Strona główna zdrowie Walka z rozedmą płuc Davida Lyncha: Eksperci ujawniają mało znane sygnały ostrzegawcze...

Walka z rozedmą płuc Davida Lyncha: Eksperci ujawniają mało znane sygnały ostrzegawcze wyniszczającej choroby płuc, gdy reżyser Twin Peaks twierdzi, że z powodu objawów nie może wychodzić z domu… więc czy TY możesz być narażony na ryzyko?

75
0


Kultowy reżyser filmowy David Lynch ujawnił w tym tygodniu, że nie wychodzi z domu z powodu wyniszczającej rozedmy płuc, przez co nie może już pojawiać się na planie.

78-letnia legenda Hollywood zmaga się z ciężką dusznością, jednym z głównych objawów tej choroby, i twierdzi: „Nie mogę wychodzić. I mogę przejść tylko krótki dystans, zanim zabraknie mi tlenu.

Lynch, który wyreżyserował seriale Twin Peaks i Blue Velvet, nie jest odosobniony: miliony ludzi w Wielkiej Brytanii i Ameryce cierpią na rozedmę płuc.

Bardziej niepokojący jest jednak fakt, że uważa się, że wiele milionów osób cierpi na tę śmiertelną chorobę, nie zdając sobie z tego sprawy.

Jakie są więc sygnały ostrzegawcze – czy możesz cierpieć na rozedmę płuc, ale o tym nie wiesz?

Legenda Hollywood David Lynch zmaga się z ciężką dusznością, jednym z kluczowych objawów POChP, i stwierdził: „Nie mogę wychodzić.  I mogę przejść tylko krótki dystans, zanim zabraknie mi tlenu.

Legenda Hollywood David Lynch zmaga się z ciężką dusznością, jednym z kluczowych objawów POChP, i stwierdził: „Nie mogę wychodzić. I mogę przejść tylko krótki dystans, zanim zabraknie mi tlenu”

Lynch, który wyreżyserował seriale Twin Peaks i pokazany powyżej Blue Velvet, nie jest sam: miliony ludzi w Wielkiej Brytanii i Ameryce cierpią na rozedmę płuc

Lynch, który wyreżyserował seriale Twin Peaks i pokazany powyżej Blue Velvet, nie jest sam: miliony ludzi w Wielkiej Brytanii i Ameryce cierpią na rozedmę płuc

Rozedma płuc jest jednym z dwóch głównych schorzeń tworzących przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Drugim jest przewlekłe zapalenie oskrzeli.

W sumie wiadomo, że 1,2 miliona osób w Wielkiej Brytanii cierpi na POChP, co jest przyczyną co ósmego przyjęcia do szpitala i 30 000 zgonów rocznie.

W USA ponad 11 milionów osób cierpi na POChP, chociaż lekarze twierdzą, że te liczby to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Rozedma płuc występuje, gdy maleńkie pęcherzyki – lub worki powietrzne – wewnątrz płuc ulegają uszkodzeniu i przestają prawidłowo funkcjonować.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli to długotrwałe zapalenie dróg oddechowych i wiele osób cierpi na oba te schorzenia, dlatego nie określa się ich tym samym terminem.

Jedna na cztery osoby NIGDY nie paliła

Główną przyczyną POChP jest palenie tytoniu – przyznał David Lynch Prawdopodobnie przyczyną jego stanu była miłość do papierosów.

UKRYTA GENETYCZNA PRZYCZYNA CHOROBY PŁUC, KTÓRĄ PRZENOSZĄ TYSIĄCE

Mało znaną przyczyną POChP jest niedobór alfa-1-antytrypsyny (AATD) – rzadka, dziedziczna choroba, która może powodować problemy z płucami i wątrobą.

Uważa się, że około 85 000 osób w Wielkiej Brytanii jest nosicielami genów powodujących ATTD, ale u większości osób ten problem nie występuje. Nie jest też w pełni jasne, dlaczego w rzadkich przypadkach u niektórych tak się dzieje.

Osoby cierpiące na AATD nie wytwarzają w organizmie wystarczającej ilości ochronnej substancji chemicznej zwanej alfa-1-antytrypsyną. To sprawia, że ​​są szczególnie narażeni na skutki wdychania dymu lub innych substancji zanieczyszczających.

Niski poziom alfa-1-antytrypsyny nie tylko zwiększa ryzyko przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, ale może również rozwinąć się u pacjentów w młodszym wieku niż zwykle, a stan może postępować szybciej niż normalnie.

AATD może również powodować wysypki skórne i problemy z układem odpornościowym.

Pacjentom z AATD i POChP można zaproponować leczenie zwiększające poziom alfa-1-antytrypsyny, obok innych standardowych metod leczenia płuc.

Powiedział „Widzenie i dźwięk”. magazyn: „Palenie było czymś, co bardzo kochałem, ale w końcu mnie to ugryzło.

„To była dla mnie część artystycznego życia: tytoń i jego zapach, zapalanie rzeczy, palenie, wracanie i siedzenie, palenie i patrzenie na swoje prace lub myślenie o różnych rzeczach.

Nic podobnego na tym świecie nie jest tak piękne. Tymczasem to mnie dobija.

Jednak jedna na cztery osoby, u których rozwinęła się POChP, nigdy nie paliła.

Czynnikami ryzyka są także bierne palenie, zanieczyszczenie powietrza, narażenie w miejscu pracy na pył, opary i chemikalia oraz choroba genetyczna zwana niedoborem alfa-1-antytrypsyny (AATD).

Diagnozę najczęściej diagnozuje się u osób po 40. roku życia, jednak uważa się, że nieodwracalne uszkodzenie następuje stopniowo i może rozpocząć się znacznie wcześniej.

Masz niekończący się kaszel? Sprawdź to…

Do najczęstszych wczesnych objawów ostrzegawczych zalicza się duszność, flegmiczny lub piersiowy kaszel, który nie ustępuje, świszczący oddech lub ucisk w klatce piersiowej, zmęczenie lub zmęczenie oraz regularne infekcje klatki piersiowej.

Może się okazać, że z powodu tych problemów będą musieli zmienić swoje codzienne czynności i stać się mniej aktywni.

Lekarze twierdzą, że takich objawów nie należy lekceważyć, uznając je za „tylko część starzenia się” i należy je zawsze sprawdzać.

Chociaż na POChP nie ma lekarstwa, im wcześniejsza diagnoza, tym szybsze leczenie, które może złagodzić najgorsze objawy, a nawet opóźnić postęp choroby.

Oprócz rzucenia palenia, pacjentom z POChP zaleca się podjęcie dodatkowych środków ostrożności w celu ochrony przed infekcjami dróg oddechowych, takimi jak grypa i Covid.

Nawet zwykłe przeziębienie może być znacznie poważniejsze ze względu na istniejące problemy z płucami i zwiększa się ryzyko zapalenia płuc, które jest zagrażającą życiu infekcją bakteryjną.

Pacjentom z POChP zaleca się upewnienie się, że posiadają wszystkie szczepienia. Kluczowe znaczenie ma także unikanie biernego palenia i innych form zanieczyszczeń.

Rozedma płuc występuje, gdy maleńkie pęcherzyki lub worki powietrzne w płucach ulegają uszkodzeniu i przestają prawidłowo funkcjonować.  Przewlekłe zapalenie oskrzeli to długotrwałe zapalenie dróg oddechowych i wiele osób cierpi na oba problemy, dlatego nie określa się ich tym samym terminem.

Rozedma płuc występuje, gdy maleńkie pęcherzyki – lub worki powietrzne – wewnątrz płuc ulegają uszkodzeniu i przestają prawidłowo funkcjonować. Przewlekłe zapalenie oskrzeli to długotrwałe zapalenie dróg oddechowych i wiele osób cierpi na oba problemy, dlatego nie określa się ich tym samym terminem.

Badania, które należy wykonać, aby wykluczyć zabójczą chorobę płuc

Głównym badaniem, które wykonuje lekarz pierwszego kontaktu lub inny lekarz, aby wykluczyć POChP, jest spirometria, która pokazuje, jak dobrze działają płuca.

W tym celu pacjenci proszeni są o wdmuchnięcie powietrza w maszynę zwaną spirometrem po wdychaniu leku zwanego lekiem rozszerzającym oskrzela, który pomaga poszerzyć drogi oddechowe.

Spirometr dokonuje dwóch pomiarów: ilości lub objętości powietrza wydychanego przez osobę w ciągu sekundy oraz objętości całkowitej.

Odczyty te porównuje się z normalnymi wynikami osoby w tym samym wieku, co może wykazać, czy występuje problem z drogami oddechowymi.

W przypadku podejrzenia POChP zostaną przeprowadzone dalsze badania, w tym prześwietlenie klatki piersiowej, badania krwi – które wykluczą inne schorzenia powodujące podobne objawy, w tym niedokrwistość – i ewentualne badania serca.

Chociaż na POChP nie ma lekarstwa, im wcześniejsza diagnoza zostanie postawiona, tym szybciej rozpocznie się leczenie, które może złagodzić najgorsze objawy, a nawet opóźnić postęp choroby

Chociaż na POChP nie ma lekarstwa, im wcześniejsza diagnoza zostanie postawiona, tym szybciej rozpocznie się leczenie, które może złagodzić najgorsze objawy, a nawet opóźnić postęp choroby

Do najczęstszych wczesnych objawów ostrzegawczych POChP zalicza się duszność, flegmiczny lub piersiowy kaszel, który nie ustępuje, świszczący oddech lub ucisk w klatce piersiowej, zmęczenie lub zmęczenie oraz regularne infekcje klatki piersiowej

Do najczęstszych wczesnych objawów ostrzegawczych POChP zalicza się duszność, flegmiczny lub piersiowy kaszel, który nie ustępuje, świszczący oddech lub ucisk w klatce piersiowej, zmęczenie lub zmęczenie oraz regularne infekcje klatki piersiowej

Nie ma lekarstwa… ale jest nadzieja dla pacjentów

Pacjentom z POChP podaje się inhalatory – podobne do tych, z których korzystają pacjenci z astmą.

Jest ich wiele, w tym leki rozszerzające oskrzela, leki ułatwiające oddychanie poprzez rozluźnienie i poszerzenie dróg oddechowych, a także kortykosteroidy, które mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego w drogach oddechowych.

Jeśli same inhalatory nie są w stanie opanować objawów, można również zaoferować szereg innych leków.

Oferowane są również porady dietetyczne, wsparcie psychologiczne i emocjonalne, które mogą pomóc pacjentom lepiej radzić sobie z objawami. po więcej informacji odwiedź Astma + płuca w Wielkiej Brytanii i USA Fundacja POChP albo Amerykańskie Stowarzyszenie Płuc.

Pacjenci mogą również odnieść korzyść z rehabilitacji pulmonologicznej – programu ćwiczeń, który może poprawić wytrzymałość i sprawność u osób cierpiących na choroby płuc, takie jak POChP.



Link źródłowy