Strona główna Polityka W postach z okazji Bożego Narodzenia Trump celuje w Kanadę, Grenlandię i...

W postach z okazji Bożego Narodzenia Trump celuje w Kanadę, Grenlandię i Kanał Panamski

9
0



Prezydent-elekt Donald Trump w serii bożonarodzeniowych postów w mediach społecznościowych wycelował w Kanadę, Grenlandię i Kanał Panamski, w których sugerowano, że Stany Zjednoczone mogą przejąć kontrolę nad wszystkimi trzema.

Pisząc na swojej platformie Truth Social, Trump rozpoczął przydługi posty życząc wszystkim wesołych Świąt, „w tym wspaniałym żołnierzom Chin, którzy z miłością, choć nielegalnie, obsługują Kanał Panamski”.

Odniósł się do ofiar śmiertelnych Amerykanów podczas budowy kanału ponad 100 lat temu, po czym dodał, że Stany Zjednoczone „wkładają miliardy dolarów w pieniądze na «naprawę», ale nie mają absolutnie nic do powiedzenia na temat «żadnego»”.

Następnie Trump kpił z premiera Kanady Justina Trudeau, którego Trump nazywał „gubernatorem” i po raz kolejny zasugerował, że Stany Zjednoczone mogą zaanektować Kanadę jako swój 51. stan.

Napisał, że „jeśli Kanada miałaby stać się naszym 51. stanem, jej podatki zostałyby obniżone o ponad 60%, ich firmy natychmiast podwoiłyby wielkość, a oni byliby chronieni militarnie jak żaden inny kraj na świecie”.

Następnie Trump kontynuował swoje stanowisko, zwracając się do „ludu Grenlandii, który jest potrzebny Stanom Zjednoczonym ze względów bezpieczeństwa narodowego i który chce, aby Stany Zjednoczone tam były, i my to zrobimy!”

Trump w innym postpowiedział także, że zachęcał byłą gwiazdę zawodowego hokeja Wayne’a Gretzky’ego, aby kandydował na stanowisko premiera Kanady, ale Gretzky „nie był tym zainteresowany”.

W swoich środowych postach Trump kpił także z prezydenta Joe Bidena, nazywając go „człowiekiem, który absolutnie nie ma pojęcia, co robi” i przesłał świąteczne pozdrowienia „radykalnym lewicowym szaleńcom”.

Posty opierają się na wiadomościach dostarczonych przez Trumpa w ostatnich tygodniach.

Trump ma niedawno zasugerował, że jego administracja mógłby przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, krytykując opłaty pobierane przez Panamę za jego użytkowanie.

Stany Zjednoczone pomogły w budowie kluczowego kanału żeglugowego na początku XX wieku i kontrolowały go do 1977 r., kiedy to zawarły porozumienie w sprawie ostatecznego przekazania kontroli Panamie. Oba kraje wspólnie zarządzały kanałem do 1999 r., kiedy to Panama przejęła nad nim pełną kontrolę, zgodnie z umową z USA

W środę Trump w oficjalnym oświadczeniu swojego zespołu ds. zmian prezydenckich oznajmił, że nominuje Kevina Marino Cabrerę na ambasadora USA w Panamie, którego oskarżył o „oszukanie nas na Kanale Panamskim, daleko poza ich najśmielszymi marzeniami”.

Cabrera zasiada w Komisji Hrabstwa Miami-Dade i w Międzynarodowym Konsorcjum Handlowym Miami-Dade.

Trump podczas swojej pierwszej kadencji podniósł pomysł zakupu Grenlandii – która jest częścią Danii. Jednak na początku tego tygodnia wykazał nowe zainteresowanie tym tematem w swoim oświadczeniu, w którym ogłosił wybór Kena Howery’ego na ambasadora w Danii.

Premier Grenlandii Mute Egede odrzucił komentarze Trumpa na temat jego kraju z początku tygodnia.

Jeśli chodzi o Kanadę, Trump również w ostatnich tygodniach drwił z Trudeau jako „gubernatora” Kanady, ostrzegając jednocześnie przed nałożeniem ceł na ten kraj. Wcześniej żartował też, że Kanada powinna zostać 51. stanem. Poinformował Fox News na początku tego miesiąca Trump również wspomniał o tej możliwości bezpośrednio Trudeau podczas kolacji w Mar-a-Lago.



Link źródłowy