Strona główna Biznes Von der Leyen chce „wzmocnienia” nowego budżetu UE, ale szczegóły pozostają niejasne...

Von der Leyen chce „wzmocnienia” nowego budżetu UE, ale szczegóły pozostają niejasne – Euractiv

64
0


Ursula von der Leyen w swoim przemówieniu na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w czwartek (18 lipca) trafnie wyraziła swoje poparcie dla powiększonego budżetu UE i luźniejszych zasad konkurencji, zachowując jednocześnie na tyle niejasność, aby uspokoić obie strony spektrum politycznego.

W przemówienie wygłoszona w Strasburgu na kilka godzin przed głosowaniem w sprawie jej ponownego wyboru na przewodniczącą Komisji von der Leyen zdecydowanie sugerowała, że ​​poprze większy budżet, coś nKrajowi politycy są szeroko podzieleni co do tego, że kraje „oszczędne” fiskalnie, takie jak Niemcy, wskazują na brak efektywności istniejących programów i wzywają do zreformowania finansowania budżetowego, a nie zwiększania go.

Von der Leyen zauważyła, że ​​postpandemiczny program wspólnego pożyczania „NextGenerationEU”, na który początkowo przeznaczano około 800 miliardów euro, zakończy się w 2026 r., ale „potrzeby inwestycyjne Europy nie zakończą się”.

„Potrzebujemy większych możliwości inwestycyjnych” – stwierdziła von der Leyen, dodając: „Nasz nowy budżet zostanie wzmocniony”.

To powtarza jej przesłanie w wytyczne przedstawiająca jej priorytety polityczne, opublikowana na krótko przed jej wystąpieniem, w której von der Leyen dodała, że ​​nowy budżet będzie wymagał „wzmocnienia i unowocześnienia dochodów”.

Napisała również, że „potrzebne będą nowe zasoby własne, aby zapewnić wystarczające i zrównoważone finansowanie naszych wspólnych priorytetów”, ale nie wyjaśniła szczegółowo, z czego będą się one składać.

Budżet UE powinien „bardziej skupiać się na politykach, być prostszy dla państw członkowskich i mieć większy wpływ, abyśmy mogli wykorzystać jego władzę do pozyskania większego finansowania prywatnego i publicznego” – stwierdziła.

Von der Leyen szczególnie wezwała do utworzenia „Europejskiego Funduszu na rzecz Konkurencyjności”, który będzie przyciągał prywatne inwestycje i uzupełniał „Porozumienie w sprawie czystego przemysłu” w celu pobudzenia ekologicznej produkcji w całym bloku.

Powiedziała, że ​​to drugie Porozumienie – odnowiona wersja wcześniej szeroko omawianego Porozumienia Przemysłowego – zostanie przedstawione „w ciągu pierwszych 100 dni” jej kadencji.

Nowy fundusz inwestowałby w technologie strategiczne – od sztucznej inteligencji po przestrzeń, od czystych technologii po biotechnologię – aby wzmocnić strategiczną autonomię bloku.

W szczególności von der Leyen podkreśliła, że ​​celem Funduszu będzie „zapewnienie[ing] abyśmy wykorzystali siłę naszego budżetu do dźwigni i zmniejszenia ryzyka prywatnych inwestycji w naszych wspólnych celach.”

Von der Leyen powiedziała również, że budżet będzie powiązany z reformami i dalszym poszanowaniem praworządności.

„Będziemy trzymać się bardzo jasnej zasady w naszym budżecie. Poszanowanie praworządności jest koniecznością w przypadku funduszy UE. W tym budżecie i w przyszłości, przy mechanizmie warunkowości, nie podlega to negocjacjom. Ponieważ to jest sedno naszego europejskiego stylu życia” – powiedziała.

Tymczasem, jeśli chodzi o politykę konkurencji, podkreśliła potrzebę „wspierania przedsiębiorstw w zwiększaniu skali” – powtarzając francusko-niemieckie dążenie do umożliwienia wyłonienia się „europejskich mistrzów”, którzy mogą konkurować z globalnymi odpowiednikami.

Oznaczałoby to zmianę priorytetów w porównaniu z wieloletnim naciskiem ustępującej szefowej ds. konkurencji Margrethe Vestager na zapewnienie konkurencji wewnątrzunijnej, co w czasie jej kadencji spowodowało zablokowanie niektórych głośnych planów połączeń, w szczególności planowanej fuzji francuskiego producenta pociągów Alstom z firmą Siemens w 2019 r.

Mniejsze obciążenie, więcej mieszkań

Von der Leyen również mocno podkreśliła znaczenie zmniejszenia obciążeń administracyjnych przedsiębiorstw: „Potrzebujemy mniej sprawozdawczości, mniej biurokracji i więcej zaufania, lepszego egzekwowania prawa i szybszego wydawania pozwoleń”.

Von der Leyen zauważyła, że ​​zwróci się do każdego ze swoich przyszłych komisarzy, aby „dogłębnie zapoznał się ze swoimi tekami i konkretnie zajął się zmniejszeniem obciążeń”.

Powtórzyła także poprzednie wezwania do pogłębienia jednolitego rynku, a w szczególności zaproponowała utworzenie „Unii Oszczędnościowo-Inwestycyjnej” – zmienionej nazwy dla Unia Rynków Kapitałowych wynika z niedawnego raportu byłego premiera Włoch Enrico Letta.

Von der Leyen powiedziała również, że mianuje komisarza „bezpośrednio odpowiedzialnego za mieszkalnictwo”, który będzie nadzorował rozwój „Europejskiego planu na rzecz niedrogich mieszkań” z myślą o zaangażowaniu sektora publicznego i prywatnego w radzenie sobie z obecnym kryzysem.

„Zazwyczaj mieszkalnictwo nie jest postrzegane jako kwestia europejska” – stwierdziła. „Niektórzy mogą powiedzieć, że nie powinniśmy się w to angażować. Chcę jednak, aby ta Komisja wspierała ludzi tam, gdzie jest to najważniejsze. Jeśli ma to znaczenie dla Europejczyków, ma to znaczenie dla Europy”.

[Edited by Alice Taylor]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy