Strona główna Polityka Wątpliwości zaciemniają wyniki wyborów w Wenezueli, gdy zarówno Maduro, jak i González...

Wątpliwości zaciemniają wyniki wyborów w Wenezueli, gdy zarówno Maduro, jak i González ogłaszają zwycięstwo

65
0


Obawy co do legalności wyborów prezydenckich w Wenezueli utrzymują się, gdy głęboko zakorzeniony prezydent i opozycja w kraju ogłosiły w poniedziałek zwycięstwo, co skłoniło inne kraje, w tym Stany Zjednoczone, do wstrzymania się z uznaniem wyników.

Wczesnym rankiem w poniedziałek podczas konferencji prasowej w wenezuelskiej telewizji państwowej urzędnicy wyborczy ogłosili, że prezydent Nicolás Maduro zwyciężył w walce z kandydatem opozycji Edmundo Gonzálezem.

Według wstępnego raportu Elvisa Amoroso, po przeliczeniu 80% głosów i frekwencji na poziomie 59%, Maduro wygrał trzecią kadencję, zdobywając nieco ponad połowę głosów (51%), podczas gdy González uzyskał 44% głosów. , szef Krajowej Rady Wyborczej kontrolowanej przez rząd Maduro.

Wyniki te zostały ogłoszone, ponieważ urzędnicy wyborczy opóźnili publikację szczegółowych zestawień głosów z 30 000 lokali do głosowania w całym kraju, co jest procesem kluczowym dla dokładnej weryfikacji.

Według Associated Press i Reuters w dniu wyborów nasiliły się doniesienia o powszechnym zastraszaniu wyborców, nieprawidłowościach w ośrodkach wyborczych i zarzutach o oszustwo wyborcze.

Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Waszyngton ma „poważne obawy”, że opublikowane wyniki wyborów nie odzwierciedlają głosów obywateli.

Cytując niezależne sondaże exit pollLiderka opozycji María Corina Machado stwierdziła, że ​​González zdobył 70% głosów.

Kandydat opozycji na prezydenta Edmundo Gonzalez Urrutia i przywódczyni wenezuelskiej opozycji Maria Corina Machado
W niedzielę kandydat opozycji na prezydenta Edmundo González i przywódczyni wenezuelskiej opozycji Maria Corina Machado.Federico Parra / AFP – Getty Images

González zastąpił Machado na stanowisku kandydatki opozycji na prezydenta po tym, jak w styczniu reżim Maduro zakazał jej sprawowania urzędu w oparciu o zarzuty nadużyć finansowych i korupcji zaprzeczyła. Była siłą napędową ruchu opozycyjnego.

„Wenezuelczycy i cały świat wiedzą, co się stało” – powiedział González. „Nie spoczniemy, dopóki wola narodu Wenezueli nie zostanie uszanowana”.

rząd Maduro opierała się na sfabrykowanych wynikach wyborów w przeszłości. Rząd USA uważa, że ​​jego reelekcja w 2018 r. była sfałszowana i stwierdził, że naród południowoamerykański od 2015 r. nie przeprowadzono demokratycznych wyborów.

Prezydent Argentyny Javier Milei nazwał oficjalny wynik wyborów oszustwem, a przywódcy Kostaryki i Peru go odrzucili.

Prezydent Chile Gabriel Boric powiedział, że „trudno uwierzyć w wyniki” i dodał, że nie zaakceptuje żadnego wyniku, którego nie da się zweryfikować.

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii José Manuel Albares zgodził się z opinią Borica, mówiąc, że należy ujawnić szczegółowe informacje ze wszystkich lokali wyborczych, aby zagwarantować w pełni weryfikowalne wyniki.

Organizacja pozarządowa Carter Center wzywa również Państwową Komisję Wyborczą Wenezueli do „natychmiastowego opublikowania wyników wyborów prezydenckich na poziomie lokalu wyborczego”.

W oświadczeniu Centrum Cartera poinformowało, że zostało zaproszone przez wenezuelską komisję wyborczą do obserwacji wyborów prezydenckich, dodając, że niepublikowane informacje „mają kluczowe znaczenie dla naszej oceny”.

Przyjęły to Rosja, Kuba, Honduras i Boliwia Maduro jako zwycięzca.

Przywódcy Brazylii i Kolumbii, które ostatnio pracowały nad przywróceniem stosunków z Wenezuelą, pochwalili ogólnie „pokojowy charakter wczorajszych wyborów” i wezwali do jak najszybszego „przeliczenia całkowitej liczby głosów, ich weryfikacji i niezależnego audytu”. ”

Niedzielne wybory były jednymi z najmniej brutalnych w ostatnich latach w Wenezueli.

Maduro groził „krwawą łaźnią”, jeśli nie zostanie ponownie wybrany. Pod jego przywództwem zapewnił ciągłość jednopartyjnych rządów reżimu Chavisty – inspirowanego socjalizmem ruchu politycznego, który stał się autorytarny, który rozpoczął się prawie trzydzieści lat temu pod rządami mentora Maduro, Hugo Cháveza.

Wenezuela jest domem dla największych na świecie zasobów ropy. Złe zarządzanie finansami tego sektora za kadencji Maduro, w połączeniu z surowymi sankcjami nałożonymi przez USA w 2019 r., wywołało efekt domina, który spowodował załamanie gospodarki Wenezueli. Wywołał także trwający kryzys humanitarny, który pozbawił ludzi dostępu do żywności, opieki zdrowotnej i innych podstawowych artykułów pierwszej potrzeby.

Kryzys zepchnął ponad 80% ludności Wenezueli w biedę, a szacunkowo 8 milionów Wenezuelczyków wyemigrowało do innych krajów Ameryki Łacińskiej i Stanów Zjednoczonych, tworząc największy kryzys migracyjny na świecie.

Na tym tle poparcie dla Maduro i reżimu Chavisty zaczęło spadać. Następnie ruch opozycyjny zaczął nabierać rozpędu, gdy jego wysiłki zaczęły przełamywać zakorzenioną polityczną apatię wynikającą z wieloletnich represji ze strony rządu znanego z aresztowań dysydentów i tłumienia protestów.

W poniedziałek po południu wenezuelski prokurator generalny Tarek William Saab wyszedł na wolność oświadczenie powiedział, że jego biuro prowadzi dochodzenie w sprawie próby włamania się do systemu transmisji danych komisji wyborczej. Saab, nie przedstawiając dowodów, wyróżnił Machado i dwóch innych przywódców opozycji jako „rzekomo głównych osób odpowiedzialnych za atak”.

Nie jest jasne, jakie będą kolejne kroki opozycji, ale González powiedział, że nie wzywa ona zwolenników do wychodzenia na ulice ani popełniania jakichkolwiek aktów przemocy.

„Jesteśmy ruchem obywatelskim, pokojowym i tak będziemy pracować, dopóki prawda nie zwycięży” – dodał. – powiedział Machadododając, że opozycja cieszy się dużym poparciem społeczności międzynarodowej.



Link źródłowy