Strona główna zdrowie W miarę ciągłych spekulacji na temat stanu zdrowia prezydenta Bidena ważne badanie...

W miarę ciągłych spekulacji na temat stanu zdrowia prezydenta Bidena ważne badanie ujawnia, jak terapia logopedyczna może być bardzo skuteczna u osób chorych na chorobę Parkinsona, które mają trudności z „mówieniem tak płynnie jak dawniej”

57
0


Badania wykazały, że intensywna terapia logopedyczna polegająca na głośnym powtarzaniu słów i wyrażeń w celu „podkręcenia” głosu jest skuteczną metodą leczenia choroby Parkinsona.

Prawie 90 procent pacjentów z chorobą Parkinsona cierpi na zaburzenie mowy zwane dyzartria hipokinetyczna, która powoduje, że mówią cicho, niewyraźnie, monotonnie lub chaotycznie.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że leczenie głosem Lee Silvermana – znane jako LVST LOUD – było w stanie przeprogramować mózgi pacjentów w zakresie wytwarzania głośnego, czystego głosu w codziennej mowie.

Eksperci medyczni sugerują, że 27 czerwca prezydent USA Joe Biden wykazywał objawy przypominające dyzartrię podczas debaty prezydenckiej z Donaldem Trumpem, kiedy bełkotał wypowiedzi graniczące z niespójnością.

Spekulacje na temat stanu zdrowia Bidena znalazły się jeszcze bardziej w centrum uwagi, gdy wyszło na jaw, że w zeszłym roku dr Kevin Cannard, ekspert w dziedzinie choroby Parkinsona, wielokrotnie odwiedzał Biały Dom, chociaż Biden zaprzeczył, że te wizyty były dla niego.

Po katastrofalnej debacie z Donaldem Trumpem prezydent USA Joe Biden przyznał: „Nie mówię już tak płynnie jak kiedyś”

Po katastrofalnej debacie z Donaldem Trumpem prezydent USA Joe Biden przyznał: „Nie mówię już tak płynnie jak kiedyś”

Biden i Trump zmierzą się w wyborach w USA 5 listopada

Biden i Trump zmierzą się w wyborach w USA 5 listopada

W ogólnokrajowym badaniu prowadzonym przez naukowców z Nottingham i Londynu stwierdzono, że LVST LOUD jest skuteczniejszy u pacjentów z chorobą Parkinsona niż inne formy logopedii.

Spośród 388 pacjentów biorących udział w badaniu ci, którzy co tydzień uczestniczyli w czterech 50-minutowych sesjach LVST LOUD, zarówno online, jak i osobiście, osiągali później lepsze wyniki w testach mowy.

Stwierdzili, że nie tylko pomogło przywrócić im głos, ale także poprawiło jakość ich życia.

Jakość głosu mierzono w skali od 0 do 120. Pacjenci, którzy otrzymali LSVT LOUD, uzyskali o 8 punktów więcej niż ci, którzy nie otrzymali terapii logopedycznej i prawie 10 punktów lepiej niż ci, którzy otrzymali standardową terapię logopedyczną NHS.

Niektórzy z tych, którzy wykonywali ćwiczenia LSVT LOUD, twierdzili, że spowodowało to pewne napięcie głosu, ale objawy te były stosunkowo ulotne. Naukowcy stwierdzili, że dla wyników warto było ponieść te skutki uboczne.

Znajomość objawów choroby Parkinsona może skutkować wcześniejszą diagnozą i dostępem do terapii poprawiających jakość życia pacjentów

Znajomość objawów choroby Parkinsona może prowadzić do wcześniejszej diagnozy i dostępu do terapii poprawiających jakość życia pacjentów

Prawie 90 procent pacjentów z chorobą Parkinsona cierpi na zaburzenie mowy zwane dyzartrią hipokinetyczną, które powoduje, że mówią cicho, niewyraźnie, monotonnie lub chaotycznie

Prawie 90 procent pacjentów z chorobą Parkinsona cierpi na zaburzenie mowy zwane dyzartrią hipokinetyczną, które powoduje, że mówią cicho, niewyraźnie, monotonnie lub chaotycznie

Terapia LVST LOUD polega na powtarzaniu na głos słów i zwrotów przez maksymalnie godzinę, co najmniej cztery razy w tygodniu

Terapia LVST LOUD polega na powtarzaniu na głos słów i zwrotów przez maksymalnie godzinę, co najmniej cztery razy w tygodniu

Napisali: „To randomizowane badanie dostarcza dowodów ułatwiających podejmowanie decyzji klinicznych, podkreślając potrzebę optymalizacji wykorzystania zasobów terapii mowy i języka u osób z chorobą Parkinsona”.

Dodali, że największym wyzwaniem będzie skłonienie systemów opieki zdrowotnej o ograniczonych zasobach, takich jak NHS, do wdrożenia nowej, innowacyjnej terapii.

LVST LOUD został opracowany w USA w latach 80. XX wieku i nazwany na cześć pierwszego pacjenta, który zmarł przed zakończeniem badań.

Podczas niektórych sesji terapeutycznych pacjenci są filmowani, jak powtarzają słowa i wyrażenia, aby mogli ponownie przyjrzeć się sobie i zrozumieć, jak zmienia się głośność ich głosu.

Uważa się, że w chorobie Parkinsona mózg traci zdolność prawidłowego rozpoznawania głośności, w wyniku czego osoba słyszy własny głos jako odpowiednio głośny, nawet jeśli jest zbyt cichy.

Według strony internetowej LSVT Global: „Celem jest, aby poszczególne osoby „wzmocniły” swój silniejszy głos poprzez codzienną praktykę, aby móc go wygodnie używać w codziennej komunikacji. Co więcej, stanie się to nawykiem na całe życie, nawet po ukończeniu 16 sesji leczenia.

Doktor Tom Pitts, neurolog z Nowego Jorku, upierał się, że prezydent Biden prawdopodobnie cierpi na zwyrodnieniową chorobę mózgu, twierdząc, że „może go zdiagnozować z drugiego końca centrum handlowego”.

Powiedział NBC News: „Jego objawy motoryczne ulegają degeneracji. Choruje na parkinsonizm. To jest fakt. Ma zwyrodnienie mózgu. Pokaż mi rezonans magnetyczny. Pokaż mi, że tak nie jest. Włóż pieniądze tam, gdzie masz usta. Zdecydowanie to ma.

Biden powiedział po katastrofalnej debacie z Trumpem: „Wiem, że nie jestem młodym człowiekiem. Nie chodzę już tak swobodnie jak kiedyś. Nie mówię już tak płynnie jak kiedyś. Nie dyskutuję tak dobrze, jak kiedyś. Ale wiem, co wiem. Wiem, jak powiedzieć prawdę.

Biden i Trump zmierzą się w wyborach w USA 5 listopada.

CO TO JEST PARKINSON?

Choroba Parkinsona dotyka jedną na 500 osób, w tym około miliona Amerykanów.

Powoduje sztywność mięśni, spowolnienie ruchu, drżenie, zaburzenia snu, chroniczne zmęczenie, pogorszenie jakości życia i może prowadzić do ciężkiej niepełnosprawności.

Jest to postępująca choroba neurologiczna, która niszczy komórki w części mózgu kontrolującej ruch.

Wiadomo, że u osób chorych zasoby dopaminy są zmniejszone, ponieważ komórki nerwowe odpowiedzialne za tę dopaminę obumierają.

Obecnie nie ma lekarstwa ani sposobu na zatrzymanie postępu choroby, ale trwają setki badań naukowych, które mają na celu zmianę tego stanu rzeczy.

Choroba pochłonęła życie legendy boksu Muhammada Alego w 2016 roku.



Link źródłowy