Badanie łączy wahania ciśnienia krwi z pogorszeniem funkcji poznawczych u starszych osób rasy czarnej, co odpowiada prawie trzem latom starzenia się funkcji poznawczych.
Z badania opublikowanego 11 grudnia 2024 r. wynika, że starsze osoby dorosłe doświadczające wahań ciśnienia krwi w czasie mogą być narażone na większe ryzyko problemów z myśleniem i pamięcią. Neurologiaczasopismo medyczne Amerykańskiej Akademii Neurologii. Odkrycia ujawniły to powiązanie wśród uczestników rasy czarnej, ale nie wśród uczestników rasy białej.
Należy zauważyć, że badanie nie wykazało związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zmiennością ciśnienia krwi a problemami poznawczymi; identyfikuje jedynie korelację.
„Wyniki te sugerują, że wahania ciśnienia krwi są czynnikiem ryzyka problemów poznawczych, wykraczającym poza negatywne skutki samego wysokiego ciśnienia krwi” – stwierdziła autorka badania Anisa Dhana, lekarz medycyny, mgr z Rush University w Chicago. „Starsze osoby powinny być rutynowo monitorowane pod kątem ciśnienia krwi i wszelkich zmian zachodzących w czasie, abyśmy mogli zidentyfikować osoby, które mogą mieć ten problem i pracować nad jego złagodzeniem, co mogłoby potencjalnie pomóc w zapobieganiu problemom poznawczym lub opóźnianiu ich”.
Szczegóły badania i analiza uczestników
W badaniu wzięło udział 4770 osób, których średni wiek wynosił 71 lat; 66% stanowili uczestnicy rasy czarnej, a pozostali uczestnicy rasy białej.
Uczestnikom badano ciśnienie krwi na początku badania, a następnie co trzy lata przez średnio 10 lat. Na początku i podczas ostatniej wizyty wypełnili także testy umiejętności myślenia i pamięci.
Ogólnie rzecz biorąc, średnie ciśnienie krwi uczestników wynosiło 138/78 mmHg. Wysokie ciśnienie krwi definiuje się jako 130/80 mmHg i więcej.
Wpływ poznawczy zmienności ciśnienia krwi
Czarni uczestnicy badania mieli średnie wahania w czasie skurczowego ciśnienia krwi, które jest najwyższą wartością, wynoszące 18 mmHg w porównaniu z 16 mmHg w przypadku białych uczestników.
Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy w zależności od tego, jak bardzo zmieniało się ich ciśnienie krwi w czasie. W przypadku osób rasy czarnej osoby o największej zmienności ciśnienia krwi uzyskały niższe wyniki w testach funkcji poznawczych niż osoby o najmniejszej zmienności. Różnica w wynikach odpowiadała 2,8 roku starzenia się funkcji poznawczych.
W przypadku osób przyjmujących leki na ciśnienie krwi na początku badania nie stwierdzono różnic w wynikach testów myślenia na koniec badania pomiędzy grupami z wysokimi i niskimi wahaniami ciśnienia krwi.
„W obliczu starzenia się społeczeństwa i powszechnego występowania tzw Alzheimera choroby, określenie strategii zapobiegawczych mających na celu spowolnienie spadku umiejętności poznawczych u osób starszych stało się priorytetem zdrowia publicznego” – stwierdziła Dhana. „Kontrola ciśnienia krwi i jego wahań staje się istotnym czynnikiem ryzyka, który można modyfikować”.
Ograniczeniem badania jest to, że uczestnikami byli ludzie czarno-biali, więc wyniki mogą nie dotyczyć osób innych ras.
Odniesienie: „Zmienność ciśnienia krwi i funkcje poznawcze u starszych osób dorosłych rasy czarnej i białej w ciągu 18 lat obserwacji, badanie kohortowe populacyjne” przeprowadzone przez Anisę Dhana, Charlesa S. DeCarli, Klodiana Dhanę, Pankaję Desai, Denisa A. Evansa i Kumara B. Rajan, 11 grudnia 2024 r., Neurologia.
DOI: 10.1212/WNL.0000000000210151
Badanie zostało wsparte przez Narodowy Instytut ds. Starzenia się i Stowarzyszenie Alzheimera.