Użytkownicy Listerine pozywają producenta płynu do płukania jamy ustnej Johnson and Johnson w związku z twierdzeniem, że naraża on ich na raka.
Poprzednie badanie wykazało, że płyn do płukania jamy ustnej o smaku Cool Mint zwiększa poziom bakterii w jamie ustnej powiązanych z rakiem gardła i jelita grubego.
Teraz w Kalifornii złożono pozew zbiorowy, w którym oskarża się firmę J&J o nieujawnienie klientom rzekomego ryzyka.
Płyn do płukania ust za 5 dolarów nakazuje konsumentom używanie go przez 30 sekund dwa razy dziennie, aby zabić 99,9 procent wszystkich bakterii w jamie ustnej.
Jednak badania sugerują, że codzienne stosowanie powoduje wzrost poziomu dwóch gatunków bakterii – Fusobacterium fusionum i Streptococcus anginosus.
Powiązano je z rakiem przełyku – przewodu łączącego gardło i żołądek – oraz jelita grubego.
Naukowcy zaobserwowali także spadek liczby bakterii zwanych Actinobacteria, które mogą chronić przed rakiem, pomagając zmniejszyć stan zapalny.
Doktor Karen Saghiyan, badaczka raka okrężnicy w Cedars Sinai Medical Center w Los Angeles, zwróciła uwagę na pozew w poście internetowym, który obejrzało ponad 800 000 osób.
Nowe badanie naukowe wykazało, że codzienne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej Listerine Cool Mint może zwiększać ryzyko zachorowania na raka przełyku i jelita grubego (zdjęcie stockowe)
Opisała badania jako „niezwykle interesujące”, ale stwierdziła również, że niepokojące jest to, że Listerine może spowodować gwałtowny wzrost liczby gatunków Fusobacterium.
Pozew złożyła Paige Vasseur, która domaga się odszkodowania i zarzuca Listerine wprowadzający w błąd marketing.
Kupowała płyn do płukania jamy ustnej regularnie od 2019 r. do lutego 2024 r., ale twierdzi, że nie zrobiłaby tego, gdyby była świadoma ryzyka.
Pani Vasseur twierdzi, że marka powinna umieszczać na butelkach ostrzeżenie o raku i domaga się odszkodowania za koszty zakupu produktu.
Wzywa innych, aby przyłączyli się do pozwu.
Liczba nowotworów rośnie w młodszych grupach wiekowych, w tym raka okrężnicy i gardła.
Oczekuje się, że w latach 2010–2030 liczba rozpoznań raka okrężnicy u osób poniżej 50. roku życia, który zalicza się do nowotworów o wczesnym początku, wzrośnie o 90% u osób w wieku od 20 do 34 lat.
Lekarze starają się znaleźć przyczynę wzrostu zachorowań na raka okrężnicy, obwiniając wszystko, od otyłości po dodatki w żywności i zaburzenia mikrobiomu jelitowego. Wzrost liczby przypadków raka gardła powiązano z infekcją HPV lub chorobą przenoszoną drogą płciową.
Johnson and Johnson, producent płynu do płukania jamy ustnej Listerine, nie odpowiedział jeszcze na pozew zbiorowy.
35-stronicowy pozew zbiorowy został złożony na początku września w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Okręgu Centralnego Kalifornii.
Naukowcy z Instytutu Medycyny Tropikalnej w Antwerpii w Belgii odkryli, że po trzech miesiącach codziennego stosowania płynów do płukania jamy ustnej dwa gatunki bakterii występowały częściej (zdjęcie stockowe)
Dane z JAMA Surgery wykazały, że do roku 2030 ryzyko raka okrężnicy u osób w wieku od 20 do 34 lat wzrośnie o 90 procent
Firma J&J stwierdziła wcześniej, że nadal „nie ma dowodów” na to, że jej produkt powoduje raka.
Jednak badanie przeprowadzone przez badaczy z Belgii, którzy badali wpływ stosowania płynu do płukania jamy ustnej na 59 gejach, sugeruje, że może istnieć związek. Początkowo badali, jak wpływa to na ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową.
Uczestnicy stosowali płyn do płukania jamy ustnej Listerine przez trzy miesiące, a następnie przez kolejne trzy miesiące płyn do płukania jamy ustnej placebo.
W innym badaniu przeprowadzonym w czerwcu tego roku naukowcy stwierdzili, że mogą być o krok bliżej do rozwiązania tajemnicy przyczyny wzrostu zachorowań na raka jelita grubego u młodych ludzi.
Stwierdzili, że spożywanie zbyt dużej ilości cukru i niewystarczającej ilości błonnika powoduje kolonizację jelit przez bakterię, która „przyspiesza starzenie się” komórek. To była Fusobacteria.
W innym artykule z marca tego roku odkryli, że połowa wszystkich guzów raka okrężnicy zawiera Fusobacterium, co sugeruje związek.
Dr Saghiyan powiedziała na TikTok: „Na początku tego roku przeczytałam o powiązaniu… gatunków Fusobacterium występujących w jamie ustnej ze wzrostem liczby nowotworów u osób chorych na raka jelita grubego.
„Uznałem to za niezwykle interesujące, ponieważ bakteria fuso jest tak naprawdę bakterią występującą w jamie ustnej i dlaczego, do cholery, miałaby znajdować się w czyjejś okrężnicy?”