Strona główna zdrowie W ramach zajęć klasowych uczeń gimnazjum znalazł w gęsich odchodach bakterie zwalczające...

W ramach zajęć klasowych uczeń gimnazjum znalazł w gęsich odchodach bakterie zwalczające raka

23
0


Gimnazjalista z Chicago odkrył związek zwalczający raka w nieprawdopodobnym źródle.

Camarria Williams (13 l.) natknęła się w pobliskim parku na gęsią kupę i chętnie wzięła ją do analizy w Chicago Antibiotic Discovery Lab, programie pomocy STEM.

Jako uczennica ósmej klasy szkoły William H. Brown STEM Magnet School w Chicago została zrekrutowana do 14-tygodniowego projektu realizowanego we współpracy z Boys & Girls Club.

Panna Williams i jej mentorzy poszukiwali antybiotyków pochodzących ze źródeł naturalnych, a zadaniem uczniów było pobranie próbek i dostarczenie ich do laboratorium, gdzie zespół miał je przeanalizować pod mikroskopem.

Następnie zostaną przeanalizowane przez robota zaprogramowanego przez grupę w celu katalogowania i śledzenia próbek pod kątem właściwości antybiotykowych.

Odchody zebrane przez panią Williams zawierały bakterię Pseudomonas idahoensis, ale nie było to najważniejsze odkrycie. Zespół odkrył, że bakteria wytwarzała nigdy wcześniej nie widziany związek zwany orfamidem N, który pod mikroskopem był toksyczny dla komórek raka skóry i jajnika.

Chociaż odkrycie nie prowadzi od razu do wynalezienia leku na różne typy nowotworów, naukowcy twierdzą, że pozwala im głębiej zrozumieć działanie nowotworu, co z kolei pomaga naukowcom w tworzeniu lepszych leków.

Panna Williams powiedziała: „Moja mama, ciocia i babcia miały raka, więc cieszę się, że coś, co odkryłam, mogło pomóc. To sprawia, że ​​chcę odkrywać więcej rzeczy”.

Odchody zebrane przez Camarrię Williams (13) zawierały nowy związek, który według naukowców był toksyczny dla ludzkich komórek czerniaka i raka jajnika

Odchody zebrane przez Camarrię Williams (13) zawierały nowy związek, który według naukowców był toksyczny dla ludzkich komórek czerniaka i raka jajnika

Związek odkryty przez pannę Williams nie miał właściwości antybakteryjnych, ale naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago odkryli, że spowalnia on rozwój komórek raka skóry i jajnika u ludzi.

Powiedziała Poczta Waszyngtona: „Zrobiłem coś i zadziałało. To dobre uczucie.

„To była świetna zabawa móc wyjść, założyć rękawiczki i samodzielnie zająć się nauką”.

Teraz jest opublikowanym naukowcem. Podsumowanie ustaleń zespołu ukazało się w czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego Dziennik Omega w październiku, w którym panna Williams została współautorką.

„Teraz ludzie mnie poznają. Będą wiedzieć, że jestem mądrym dzieckiem i jestem ciekawy – dodała panna Williams.

Po raz pierwszy zainteresowały ją rzadkie możliwości praktyczne oferowane przez program lokalnym studentom STEM.

Powiedziała Trybuna Chicagowska: „Chodziliśmy po okolicy, mieli te chemikalia i nad czymś pracowali. To była po prostu zabawa.

„Chcę po prostu wyjść, znaleźć coś i zobaczyć, co da się zdziałać”.

Dr Brian Murphy, badacz nauk farmaceutycznych na Uniwersytecie Illinois w Chicago, prowadzi program, aby zainspirować nowe pokolenie naukowców.

Podczas pandemii laboratorium dr Murphy’ego nawiązało współpracę z uniwersyteckim Instytutem Badań nad Gruźlicą, aby kupić robota o wartości 200 000 dolarów, którego można zaprogramować do wychwytywania określonych bakterii i przenoszenia ich na nowe płytki badawcze w celu przeprowadzenia testów na obecność patogenów.

Program przyciągnął panią Williams ze względu na wyjątkowe, praktyczne doświadczenia dla lokalnych studentów STEM. Odkryła tę kupę w ramach programu pozaszkolnego prowadzonego przez Boy & Girls Club we współpracy z Uniwersytetem Illinois w Chicago

Program przyciągnął panią Williams ze względu na wyjątkowe, praktyczne doświadczenia dla lokalnych studentów STEM. Odkryła tę kupę w ramach programu pozaszkolnego prowadzonego przez Boy & Girls Club we współpracy z Uniwersytetem Illinois w Chicago

Uczniowie zaprogramowali robota, aby robił to wszystko podczas kwarantanny w domu.

Po zakończeniu programu badawczego uczniowie zostali nauczeni wykorzystywania odkryć robota do analizowania i rozumienia informacji uzyskanych w trakcie badań biologicznych w celu określenia, które z nich mają przydatne właściwości antybiotykowe.

Jin Yi Tan, doktorantka czwartego roku w laboratorium doktora Murphy’ego, powiedziała: „W przypadku Camarrii priorytetowo potraktowała bakterie o właściwościach antybiotykowych.

„Skupiłem się więc na szczepach, które uznała za priorytetowe, czyli w laboratorium, w którym hodowałem je, oczyszczałem związki, a następnie przeprowadzałem dalsze testy. I tam znaleźliśmy ten nowy związek, który wykazuje pewne działanie cytotoksyczne wobec linii komórek nowotworowych”.

Doktor Murphy stwierdziła, że ​​ekscytujące odkrycie panny Williams stanowi dowód na znaczenie dostępnych programów STEM dla młodych ludzi aspirujących do zostania naukowcami.

Powiedział: „Tak naprawdę staramy się pokazać młodym studentom, że nauka ma wiele zastosowań w świecie rzeczywistym. Chcemy rozpalić w nich iskrę, sprawić, by zadbali o swoją edukację, a może nawet być punktem wyjścia dla kolejnego pokolenia badaczy biomedycznych”.

Pani Williams ze swojej strony podjęła już decyzję.

„Chcę zostać naukowcem” – powiedziała.



Link źródłowy