Strona główna nauka/tech Walka o żywność w ocieplającym się świecie

Walka o żywność w ocieplającym się świecie

65
0


Humbak

Nowe badanie przewiduje, że przyszłe skutki zmiany klimatu mogą zakłócić dietę bogatą w kryl, którą spożywają humbaki na półkuli południowej. Źródło: Adam Ernster

Przyszłe zmiany klimatyczne mogą zagrozić diecie humbaków z półkuli południowej opartej na krylu, wpływając na migrację i przetrwanie.

Naukowcy z Uniwersytetu Griffith przewidzieli, że przyszłe zmiany klimatyczne mogą znacząco wpłynąć na dietę humbaków na półkuli południowej. Badanie, prowadzone przez dr Jasmin Groß w czasie jej doktoratu w Centrum Zdrowia Planetarnego i Bezpieczeństwa Żywnościowego, analizuje nawyki żywieniowe tych morskich gigantów oraz wyzwania, jakie mogą przed nimi stanąć.

Szczegóły badania

W swoim badaniu naukowcy pobrali próbki tłuszczu i skóry humbaka w sierpniu i wrześniu 2019 r. w odpowiednich terenach lęgowych lub w ich pobliżu u wybrzeży Brazylii, Australii Zachodniej i Wschodniej, Nowej Kaledonii i Kolumbii. Pobrali także próbki kryla z żerowisk na pokładzie trzech różnych statków w okresie od stycznia do marca 2019 r.

Następnie naukowcy przeanalizowali kwasy tłuszczowe i stabilne izotopy z próbek tłuszczu i skóry pięciu populacji i porównali je z próbkami kryla antarktycznego, który jest ich główną ofiarą.

Odkryli, że pomimo wyraźnych różnic w profilach biochemicznych pomiędzy populacjami, dietą wszystkich badanych populacji humbaków był kryl antarktyczny. Według Großa dieta ta jest bogata w tłuszcze, które są niezbędne dla migrującego stylu życia wielorybów.

Prognozy wpływu ekologicznego

Groß wyjaśnił: „Wędrowny styl życia humbaków wymaga przewidywalnej produktywności ekosystemu, dlatego możemy się spodziewać, że populacje żerujące na obszarach najbardziej narażonych na skutki zmiany klimatu częściej wykażą pierwsze oznaki odejścia od swoich wysokiej jakości wierna dieta kryla.”

„Obecnie nie ma dowodów na odejście od diety opartej na krylu o wysokiej jakości, ale charakterystyczny sygnał izotopowy, który odkryliśmy, dotyczący wielorybów żerujących w produktywnych obszarach upwellingu lub w marginalnej strefie lodu morskiego, sugeruje, że przyszła redukcja lodu morskiego zasięg i czas trwania, a rosnące temperatury oceanów mogą mieć wpływ na ekologię ich żerowania” – dodała.

Groß podkreślił znaczenie tego badania, wyjaśniając, że potwierdzenie, że każda populacja wielorybów przestrzega wysokiej jakości diety z kryla antarktycznego, może zostać wykorzystane jako wiedza wyjściowa do oceny zakresu wpływu zmiany klimatu na żerowiska w przyszłych badaniach.

Odniesienie: „Brak odrębnych kuchni lokalnych wśród humbaków: porównanie diety populacji na półkuli południowej” autorstwa Jasmin Groß, Rita M. Franco-Santos, Patti Virtue, Peter D. Nichols, John Totterdell, Milton CC Marcondes, Claire Garrigue, Natalia Botero-Acosta, Fredrik Christiansen, Juliana Castrillon, Susana J. Caballero, Ari S. Friedlaender, So Kawaguchi, Michael C. Double, Elanor M. Bell, Ryosuke Makabe, Masato Moteki, Nils Hoem, Brian Fry, Michele Burford i Susan Bengtson Nasha, 1 maja 2024 r., Nauka o środowisku całkowitym.
DOI: 10.1016/j.scitotenv.2024.172939

Badania doktoranckie dr Großa przeprowadzono w ramach programu Humpback Whale Sentinel Program, kluczowej inicjatywy nadzoru w ramach Programu monitorowania i oceny Antarktyki (AnMAP).

AnMAP to wspólna inicjatywa Komitetu Naukowego ds. Badań Antarktyki (SCAR), Programu Monitorowania i Oceny Arktyki (AMAP), Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) oraz Uniwersytetu Griffith.





Link źródłowy