stanowiska, Chuan-Chou Shen i współpracownicy zastosowali datowanie uranowo-torowe w przypadku 167 próbek koralowców i datowanie węglem w przypadku 18 próbek węgla drzewnego. Daty ujawniają dwie główne fazy budowy: pierwszą z X – XII wieku i drugą z końca XII do początków XV wieku. Daty te są o stulecia wcześniejsze niż poprzednie szacunki.

Naukowcy z Nan Madol
Naukowcy prowadzący ankiety i pobieranie próbek w Nan Madol. Źródło: Chuan-Chou Shen

Autorzy łączą historię tego miejsca ze zmianami w ENSO, które mogą podnieść regionalny poziom morza nawet o 30 cm podczas wydarzeń La Niña, a także wzrostem poziomu morza związanym z osiadaniem. Autorzy szacują, że poziom morza wzrósł z -126 cm przy 800 n.e. do -90 cm przy 1180 n.e. i -70 cm do 1380 roku.

Biorąc pod uwagę osady mułu, podczas średniego przypływu niektóre kanały zostały zanurzone pod wodą morską na głębokość do 70 cm, a woda prawdopodobnie przedarła się przez falochron, co spowodowało poważne naprawy i nową budowę. Koniec drugiego okresu pracy zapowiadał upadek rządzącej Pohnpei dynastii Saudeleurów.

Kompleks grobowców królewskich Nan Madol
Północno-wschodni narożnik zewnętrznej ściany kompleksu grobowców królewskich w Nan Madol. Źródło: Chuan-Chou Shen

Lekcje historyczne i współczesne implikacje

W badaniu wyciągnięto wnioski z historii Nan Madol, zauważając, że mieszkańcy Pohnpei znaleźli się w cyklu napraw i zwiększania inwestycji w ochronę wybrzeża – trendu, który mógł przyczynić się do obalenia Saudeleurów. Zdaniem autorów historia Nan Madol jest przestrogą dla współczesnych społeczności Pacyfiku.

Kompleks falochronów Nan Madol
Kompleks falochronu Nan Madol. Źródło: Chuan-Chou Shen

Odniesienie: „Powiązania między historiami klimatycznymi a powstaniem i upadkiem wodza Pacyfiku” autorstwa Chuan-Chou Shen, Felicia Beardsley, Shou-Yeh Gong, Osamu Kataoka, Minoru Yoneda, Yusuke Yokoyama, Hsun-Ming Hu, Chun-Yuan Huang, Sze-Chieh Liu, Hong-Wei Chiang, Hsin-Lin Wei, Yun-Chuan Chung, Leilei Jiang, Albert Yu-Min Lin, James Fox, Mordain David, Jason Lebehn, Jason Barnabas, Gus Kohler, Zoe T Richards, Jean- Paul A. Hobbs i Mark D. McCoy, 1 października 2024 r., Nexus PNAS.
DOI: 10.1093/pnasnexus/pgae399



Link źródłowy