Strona główna nauka/tech W ściekach w Teksasie wykryto ptasią grypę H5N1: podejrzewa się pochodzenie zwierzęce

W ściekach w Teksasie wykryto ptasią grypę H5N1: podejrzewa się pochodzenie zwierzęce

7
0


Wirus ptasiej grypy
Ptasią grypę A(H5N1) zidentyfikowano u 14 osobników i wykryto w ściekach z 10 miast w Teksasie. Badania przeprowadzone przez UTHealth Houston i Baylor College of Medicine przy użyciu sekwencjonowania wiromu, które analizuje zbiór obecnych wirusów. Źródło: SciTechDaily.com

Naukowcy z Teksasu wykryli H5N1 w ściekach z 10 miast, ale ryzyko dla ludzi jest obecnie niskie. Bieżący nadzór ma kluczowe znaczenie dla monitorowania wszelkich potencjalnych zmian w systemie wirus co mogłoby zwiększyć zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Naukowcy z UTHealth Houston i Baylor College of Medicine wykryli wirusa ptasiej grypy A(H5N1) w ściekach z 10 miast w Teksasie za pomocą sekwencjonowania wiromu. Wirus ten, który w tym roku rozprzestrzenił się na bydło i zainfekował 14 osób, został zidentyfikowany w różnorodnej kolekcji wirusów znalezionych w próbkach ścieków.

Informacja została opublikowana w New England Journal of Medicine.

Do marca 2024 r. H5N1 nie został wykryty w 1337 przeanalizowanych przez zespół próbkach ścieków. Jednak od 4 marca do 15 lipca (zakończenie gromadzenia danych do tego artykułu) H5N1 wykryto w 10 z 10 miast, 22 z 23 lokalizacji i 100 z 399 próbek.

Jednakże liczebność wirusa H5N1 w pobranych na przestrzeni czasu próbkach ścieków nie korelowała z hospitalizacjami z powodu grypy w tym samym okresie, zatem ryzyko dla społeczeństwa było wyjątkowo niskie.

Zbiórka ścieków El Paso
Pracownik zakładu wodociągowego w El Paso pobiera próbki ścieków przed wysłaniem ich do analizy w Baylor College of Medicine. Źródło: TEPHI/Instytut Zdrowia Publicznego ds. Epidemii Teksasu

Program badania ścieków i nadzór nad wirusami

UTHealth Houston i Baylor ustanowiły program testowania ścieków w ramach Instytutu Zdrowia Publicznego Teksasu (TEPHI).

Protokół sekwencjonowania zastosowany przez zespół może wykryć zmiany genetyczne, które mogą wskazywać na adaptację wirusa do ssaków, a być może nawet ludzi. Brak obciążenia klinicznego u ludzi oraz informacje dotyczące genomu sugerują, że źródło wirusa wykrytego w ściekach w tym okresie pochodziło od zwierząt. Jednak ciągły nadzór ma kluczowe znaczenie dla monitorowania wszelkich adaptacji ewolucyjnych, które wskazywałyby na możliwość przedostania się wirusa na ludzi – podsumowali naukowcy.

Głównymi autorami listu do czasopisma byli dr Michael J. Tisza, adiunkt wirusologii molekularnej i mikrobiologii w Baylor; Doktor Blake Hanson, adiunkt w Centrum Chorób Zakaźnych w UTHealth Houston School of Public Health; dr Eric Boerwinkle, dyrektor TEPHI i dziekan Katedry Genetyki Człowieka Rodziny Kozmetskych oraz Katedra Zdrowia Publicznego M. David Low w Szkole Zdrowia Publicznego; oraz dr Anthony W. Maresso, kierownik katedry wirusologii Josepha L. Melnicka w Baylor. Boerwinkle i Hanson są także członkami MD Anderson Cancer Center UTHealth Houston Graduate School of Biomedical Sciences przy Uniwersytecie Teksasu.

Zespół wykrywa wirusy w ściekach za pomocą zestawu do wychwytywania sond wirusowych, którego celem są tysiące wirusów gatunek lub warianty. Od maja 2022 r. TEPHI wykrył ponad 400 wirusów ludzkich i zwierzęcych, z których kilka (SARS-CoV-2grypa i mpox) korelują z danymi dotyczącymi przypadków klinicznych w populacji.

Odniesienie: „Wykrywanie wirusa ptasiej grypy A(H5N1) w ściekach w dziesięciu miastach na podstawie sekwencjonowania”: Michael J. Tisza, Blake M. Hanson, Justin R. Clark, Li Wang, Katelyn Payne, Matthew C. Ross, Kristina D. Mena, Anna Gitter, Sara J. Javornik Cregeen, Juwan Cormier, Vasanthi Avadhanula, Austen Terwilliger, John Balliew, Fuqing Wu, Janelle Rios, Jennifer Deegan, Pedro A. Piedra, Joseph F. Petrosino, Eric Boerwinkle i Anthony W. Maresso , 10 września 2024 r., New England Journal of Medicine.
DOI: 10.1056/NEJMc2405937



Link źródłowy