To stanowisko archeologiczne z wczesnego plejstocenu, położone w Fuente Nueva-3, zawiera jedne z najstarszych śladów zamieszkiwania człowieka w Europie Zachodniej.
Naukowcy z Uniwersytetu w Maladze odkryli w bezprecedensowy sposób, że wczesnoplejstoceńskie stanowisko archeologiczne w Orce, często określane jako „cmentarz słoni” ze względu na obfitość szczątków wymarłego słonia gatunek Mammuthus meridionalis faktycznie skrywał naturalną pułapkę w postaci ruchomych piasków.
Stanowisko Fuente Nueva 3 (FN3), położone na północno-wschodnim krańcu depresji Guadix-Baza (Granada), jest jednym ze złóż Orce, które zawiera jedne z najwcześniejszych dowodów obecności człowieka w Europie Zachodniej – składające się z zespołów litych , czyli kamienie wyrzeźbione przez naszych przodków – czyli datowane na milion czterysta tysięcy lat temu.
Podobnie na tym stanowisku archeologicznym zachowały się manuporty – niezmodyfikowane kamienie używane jako narzędzia udarowe do łamania kości i uzyskiwania dostępu do szpiku, a być może używane także jako broń do rzucania w celu odstraszenia hien – oraz liczne skamieniałości dużych ssaków, z których niektóre zachowały ślady antropogeniczne związane z skórowanie, rozbiór i przetwarzanie szpiku. A także kości ze śladami zębów po żerujących mięsożercach.
Wyniki tych pionierskich badań zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Iberyjski Journal of Geology.
Dwa poziomy archeologiczne
Według tego badania, pod kierownictwem profesora paleontologii na UMA Paula Palmqvista oraz profesora stratygrafii i paleontologii na UMA María Patrocinio Espigares, żyzne warstwy tego stanowiska mają dwa różne poziomy archeologiczne: dolny (LAL) i górny ( UAL). Na obu poziomach zachowały się liczne pozostałości szkieletu i narzędzia lite. O ile jednak w pierwszym widać duże zagęszczenie manuportów, co sugeruje, że na tym poziomie aktywność homininów była bardziej intensywna, o tyle w drugim zachowało się wiele szczątków megaroślożerców, zwłaszcza wymarłych słoni Mammuthus meridionalisco wskazuje na większe zaangażowanie hien olbrzymich.
W związku z tym naukowcy ci przeanalizowali statystyczne różnice w składzie zespołów fauny zachowanych na tych dwóch poziomach oraz sedymentologię, w szczególności wielkość cząstek w żyznych warstwach obu poziomów. Ten ostatni aspekt jest kluczowy w badaniach, gdyż wskazuje na przewagę mułów i iłów w warstwach 2-3 dolnego poziomu oraz drobnych i bardzo drobnych piasków w warstwie 5 górnego poziomu.
„Te drobne osady piasku, osadzone w pobliżu jeziora paleolake znajdującego się w tym regionie, mogły również zawierać lekko słoną wodę, co wyjaśnia, że mogły działać jak ruchome piaski, w których uwięzione były większe zwierzęta” – stwierdzili naukowcy z UMA.
Pożywienie dla padlinożerców
Eksperci zwracają zatem uwagę, że ten drugi poziom można interpretować jako naturalną pułapkę z ruchomymi piaskami, w której z powodu zwiększonego ciężaru kończyn uwięzione były megaroślożerne zwierzęta, a ich na wpół zatopione zwłoki przyciągały padlinożerców, zarówno hieny, jak i ludzi, którzy żywili się tymi roślinami. i pozostawili swoje lite skupiska i koprolity – skamieniałe odchody hien – jako dowód swojej obecności.
Nowe odkrycie odkryte przez badaczy z UMA stanowi „bardzo ważny kamień milowy w zdobywaniu większej wiedzy na temat strategii utrzymania naszych przodków, pierwszych Europejczyków, oraz ich konkurencji z hienami padlinożernymi o dostęp do zasobów mięsa, ponieważ po raz pierwszy naturalną pułapkę o tych cechach opisano w złożach kopalnych o szczególnym znaczeniu dla ewolucji człowieka”.
Przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań różnicujących górny i dolny poziom archeologiczny, a także scharakteryzowanie innych ważnych stanowisk w regionie Orce, takich jak Barranco León, które również dostarcza dowodów na obecność człowieka, to kolejne kroki zaplanowane przez zespół naukowy UMA , w którym uczestniczą także naukowcy z Uniwersytetu Complutense w Madrycie i Tarragonie.
Ponad dekada badań UMA w Orce
Uniwersytet w Maladze bada teren Fuente Nueva 3 od kilkudziesięciu lat. Pierwsza publikacja UMA, która podkreśliła znaczenie tego miejsca, z 2013 roku, opisała częściowy szkielet słonia otoczony częściowo odłupkami krzemiennymi i koprolitami, co świadczy o rywalizacji między tymi dwoma super padlinożercami o zasoby zwłok.
Odniesienie: „Stanowisko Fuente Nueva-3 z późnego wczesnego plejstocenu (depresja Guadix-Baza, południowo-wschodnia Hiszpania): latryna dla hien stworzona na pułapce z ruchomymi piaskami dla megaroślożerców?” autorzy: Paul Palmqvist, Isidoro Campaña, Alejandro Granados, Bienvenido Martínez-Navarro, Alejandro Pérez-Ramos, Guillermo Rodríguez-Gómez, Antonio Guerra-Merchán, Sergio Ros-Montoya, María Dolores Rodríguez-Ruiz, José Manuel García-Aguilar, Víctor Hernández i M. Patrocinio Espigares, 26 maja 2024 r., Journal of Iberyjskiej Geologii.
DOI: 10.1007/s41513-024-00241-1