NHS rozważa wprowadzenie do stosowania pigułki do codziennego stosowania, która mogłaby jako pierwsza spowolnić chorobę Alzheimera.
Urzędnicy oceniają, czy mesylan hydrometylotioniny (HMTM) jest wystarczająco obiecujący, aby dać zielone światło pacjentom NHS.
Lek atakuje białko zwane tau, które gromadzi się w splotach w mózgu, wpływając na pamięć i funkcje poznawcze.
Przyjmowany w postaci tabletki, nie wymagałby skomplikowanych naparów potrzebnych w innych przełomowych metodach leczenia choroby Alzheimera.
Dane z wczesnych badań sugerują, że może to spowolnić postęp choroby, a organy regulacyjne mają podjąć decyzję już w kwietniu.
Jeśli zostanie zatwierdzony, będzie to kamień milowy w walce z tą chorobą od dziesięcioleci i przyniesie nadzieję milionom ludzi na całym świecie.
Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji i szacuje się, że do połowy tego stulecia dotknie ona ponad milion Brytyjczyków.
Rośnie jednak nadzieja, że NHS musi przygotować się na przyszłość, w której będzie można leczyć, a nawet wyleczyć.
NHS rozważa wprowadzenie do użytku pigułki do codziennego stosowania, która mogłaby jako pierwsza spowolnić chorobę Alzheimera (zdjęcie stockowe)
Urzędnicy oceniają, czy mesylan hydrometylotioniny (HMTM) jest wystarczająco obiecujący, aby otrzymać zielone światło dla pacjentów NHS (zdjęcie stockowe)
Wczesne badania leku, opracowanego przez firmę TauRX z siedzibą w Aberdeen, sugerowały, że lek prowadzi do trwałej poprawy funkcji poznawczych we wczesnym, klinicznie wykrywalnym stadium choroby Alzheimera.
Eksperymentalny związek należy do klasy leków zwanych inhibitorami agregacji tau, które, jak się ma, mogą rozplątać splątania, spowalniając i potencjalnie całkowicie zatrzymując utratę pamięci.
Były dyrektor kliniczny NHS ds. demencji i emerytowany profesor na Uniwersytecie w Manchesterze, profesor Alistair Burns, powiedział, że to potencjalnie „wspaniała wiadomość dla osób chorych na Alzheimera, ich rodzin i opiekunów”.
„Wkroczyliśmy w ekscytujący okres w leczeniu choroby Alzheimera” – powiedział dziennikowi Telegraph.
„Ponieważ przez całe pokolenie nie było nowych terapii, jesteśmy o krok od opracowania szeregu nowych metod leczenia, w tym terapii doustnej ukierunkowanej na tau, które mają rzeczywisty potencjał spowolnienia procesu chorobowego”.
Decyzja zostanie podjęta po mieszanych losach dwóch przełomowych leków na chorobę Alzheimera – Lecanemabu i Donanemabu – uzgodnionych z brytyjskimi organami regulacyjnymi.
Mimo że oba leki otrzymały zielone światło od Agencji Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA), nadzieje szybko zgasły, gdy organ nadzorujący wydatki na zdrowie, Narodowy Instytut Doskonałości Zdrowia i Opieki Zdrowotnej (NICE), stwierdził, że nie są one opłacalne dla NHS.
Niektórzy eksperci kwestionują potencjalne korzyści HMTM, gdyż najnowsze dane nie zostały jeszcze zweryfikowane.
Wyniki zaprezentowane na tegorocznej międzynarodowej konferencji poświęconej chorobie Alzheimera wykazały niewielką lub żadną korzyść w porównaniu z placebo w zakresie pogorszenia pamięci i funkcji poznawczych u osób cierpiących na chorobę Alzheimera.
Firma stwierdziła jednak, że było to spowodowane nieoczekiwanym działaniem placebo i przypuszcza się, że przedstawia dalsze dowody i wyniki.
Wydaje się również, że lek ma lepszy profil bezpieczeństwa niż inne dostępne na rynku leki, co sugeruje, że prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych jest mniejsze.
Dr Richard Oakley, zastępca dyrektora ds. badań i innowacji w organizacji charytatywnej Alzheimer’s Society, powiedział: „Chociaż oczekiwano, że placebo nie będzie miało żadnego efektu w podanej dawce, z biegiem czasu odkładało się ono w organizmach uczestników.
„Jednak HMTM rzeczywiście obniżył poziom markera utraty komórek mózgowych”.
Dodał: „W małej podgrupie uczestników z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, u których w mózgu występują cechy choroby Alzheimera, wydaje się, że HMTM ma korzystny wpływ”.
Zwrócono się do firm MHRA, NICE i TauRX o komentarz.